En ole vielä koskaan tavannut asiantuntevaa, laaja-alaista, suvaitsevaista, huumorintajuista, henkilöstön huomioonottavaa naisjohtajaa. Miesjohtajia, jotka nuo kriteerit täyttävät, olen tuntenut vaikka kuinka monta. Naisjohtajat Suomessa ovat ehkä joutuneet taistelemaan paikastaan ja siksi sinne on valikoitunut agressiivisia tiukkapipoisia raivottaria, jotka kuvittelevat johtajuuden tarkoittavan juuri tässä mainitsemiani piirteitä. Kammottavaa.
Voisiko joku selventää, jos olen väärässä.
Voisiko joku selventää, jos olen väärässä.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Näillä naisilla on erilainen hormonitoiminta kuin naisilla keskimäärin: he tavoittelevat samoja asioita kuin yleensä miehet. Siitä johtuu poikkeava luonne.
Naisena olen ajatellut tuota samaa. Siinä täytyy olla jotain perää. Viettämäsi elämä vaikuttaa hormonitoimintaan ja se taasen vaikuttaa luonteeseen.
Naisena olen ajatellut, että on se ihmeellistä, miten monet ukot luulevat argumenttiensa saavan valideettia jalkojen välissä olevan elimen laadusta.
Juuri tuollaisia kokemuksia minullakin on naisjohtajista. Tiukkapipoisia ja aina kärttyisiä ja paskan tärkeitä. Jos ei palaverin aihetta ole, niin se keksitään vaikka tyhjästä, kunhan saadaan palaveri aikaan ja sihteeri kahvia keittämään ja pullaa ostamaan. Ja taas kapsaa piikkarinkorot käytävällä kun nuo meikkiteollisuuden mannekiinit marssivat tärkeinä neukkariin. Varsinaiset työt tehdään sitten iltaisin ja viikonloppuisin.
Konttori jossa on neljä naista, ei tarvitse ulkopuolisia tilauksia lainkaan, sillä se työllistää itse itsensä.
"Konttori jossa on neljä naista, ei tarvitse ulkopuolisia tilauksia lainkaan, sillä se työllistää itse itsensä"
Toi oli kyllä hyvä heitto.
Mutta - kuka meistä naisista on tehnyt tommoisia? Pervot miehet aikoinaan keksineet arsenikkipuuterit ja huulipunat. Seksuaalisesti erilaisesti suuntautuneet keksineet Pariisissa ja muualla sellaista muotia, jota terve nainen ei voi käyttää.
Kauan sitten tsekkasin näitä Hollywoodin suosittuja superhoikkia ja kauniita naishahmoja. Miltei jokaisella oli joku vakava sairaus - diabetes tai joku muu.
Ketäs syytetään?
lepsut hekottelevat miesjohtajat pääsevät jakkaralleen niin helposti.
Ja tuokin on niiiiin totta.
on toiselle todella vaikeaa. Hyvä pääsee johtajan paikalle helposti. OK.
Ihan pimeetä koko viestisi.
"Ehta feministi." Viestisi perusteella väittäisin sinun olevan kaikkea muuta kuin feministi tai sitten sinulla on luontainen kyky saada naiset suuttumaan sinulle. :)
Vaikea on suuttua ketjun aloittajalle, kun omatkin kokemukset naisjohtajista ovat huonoja. Tämä ei tietenkään tarkoita, että kaikki miesjohtajat olisivat hyviä: absoluuttisina määrinä katsottuna huonoja miesjohtajia on varmaan enemmän kuin huonoja naisjohtajia, koska miesjohtajia on kaiken kaikkiaan enemmän. Mutta suhteellisesti...?
Turhantärkeys ellei suoranainen nippotus, omien puutteiden peittely, muiden syyttely, kateus alaisena olevaa, mutta enemmän osaavaa naista kohtaan, saamattomuus, minäminä-ajattelu... Siinä kokemukseni naisjohtajista. Valitettavasti. Toivon pian tapaavani sen loistavan naisjohtajan.
"sinulla on luontainen kyky saada naiset suuttumaan sinulle"
Miksi ihmeessä naisten pitäisi suuttua minulle vain mielipiteeni vuoksi? Mieti sitä. Eikä se ollut edes mielipide, vaan kysymys perustuen kokemuksiini. Tätä juuri tarkoitan. Olen ehta feministi ja haluaisin naisten jättävän kaunaiset pelinsä. Paljon hauskempaa on pelata peliä rennosti ja vahvuutensa tietäen. Junttaamatta toisia maanrakoon.
Naisten tulee myös lopulta tajuta, että verorahoista maksetuista palkoista ei voi odottaa mitä tahansa. Jos haluaa rahaa, pitää oppia tekemään sitä (eikä vain kuluttaa).
parempaa tulosta. :-)
todistettu juttu, turha ruikuttaa.
kokemuksia on. Siis nais esimiehistä, jotka ovat olleet todella asiantuntevia ja mukavia noin ihmisinäkin. Nämä tapasin myynti hommissa ja tultiin loistavasti juttuun paitsi toinen firman juhlissa yritti iskeä mua mutta sekin oli hauska kokemus. :)
Mutta olen tavannut taas eritehtävissä olevia naisia kyllä sen huomaa kun joillain semmonen tappoasenne. Ollaan äärettömän tiukkapipoisia ja oikeassa aina. Monet päätökset ei perustu mihinkään logiiseen ajatukseen vaan siihen että voi osoittaa valtaansa.
Harvemmin tosiaankin tapaan naisjohtajia.
Mutta aivan pakko kyllä on mainita että ei kovin positiivinen kuva välttämättä heti ekana tule mieleen :D Sorry mut se luonto on vain tällainen.
Jos mieheltä otetaan johtajan rooli pois, mikä miehen tehtäväksi jää; ei mikään. Ei kohta edes siittäjä kun siittiöitäkin on alettu tekemään keinotekoisesti, mutta kohtujahan ei tehdä keinotekoisesti, ei tosiaankaan, koska sehän korvaisi naisen ja se olisi ihan hirveää, eikö? Mutta kyllähän miehen nyt saa korvata, mitä sillä tekee?
toivottavaa, että keksittäisiin keinotekoinen kohtu. Sen sitten voisi asentaa mieheen, niin pääsisivät hekin kokemaan raskauden ihanuuden.
Lisää sellaisia.
Armeija tai jokin vastaava paikka, jossa puhalletaan yhteen hiileen välillä paineistetussakin tilanteessa, tekee hyvää niin miehille kuin naisillekin. Asiallisimmat naisjohtajat, joihin olen tavannut, ovat käyneet armeijan. Muilla tuntuu järjestään pyrkimään se pahin yhteiskunnan opettama vitsaus pyrkimään päälle, eli että mietitään merkityksiä sanojen ja tekojen takana jatkuvasti, niitä peläten. Sellaista nakertavaa epävarmuustekijää ei johtajalla saisi olla. Toki pitää lukea merkkejä bisneksen kannalta, mutta jos alkaa epäillä työntekijöistään kaikkea, niin pian johtaja pelkää johtamista.
kuussa". Ensimmäistä työsuhteen päättämistä hän jälkikäteen selitteli porukalle sanoen, ettei pystynyt olemaan työntekijälle esimies. Sen lisäksi että tämä oli laiton peruste, niin siinä osalliset kuulivat, että tyyppi veti roolia johtajana. Sen kyllä suoraan sanoen näkikin, niin teennäisen oloista tyyppiä ei heti tule vastaan.
Eräs noin 50v naisjohtaja oli saanut pestinsä miehensä firmasta heidän liittonsa pelastamiseksi. Tämä nainen oli aina aamupäivän "kotona etätöissä", eikä siis vastannut millään kanavalla mihinkään. Toisin sanoen nukkui pitkään. Hän myös lähti ensimmäisenä pois työpaikalta aina iloisena kertoen, mitä kaikkea kivaa aikoo tehdä. Omasta mielestään kivat asiat hän osasikin järjestää, ikävien asioiden aikaan hän oli aina "lomilla jotka oli sovittu jo
Kun seuraava tyyppi irtisanottiin, syiksi keksittiin vaikka mitä, kuinka tyyppi oli joskus sanonut haluavansa jotain muunlaisiakin hommia ja koska niitä ei ole nyt tarjota niin työsopimus päätettiin siihen. Ennen kotiinlähtöä tämä nais'johtaja' puhui, kuinka hän ja miehensä tarvitsivat sillä hetkellä rahaa tyttärensä sairastelun takia. Täytyy myöntää, että silloin tuli kyllä selän takana aika paljon puheita tyypin tunteettomuudesta, omahyväisyydestä ym. Muutenkin firman johtamisessa tuntui olleen kyse vain pariskunnan omista tuotoista. Ovi käy, väki vähenee ja bisnekset kärsivät. Asiaan saattoi toki vaikuttaa, että molemmat kyseisestä pariskunnasta olivat entisiä (ehkä nykyisiäkin?) maallikkosaarnaajia. Asiaa selviteltyämme kuulimme joltain tuon entisen maallikko'seurakunnan' jäseneltä, kuinka tuolla naisjohtajalla "ei ole omaatuntoa".