Hei kaverit. Nyt on aika väkevästi rukoilla poikalapsen puolesta! Aika saattaa olla jo loppumaisillaan. Hänen on korkea aika ottaa pelastus vastaan, ennen kuin mitään vakavampaa sattuu.
Olen täällä rukousvartiossa. Kiitos teistä sisaret ja veljet Herrassa! Tehdään työtä yhdessä. Ei oo sheriffii, mutta on Kaikkivaltias Jumala, Herra Shebaot!
Olen täällä rukousvartiossa. Kiitos teistä sisaret ja veljet Herrassa! Tehdään työtä yhdessä. Ei oo sheriffii, mutta on Kaikkivaltias Jumala, Herra Shebaot!
Vastaukset 10
Vanhimmat
poikalapsi ei jo ole ottanut pelastusta vastaan?...
Poikalapsi kieltää Jeesuksen ristintyön ja Hänen sanansa. Niin ei tee kukaan, joka on pelastunut. Uskovainen tunnustaa Jumalan Sanan kuten Jeesus teki ("Sinun sanasi on totuus"). Löytynee Johanneksen tallentamana evankeliuminsa 17-luvusta (ehkä raamatun pyhin kohta), lukuunottamatta tätä: "Hän (Jumala) teki rauhan Hänen ristinsä veren kautta". Ylistetty olkoon Hänen pyhä nimensä.
Jukka se on kova poika valehtelemaan. Hän on tuon huuhaan itse tulkinnut. En ole koskaan sanonut moisia kieltäväni, mutta Jukan mielestä tietysti kiellä, koska en usko hänen satuihinsa, joiden mukaan on olemassa heteroksi muuttuneita homoja.
Jukkaa kannataa varoa. Muuten: kun hän jää keskustelussa alakynteen, hän luikurui ulos poistamalla ketjun. Sitä on Jukan lahkolaisuus.
En halua enkä kaipaa rukoksianne. Osaan itse rukoilla, te voitte keskittyä huolehtimaan itsestänne ja vaikka valheveli Jukasta.
Poikalapselle.Rukoile vain kaikessa rauhassa,kun ihminen rukoilee,Jumala antaa hänelle aina joka rukouksen jälkeen hieman enemmän viisautta ja sitä Raamattu kehoittaa tavoittelemaan.Joku tuossa puhui jotakin sinne päin,että,"Ennen kuin jotakin vakavampaa sattuu".En ajattele noin,sanottaisiinko,"jotenkin hysteerisesti".ajattelen Jumalan meihin luomaa herätyksen Henkeä.Tunnen sinua kohtaan sydämessäni lähimmäisen Rakkautta.Vaikka Jumalan sana kieltää homoseksualismin,uskon että olet ihan kunnon ihminen,siinä kuin kuka tahansa.Me olemme kaikki syntisiä ihmisiä.En kykene heittämään sinua kivellä siinä asiassa.Jumala siunausta sinulle,Poikalapsi.Meidät ihmiset luotiin tänne maan päälle kulkureiksi ja muukalaisiksi.Ehkäpä tapaamme jo täällä maan päällä,ennen kuin lähdemme iäisyyteen.Olen täällä Helsingissä tavannut katu-lähetys työssä myöskin homoseksuaaleja.Me kaikki olemme kuitenkin ihan tavallisia ihmisiä,myöskin me uskovaiset.Ei meidän tähtemme tarvitse puolustaa omaa kantaansa homoseksualismista.-"Jumala ei katso henkilöön".Siunausta sinulle,rakas kulkuriveli ja hymyä huuleen.Jos joskus tulet (helluntai)uskoon,ehkä tapaamme kokouksissa.Jää Herran haltuun. TERV:Ailin perijä.HKI!!!!!!!!!!
kauniista ja oikeahenkisestä kirjoituksesta. Uskovan rukous voi paljon kun se lähtee sydämestä. Uskossa laitoin tuon rukousanomuksen poikalapsen puolesta, koska Jumala vaikuttaa meidän kaikkine kautta. Kukaan meistä ei ole täydellinen yksin. Tarvitsemme toinen toistamme. Ja rukouksiin vastataan. Siunausta sinulle ja kiitos Herralle!
Mene nyt kuule kyylä sinne helvettiisi ihan rauhassa! Minun puolstani - siis minua vastaan - et saa rukoilla, kiellän. Rukoile itsesi puolesta, että järkiisi tulisit, kyylä.
Minä EN tarvitse sinua mihinkään perkeleen palvelija.
Anteeksi,jos kommenttini oli sinun kirjoituksestasi liian töykeä.Minäkin olen vain ihminen.Kaikki me erehdymme jossakin kohden,se on Jumalan Sana.Me kaikki olemme riippuvaisia Jumalasta.Itse olen "vanha"juoppo(Tänä päivänä 34v.)Jolta Herra otti viinan pois,kun rukoilin sitä häneltä.En olisi tässä kirjoittelemassa tätä,ellei Herra olisi auttanut minua.(Tätä kirjoittaessani minulle tulee kyyneleet silmiin.)Minulla on ollut tapanani sanoa itselleni ja myös muille,ei vielä uskossa oleville:Jos Jumala päätti auttaa näin arvotonta ihmistä,joka ei tehnyt muuta kuin kirosi Jumalaa,kun Herra,pysäyttääkseen minut,antoi aikoinaan paljon koettelemuksia elämääni,niin kyllä Jumala sitten voi auttaa myöskin muita ihmisiä.Tiedän miltä tuntuu,kun omanarvon tunto on nollilla ja runsaasta alkoholin käytöstä johtuvista syistä ajatukset ja koko elämän täyttää jatkuva ihmispelko ja häpeä.Ilman psyyken lääkkeitä on selvitty ja rohkeus on saatu takaisin,vain ja ainoastaan voimakkaalla rukouksella.Alkoholihan on monille psyykenlääke.Tänä päivänä olen jo yhdettätoista vuotta Pyhän Hengen ohjauksessa ja joka päivä tarvitsen Jumalaa,sen olen huomannut,niin heikko olen.Siunausta kaikille lukijoille. Terv:Ailin perijä.HKI!!!!!!!!!!!!!!!!!
että eikö sinun itsesi takia olisi paljon parempi olla, kun väistyisit viisaasti pois koko palstalta?
Vain masogisti (vai miten se kirjoitetaan kun tykkää itsekidutuksesta?)voi anatautua itsensä alituiseen parjauksen kohteeksi, koska et voi milloinkaan sopetua uskovaisten yhteisöön, ellei sinussa tapahdu täydellistä murtumista ja synnin tuntoa, että voisit ottaa vastaan aidon pelastuksen evankeliumin kautta. Ainoastaan viha ja karvas katkeruus pitää sinua palstalla pakonomaisesti, et voi niikuin lähteä, koska et voi hyväksyä, että oot hävinnyt aikomuksesesi voittaa helluntailaiset hyväksymään homoutesi ja asenteesi yleensä eläviin uskovaisiin.
pilkottaa halu tukkia jonkun sellaisen suu, jonka kärkevät mielipiteet eivät miellytä, sekä yritys käyttää siinä hyväksi Jumalaa. Voitte olla varmoja, ettei Jumala lähde teidän henkilökohtaista etuanne ajamaan.
pitää miehen tiellä.
Oletko samaa mieltä?
Poikalapsi turvaa elämänsä helareihin, ehkä vielä onnistuu, luihu kun on miehiään.