Menkää nyt tekemään jotain järkevää, älkääkä täällä kinatko isot ihmiset
täähän on ihan sairas palsta!
*ihmettelen*
10475
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
niita tarvitaan.
ja olen huomannut että seurakunnat muodostuu ihmisistä, persoonista. Joten välillä kipinöi, mutta en kyllä isompia ristiriitoja ole kokenut. Ei ole pakotettu mihinkään ja näin vähemmän aktiivisena jäsenenä olen saanut kokea aina olevani tervetullut seurakuntaan ilman mitään painostusta.
Seurakunnat ja niiden ilampiirit on vaan niin erilaisia, niitä negatiisisia fiboja tuo usein vahvat ehdottomat persoonat. Sanoma on kuitenkin hyvä ja ne jotka ei siedä hellareita niin toivottavasti löytävät hengellisen kodin omannäköisestään paikasta. Siunausta vaan kaikille!
Sinulla voisi olla paljonkin annettavaa.
"..millä virsi, millä opetus jne..." (1. Kor. 14:26).
Niin kyllä täällä kaivattaisiinkin lisää terveeltä raamatulliselta pohjalta ponnistavia kirjoittajia; toivottavaa olisi, että tänne käytäisiin, vaikkapa edes ajoittain, "heittämässä" hengellistä sanomaa sisältäviä kirjoituksia...
Olisi todella tervetullutta vaihtelua palstalle, vastapainoksi kaikkien vastustavien rienaajien ja herjaajien kommenteille.
Jumala siunatkoon kaikkia palstalla kävijöitä!
kirjoituksia:
Raamatulliset kirjoitukset (suoria lainauksia Raamatusta)
Terveeltä (ateistiselta) pohjalta ponnistavat ei- raamatulliset kirjoitukset
Uskontoa kritisoivat, tarkoituksellisen provosoivat kirjoitukset
Uskovien vähemmän tyylikkäät (törkeät vastaukset edellisiin.
Yritätkö antaa ymmärtää että ateistinen ajattelu olisi jotenkin terveempää kuin raamatulliselle pohjalle perustuva ajattelu? Jos näin yrität väittää, niin olisi mielenkiintoista tietää, montako tapausta sinulla on tiedossasi, jotka ateismiin "kääntyminen" olisi nostanut huonoista elämänkuvioista, alkoholismista, huume-, ym.riippuvuuksista, tai esim. pelastanut ja eheyttänyt kenenkään kriisiin ajautunutta avioliittoa ym.
Kaikkea tätä raamattuun perustuva terve kristillinen oppi ja usko tekee tänäkin päivänä maailmassa miljoonien ihmisten elämässä; ts. Jeesus Kristus antaa Häneen uskoville ihmisille uuden elämän.
Täällä on myös ateisteja, ei-uskovaisia, jotka kirjoittavat hyvin, hyvin törkeästi niin helluntailaisista, kuin muistakin uskovaisista. Heitä on enemmän, kuin asiallisesti kirjoittavia ateisteja.
Minulla on ystäviä monesta edellä luetellusta kategoriasta, eikä tulis mieleenikään alkaa riitelemään heidän kanssaan. Kunnioitan ateistin näkökulmaa, en käännytä, koska tiedän että hän tietää kantani ja kysyy kyllä kun joku juttu ihmetyttää. Minulla on myös tiukimman "uskonsuunnan kannattajia" ystävinäni ja kyllä avoimesti ihmettelen heidän juttujaan KASVOTUSTEN. Mielenkiintoisia keskusteluja onkin syntynyt. En ole muita parempi, en usko että kukaan muukaan (terve)alkaa eritavalla ajattelevaa naapuriaan haukkumaan päin näköä. Halusin vaan muistuttaa peruskäytöstavoista, erityisesti uskovia, onkohan netissä mahdotonta noudattaa?
eivät terveet tarvitsekaan parantajaa, terveitä palstoja ovat mm. tiede, ufo, new age, laki&rikos, luonto & retkeily, siis uusia juttuja
luotaavat näkemykset ovat parasta antia. Tämä hihhulointi johtuu aina ihmisten käpertymisestä
omiin pieniin ympyröihinsä. Siksi myöskin riidellään hyvin korskealla tavalla, siksi on myöskin hirveästi luulotautisuutta, jopa vainoharhaisuutta. Kyllä siinä parantajaa kaivataan. Tästä johtuu myös palstan suosio,
tänne tullaan kuin tirkistelemään...
näitä tirkistelijöitä. Jos me uskovat liiskataan heidät heti ovensuulla niin ei sekään kovin kristillistä ole. Mielestäni ukovien pitäisi ainakin pysyä asialinjalla, se ei sulje pois asiallista ja tiukkaakin keskustelua.