Lainan "vakuus"

Hei, kysäisisin josko joku osaisi kertoa miten pankkien asunto lainan vakuudet-menee.
eli omistan vaimoni kanssa n.130 000€ arvoisen omakoti-talon. josta velkaa jäljellä 52000€

onnistunko minä saamaan toisesta pankista lainaa taloani/osuuttani vastaan.... remonttiin/vene-lainaan" esim.25-30 000€
vai vaatiiko muut pankit sen että koko asuntolaina siirretään heidän pankkiin??? kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista/kokemuksista!
51249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Hei!

Kokemukseni mukaan saat uuden lainan vain siitä pankista missä on entinenkin. Pankki vaatii talon kiinnitykset vakuudeksi ja ne paperit ovat tietty asuntolaina-pankissa, ainakin meillä. Näin ollen et ilman muita takuita saa noin isoa lainaa muualta.

Äänestä

Kiitokset vastauksestasi, näin minäkin uumoilin"asian suhteen, mutta jos on muita kokemusksia/tietoa asiasta ..tai vaihtoehtoja... niin otan mielelläni lisää vastauksia!

Äänestä

Miksi haluat ottaa lainaa toisesta pankista?
Saatko lainan pienemmällä korolla toisesta pankista vai miksi?
Jos näin on niin vaihda pankkia ja siirrä asuntolaina siihen toiseen pankkiin,voit samalla saada marginaaliakin alemmas.
Ei siinä mene kuin 15-20 minuuttia rupatteluaikaa joten ei se suuri vaiva ole.

Äänestä
  • Kyseinen asia on kyllä tiedossani eli pankkiavaihtamalla asiahan sujuu aivan OK
    mutta nykyisen lainan "tilanteen johdosta ei ole järkevää Taloudellisesti ruveta vaihtamaan pankkia kyseisen asin takia.... sen vuoksi kysyin kokemuksia
    ns"kahden pankin asiakkuudesta/vaihtoehdoista!

    Äänestä

Muutamia pointteja:

Et voi kiinnittää taloa ilman puolisosi suostumusta. Eli frouvan nimi tarvitaan papereihin.

Kyllähän kiinteistöön vahvistetut kiinnitykset voivat olla eri velkojien hallussa, ei siihen ole mitään lainsäädännöllistä estettä. Käytännön järjestelyt riippuvat sitten monesta asiasta.

Paljonko kiinteistöön on vahvistettu kiinnityksiä? Paljonko kiinnityksistä on asuntolainapankin hallussa? Onko kiinnityksiä vapaana? Nimittäin, jos talossa riittää vakuusarvoa, voithan hakea kiinnityksiä lisää ja viedä ne uuteen pankkiin vakuudeksi. Vaikka ne ovatkin huonommalla etusijalla kuin asuntolainapankin hallussa olevat, jos kiinteistön arvo riittää, pankki hyväksynee kiinnitykset vakuudeksi

Tai sitten, jos panttikirjat talon vakuusarvoon asti ovat asuntolainapankin hallussa, voihan olla että vapauttavat kiinnityksiä. Tai antavat hallussaan olevista kiinnityksistä jälkipantin toiselle pankille (niin, että ensisijaisesti kiinteistö vastaa XXX euroon saakka asuntolainasta, ja sen jälkeen vasta toisen pankin lainasta). Tämä vaatii sitten neuvottelua kummankin pankin kanssa.

Menettelyllisesti helpointa ja yksinkertaista toki olisi, jos lainat olisivat samasta rahoituslaitoksesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


topy kirjoitti:

Hei, kysäisisin josko joku osaisi kertoa miten pankkien asunto lainan vakuudet-menee.
eli omistan vaimoni kanssa n.130 000€ arvoisen omakoti-talon. josta velkaa jäljellä 52000€

onnistunko minä saamaan toisesta pankista lainaa taloani/osuuttani vastaan.... remonttiin/vene-lainaan" esim.25-30 000€
vai vaatiiko muut pankit sen että koko asuntolaina siirretään heidän pankkiin??? kiitokset etukäteen asiallisista vastauksista/kokemuksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu