Luin netistä että siperianhernepensaassa oleva harmaus on jotain kasvitautia, härmää. Neuvottiin suihkuttamaan ruokaöljy-astianpesuaine-vedellä. Suihkutin ja härmä lähti, mutta nyt on lähtenyt kaikki lehdetkin :(. Mahtaako se pensas nyt olla mennyttä? Tuskin ainakaan tänä vuonna enää tulee lehtiä takaisin?
Siperianhernepensaan
3
400
Vastaukset
- ellit
No ei varmaan siperianhernepensas tuosta käsittelystä kuole,voi olla että lehdetkin vielä tulevat uudelleen,mutta ainakin ensi keväänä, ja silloin on taas sama tilanne edessä...siis se härmä ;(
Minä en ole tehnyt mitään,kaunis se aita on härmäisenäkin ja tiputtelee lehtiään,vaikka ei ole anntettu mitään ;))- helpotuksen huokaus
Ei se härmä minuakaan haitannut mutta ajattelin kokeilla hortonomin taitojani. Ensi vuonna saa pensas kyllä olla taas ihan itsekseen.
- kuivakake
helpotuksen huokaus kirjoitti:
Ei se härmä minuakaan haitannut mutta ajattelin kokeilla hortonomin taitojani. Ensi vuonna saa pensas kyllä olla taas ihan itsekseen.
En ole kylläkään vielä kokellut, mutta täällä joku kehoitti tuhkalla käsittelemään. Pitää kokeilla molempia. Minua suututtaa, kun naapurit huomauttelevat homeesta. Ei minuakaan itseäni haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1816808Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1203239Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1101916- 191749
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?471738Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am651700Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.31655Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m161501Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111340- 681323