JT-lasten kasvatusta

JT-lasten kasvatusmetodeja vuodelta 2003:

*** Opimme Suurelta Opettajalta luku 10 s. 60 Jeesus on voimakkaampi kuin demonit ***

Demonit ovat iloisia, kun ihmiset tekevät sellaista, minkä Jehova on kieltänyt. Demonit esimerkiksi pitävät siitä, että poika ja tyttö leikkivät toistensa siittimellä tai hävyllä. Me emme halua tehdä demoneita iloisiksi, emmehän?
6797
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Lääkärileikit

4-6-vuotiaat lapset leikkivät lääkärileikkejä ja tutkivat omaa kehoaan sekä toisten ihmisten kehoja. Lapset leikkivät niitä teltoissa ja peiton alla. Tämä on normaalia uteliaisuutta eikä siihen liity mitään seksuaalisia ajatuksia. Lapsia kiinnostaa, mistä vauvat tulevat ja kuinka ne saavat alkunsa. He haluavat vanhemmiltaan vastauksia näihin kysymyksiin. Aikuinen voi kertoa näistä asioista lapselle hänen omalla kielellään.

http://www.nettineuvo.fi/default.asp?link=644

Miten sopii demoneilla pelotteleminen tämän kanssa yhteen?

Äänestä

ongelmana Jehovan Todistajien lapsilla, kun siitä pitää pelotella demoneilla, jotta lakkaisivat.

Ihan samanlaista pelottelua, kun että jos et ole kiltisti, niin joulupukki tuo vitsoja.

Voitte JT:t nyt samalla ottaa kantaa myös jouluun, koska joulukuusikin on demoneista...

Äänestä
  • Nuo leikit ovat täysin normaaleja eivätkä millään lailla seksuaalisia kuten seuraavassa linkissäkin selvitetään:

    http://www.nettineuvo.fi/default.asp?link=644

    Hämmästyttää miten Suomessa jokin lahko saa painaa materiaalia jossa pahoinpidellään henkisesti lapsia, kaiken kasvatustiedon vastaisesti?

    Äänestä

Onko todella niin että jehovan todistajat opettavat DEMONIEN nauttivan siitä jos nelivuotiaat tarkistavat minkämoiset pissivehkeet vastakkaisella sukupuolella on?

On teillä SAIRASTA touhua.

Äänestä

Sinäkö yllytät tähän toimintaan ollette kummalista porukkaa te suomen psykiatrit? Olet pervo...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lastenpsykiatri kirjoitti:

JT-lasten kasvatusmetodeja vuodelta 2003:

*** Opimme Suurelta Opettajalta luku 10 s. 60 Jeesus on voimakkaampi kuin demonit ***

Demonit ovat iloisia, kun ihmiset tekevät sellaista, minkä Jehova on kieltänyt. Demonit esimerkiksi pitävät siitä, että poika ja tyttö leikkivät toistensa siittimellä tai hävyllä. Me emme halua tehdä demoneita iloisiksi, emmehän?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu