Ilman adventtikirkkoa olo olisi aivan samanlaista kuin nytkin, sen olemassaolo ei hetkauta puoleen eikä toiseen. Se on turhin mahdollinen kuppikunta.
Ilman adventtikirkkoa
Aivan samanlaista
6177
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei välttämättä turhin sillä se antaa monelle pastorille elannon.
Loistava amerikkalainen uususkonto jolla on suurempi liikevaihto kuin Suomen valtiolla.
Viime vuonnakin profeetta Ellen Whitellä tahkottiin rahaa kirkolle (lisää jäseniä jne) ja tästä todistuksina yli 6 miljoonan lisäpainokset Ellen Whiten kirjoista.
Suomen valtion liikevaihto on julmetusti suurempi. Oletko koskaan edes vilkaissut asiaa???
Me suoritamme Jeesuksen meille antamaa lähetystyötä riippumatta teidän mielipiteistänne. Olemme vastuussa Jeesukselle, emme teille.
jos Adventtikirkkoa ei olisi, en olisi minkään seurakunnan jäsen, koska sitten maailmassa ei olisi Jumalalla edustajaa (tai sitten Hän olisi nostattanut sen vain eri nimellä :)).
Jos Adventtikirkkoa ei olisi niin ylpein ja lakihenkisin seurakunta olisi poiss. Siinä adventistit vetävät pidemmän korren. Jehovat, vaikka ovat opissaan sapattia lukuunomatta aika samoilla linjoilla ovat kuitenkin aika hellävaraisia lakihenkisyydessään tai siinä sisäsiittoisia. Eivät julista lakioppiaan höyrypäisesti.
Mutta adventtikirkko tarjoaa monelle luonnehäiriöiselle höyrypäälle hyvän kodin toteuttaa itseään ja käyttää omaa väärämielisyyttää ihmisiä kohtaan. Ja kuvitella olevansa samalla Jumalan edustaja maan päällä, vaikka edustaakin toista ruhtinasta.
Synnyin luterilaiseen kirkkoon, ja kasvoin sen myötä. Mutta en ole tarvinut kuin kasteessa kirkkoa. Muuten en ollenkaan arvostanut Jumalaa enkä mitään uskoon liittyvää. Sitten kun vaihdoin uskontoa Adventistiseksi, niin olen ymmärtänyt että se ei ole itsestäänselvyys. haluan kokoajan oppia lisää Jeesuksesta, ja tehdä hänen eteensä asioita. Olen oppinut kunnioittamaan enemmän muita ihmisiä. Jumala on nyt tärkein osa elämääni, vaikka moni ihmetteleekin varmaan sitä, mutta en vain osaa selittää asiaa. :) olen hyvin iloinen muutoksesta minkä hän on tehnyt minussa!
Jotta oppisit tuntemaan Jeesusta ja Hänen armoaan, sinun olisi sanouduttava irti adventistien lakipitoisesta opista ja opetuksesta. Tutustu tarkoin Raamattuun ja aloita vaikka Roomalaiskirjeestä, jossa tuodaan uskonvanhurskaus erittäin selkeästi esille.