Eikö metalli ole paholaisesta?

– " Minun on hyvin vaikea ajatella, että jokin musiikin laji olisi paholaisesta. Musiikki on samanlaista kuin kaikki taide, joka taidesuunnassa on hyvää ja huonoa. Jos metalli on rajua, se ei minun mielestäni tee sitä mitenkään huonommaksi kuin jokin muu taiteen laji. Se on vain eri alakulttuuri. "

http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2660&Itemid=38
13586
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kaikki eivät hyväksy metalli sillä se on turhan rajua.

Jotkut bändit saavat minulle todella hirveän olon, mutta onhan sitä hengelistäkin metalia. (mm difencefire, jota itse kuuntelen välillä)

Henglisestä näkökulmasta musiikki voidaan jakaa kolmeen lohkoon.

Hengeliseen, Lihaliseen, ja Sotanaliseen

Äänestä

menee metalli siinä missä moderni klassinen musiikkikin, ei sekään ole harmoniaan ja hammondiin tottuville korville oikein herkkua. metallikin on uuden etsimistä, uudelleensyntymistä, heheh, vanhoja tabuja unohtamatta, hyvän metallin on takana on mielestäni harmonisen musiikin tuntemusta,
vanhankin...

kävisin metallikonsertissa kuitenkin vain pakosta
ja pakkopaidassa, mutta kysehän on makuasioista
ei devil siirry nuottivihkosta, tai jonkun riitasoinnun mukana ihmiseen. Musiikistakin nautitaan musiikin ja tulkinnan avuilla

Äänestä
  • tältä seisomalta minusta tuli kalevi lehtinen fani:)

    Äänestä

Kalevi Lehtinen ei ole helluntailainen vaan kräsäläinen, vivamolainen ja luterilainen!

Äänestä
  • sama minulle mikä on, mut on vaan hyvä ukkeli silti:)

    Äänestä

  • Monet helluntailaiset kuitenkin arvostavat Kalevi Lehtistä. Kyllä kyseisen tyypin sanalla on melko iso painoarvo karismaattisissa yhteisöissä.

    Äänestä

sitä vasten, että hän meni mukaan Nokia Missioniin. Sen jälkeen kaikki on ok... surullista. Hyvä mies eksytettiin.

Äänestä
  • Te näette perkeleitä joka kadunkulmassa ja perkele on innoissaan saamastaan huomiosta kun joka paikassa pelkäätte näkevänne sen.

    Äänestä

  • Rapakossarääpijä.. kirjoitti:

    Te näette perkeleitä joka kadunkulmassa ja perkele on innoissaan saamastaan huomiosta kun joka paikassa pelkäätte näkevänne sen.

    Joka ikinen televisio ohjelmakin taitaa helluntailaisista olla paholaisen eksytystä. Helluntailaiset ovat nykypäivän fariseuksia. Toivottavasti karismaattisissa piireissä nousee enemmän Kalevi Lehtisen kaltaisia ajattelijoita.

    Äänestä

  • Kalevi Lehtinen on tehnyt nuorisotyötä samalla hyvällä tyylillään jo aikapäiviä ennenkuin Nokia Missiosta tiedettiin yhtään mitään.

    Äänestä

  • Rapakossarääpijä.. kirjoitti:

    Te näette perkeleitä joka kadunkulmassa ja perkele on innoissaan saamastaan huomiosta kun joka paikassa pelkäätte näkevänne sen.

    tietenkään.
    Rapakossarämpijä voi siis nousta kuivalle maalle ja ihmetellä sitä, kuinka paljon Kalevi Lehtinen on saarnannut helluntaikirkoissa ja kuinka paljon ovat helluntainuoret rämistelleet metallia.
    On ihan hyvä, ettei luterilaisnuorten gospeltarjonta ole enään pelkkää pappa-gospelia tyyliin Pekka Simojoki tai Jouko Kantola.

    Äänestä

Kalevi puhuu asiaa

Äänestä
  • Jumalan mies, hienoa!!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalevi Lehtinen???????? kirjoitti:

– " Minun on hyvin vaikea ajatella, että jokin musiikin laji olisi paholaisesta. Musiikki on samanlaista kuin kaikki taide, joka taidesuunnassa on hyvää ja huonoa. Jos metalli on rajua, se ei minun mielestäni tee sitä mitenkään huonommaksi kuin jokin muu taiteen laji. Se on vain eri alakulttuuri. "

http://www.kotimaa.fi/kotimaa/index.php?option=com_content&task=view&id=2660&Itemid=38

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu