"Tehkää parannus...."

Jeesus saarnasi "...tehkää parannus ja uskokaa evankeliumi" (Mark. 1:15).
--
Mitä tarkoittaa parannuksen tekeminen?

Kun Jumala pysähdyttää meidät, joudumme näkemään oman tilamme.
Huomaamme rikkonneemme Jumalan käskyt.
Jumala odottaa, että käännymme Hänen puoleensa ja tunnustamme Hänelle syntimme. Saamme pyytää syntejämme anteeksi ja anoa voimaa luopua niistä.
Tätä merkitsee parannuksen tekeminen.

Syntejä ei voi luokitella pieniin ja suuriin. Syntiä on se, mikä erottaa minut Jumalasta ja lähimmäisistä. Synnissä on aina epäuskoa, mikä johtaa kapinaan Jumalaa kohtaan.
”Synti turmelee ihmisen sielua ja ruumista. ihmisen järki sokaistuu ja hänen tahtonsa suuntautuu pahaan. Tyhjyys ja levottomuus kuluttavat hänen voimansa.
Synti erottaa hänet ihmisistä ja tuo hänelle kärsimystä. Jatkuva synnin harjoittaminen tekee ihmisen synnin orjaksi; hänen omatuntonsa paatuu. Synti synnyttää myös vihaa ja kateutta, riitaa ja väkivaltaa. Siten se levittää turmelusta ja onnettomuutta yhteiselämään” (Katekismus).

Syntiin langenneen ihmisen kauhistavin onnettomuus on, että hän on Jumalan pyhän vihan alainen (Ef. 2:3).
Jos ihminen jää Jumalan vihan alaiseksi, hän joutuu kadotukseen.

Tänäänkin Jeesus kutsuu meitä syntisiä yhteyteensä. Hän tahtoo pelastaa jokaisen, joka tunnustaa syntinsä ja hylkää ne.
Jeesus osoitti käsittämättömän rakkautensa meitä kohtaan uhraamalla itsensä meidän puollestamme: ”Niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä” (Joh. 3:16).

Jeesus vapaaehtoisesti vuodatti verensä meidän edestämme. Hän kantoi sen syyllisyyden ja rangaistuksen, jonka me olemme synneillämme ansainneet ja sovitti näin Jumalan vihan.
Jeesus voitti synnin, kuoleman ja perkeleen vallan.
Kristuksen kärsimys ja kuolema on meidän syntiemme sovitus.
--
1. Kirkasta, oi Kristus meille
ristinuhri Golgatan,
josta meille langenneille
loistaa sydän Jumalan.
Uskon silmä kiinnitä
aina kohti ristiä.
(Virsi 301:1)

6

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • umpihetero.

      kipee. ei mun tartte parantua. ja jos pitää parantua niin silloin mene lääkärille.

    • semper fidelis

      "Tänäänkin Jeesus kutsuu meitä syntisiä yhteyteensä. Hän tahtoo pelastaa jokaisen, joka tunnustaa syntinsä ja hylkää ne."

      Hyvin kirjoitit.
      Tekstistäsi voi vetää myös sen, mielestäni aivan oikean johtopäätöksen, että pelastumiseen tarvitaan syntien tunnustamisen lisäksi halu hylätä synti ja tehdä siihen pesäero.

      Parannus on samaa kuin vilpitön mielenmuutos Jumalan kasvojen edessä.
      Meidän on syytä omassa elämässämme tarkistaa kenen palvelijoita me haluamme tosissamme arkielämän keskellä olla:

      Roomalaiskirje:
      6:16 Ettekö tiedä, että kenen palvelijoiksi, ketä tottelemaan, te antaudutte, sen palvelijoita te olette, jota te tottelette, joko synnin palvelijoita, kuolemaksi, tahi kuuliaisuuden, vanhurskaudeksi?

      6:23 Sillä synnin palkka on kuolema, mutta Jumalan armolahja on iankaikkinen elämä Kristuksessa Jeesuksessa, meidän Herrassamme.

      Valinnan ei pitäisi olla vaikea, ketä palvella.
      Meitä kutsutaan kuuliaisuuteen ja iankaikkiseen elämään Kristuksessa Jeesuksessa!

      Sille tielle ja siihen taisteluun me saamme avuksemme Jumalan armon - oikeaan aikaan.

    • eräsajattelija

      -jonka saamme tehdä kun olemme etsikon ajassa ja ymmärrämme ottaa tuolloin vastaan,pelastuksen sillä se ei ole aina tarjolla,-ihmiselämään ...

      -Parannus on kuitenkin sellainen asia että sitä ei voi ihminen omin voimin,tehdä ja jos tekeekin niin se on vain hetkellinen,ulkonainen juttu ja entiset kuviot palaavat takaisin,-kuin pintaan pompahtanut ongen korkki !

      -Kyllä sekin että saa tehdä parannuksen on Jumalan armoteko Kristuksessa !!!

      -paljon paasataan parannuksesta,-mutta se menee kuin vesi hanhen selästä,jos ei kuulijalla ole synnintuntoa jne...

      -ennen vanhaan kun saarnattiin evankeliumia Pyhässä Hengessä,-oli esimerkiksi Jokisen veljekset,joista toinen saarnasi lakia ja toinen armon sanoman siihen sitten, päälle !

      -toiminta oli hyvin tuloksellista heidän toimiaikanaan ja paljon ihmisiä,tuli todellisesti,uskoon !

      -nykyisin kun lakia ei enää saarnata vaan höpistään ihmeistä ja merkeistä sekä saarnataan vain niistä,-ei ihmisille tule synnintuntoa ja miten he sitten armoonkaan voisivat sisälle päästä?

      -Kun Jeesus käski saarnata täyttä veren evankeliumia,Hän sanoi että ihmeet ja merkit,seuraavat,teitä !Eikä toisin päin kuten nyt on että seurataan,ihmeitä ja merkkejä !!!

      -Kaikki on mennyt evankeliuminkin rintamassa päälaelleen,-mitä sen Raamatun ilmoituksen mukaan,pitäisi olla !

      -Jeesuksen ohje oli saarnata Jumalan Sanaa,Pyhässä Hengessä ja totuudessa,-eikä höpistä joutavia kaikenmaailman kultahipuista ja pitenevistä, jaloista yms !

      -mutta maailman markkinameininki on vallannut seurakunnat ja julistajat sekä kaikki on kuin helppoheikin hommaa,-kunhan vain saadaan paljon porukkaa,-kasaan ja kerättyä tyhmiltä,rahat poies !

      • eräsajattelija: "Parannus on mielenmuutos, jonka saamme tehdä kun olemme etsikon ajassa..."
        ---
        Katekismus: ”Ihmisen elämässä on aikoja, jona Jumala erityisesti vetää häntä puoleensa. Sellaista aikaa sanotaan etsikkoajaksi. Useimmiten Jumala kutsuu meitä jo nuoruudessa”.

        Galilean kaupungit, missä Jeesus aloitti saarnaamisensa (Mark. 1:14), eivät ottaneet vastaan Hänen sanomaansa.
        Vaikka he saivat kuulla Jeesuksen voimallista julistusta ja näkivät Hänen tekevän monia ihmeitä, eivät he kuitenkaan tehneet parannusta. Jeesus paransi mm. Pietarin anopin Kapernaumissa, herätti Nainin lesken pojan kuolleista. Riivattuja, spitaalisia ja rampoja tuli terveiksi.
        Jumalan suuruus ja rakkaus tuli monin tavoin esiin.
        Jos nämä teot ilmeneisivät tänä päivänä, uskoisivatko ihmiset tänäänkään.

        Tänään nämä Galilean kaupungit ovat poispyyhittyjä maailman kartalta. Vain Kapernaumin kaupungin raunioita on kaivettu esiin. Itsekin olen käynyt niitä katsomassa Israel-matkan yhteydessä.

        Otammeko me vaarin etsikkoajastamme?
        ”Me kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi” (1. Kor. 6:1).


      • Tapio522 kirjoitti:

        eräsajattelija: "Parannus on mielenmuutos, jonka saamme tehdä kun olemme etsikon ajassa..."
        ---
        Katekismus: ”Ihmisen elämässä on aikoja, jona Jumala erityisesti vetää häntä puoleensa. Sellaista aikaa sanotaan etsikkoajaksi. Useimmiten Jumala kutsuu meitä jo nuoruudessa”.

        Galilean kaupungit, missä Jeesus aloitti saarnaamisensa (Mark. 1:14), eivät ottaneet vastaan Hänen sanomaansa.
        Vaikka he saivat kuulla Jeesuksen voimallista julistusta ja näkivät Hänen tekevän monia ihmeitä, eivät he kuitenkaan tehneet parannusta. Jeesus paransi mm. Pietarin anopin Kapernaumissa, herätti Nainin lesken pojan kuolleista. Riivattuja, spitaalisia ja rampoja tuli terveiksi.
        Jumalan suuruus ja rakkaus tuli monin tavoin esiin.
        Jos nämä teot ilmeneisivät tänä päivänä, uskoisivatko ihmiset tänäänkään.

        Tänään nämä Galilean kaupungit ovat poispyyhittyjä maailman kartalta. Vain Kapernaumin kaupungin raunioita on kaivettu esiin. Itsekin olen käynyt niitä katsomassa Israel-matkan yhteydessä.

        Otammeko me vaarin etsikkoajastamme?
        ”Me kehoitamme teitä vastaanottamaan Jumalan armon niin, ettei se jää turhaksi” (1. Kor. 6:1).

        "Tänään nämä Galilean kaupungit ovat poispyyhittyjä maailman kartalta".
        --
        Myös Jerusalem tuhottiin v. 70 j.Kr. roomalaisten toimesta.
        Tästähän Jeesus jo etukäteen ilmoitti.

        JEESUS ITKEE JERUSALEMIN KOHTALOA
        Lk. 19:41-44
        --
        19:41 Ja kun Jeesus tuli lähemmäksi ja näki kaupungin, itki hän sitä
        19:42 ja sanoi: "Jospa tietäisit sinäkin tänä päivänä, mikä rauhaasi sopii! Mutta nyt se on sinun silmiltäsi salattu.
        19:43 Sillä sinulle tulevat ne päivät, jolloin sinun vihollisesi sinut vallilla saartavat ja piirittävät sinut ja ahdistavat sinua joka puolelta;
        19:44 ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut."


    • jaina

      nimittivät sinut näköjään vanhasuomalaisen metsän Jumalan mukaan, aika ironista, kun ottaa huomioon, että Tapio assosioituu Paniin, Cernunnonkseen ja Herne the Hunteriin.

      Nomen ist omen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      73
      5995
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      79
      4840
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      52
      4412
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      57
      4172
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      95
      3781
    6. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      4
      3089
    7. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      88
      2533
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2493
    9. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2399
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      45
      2129
    Aihe