Voisiko joku selvittää kirjamyynnin perusteita eli tarvitaanko mitään lupia? Pitääkö jälleenmyyjällä olla kirjan kustantajalta lupa myydä ko. kustantajan kirjoja vai voiko kirjan myyjä vapaasti myydä mitä kirjaa sattuu? Voiko kirjoja ostaa vaikka marketista ja jälleenmyydä marketin pihalla? Summa summarum...onko siis mitään rajoitteita kirjojen ostamiselle, myymiselle tai hinnoittelulle?
kirjamyynnistä...
tietoa...tietoa???
1353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sen kun myyt.. Ei se kirjan myynti ole luvanvaraista kuten esim. apteekkitavara. Voit tietenkin ostaa marketista, mutta pihoilla ja toreilla myyntiin tarvitaan ko. paikan haltijan lupa. Olisi kiva kyllä ostaa marketin pihalta kirja puolta halvemmalla kuin se on marketin hyllyllä.
Hinnoittelulle ei ole mitään estettä kunhan peppu kestää. Tuskin sinua dumppauksesta aivan heti syytetään. Ehkä olet perinyt ameriikansedän ja pystyt myymään millä hinnalla haluat, moni ei pysty. Turhaa kuitenkin lienee mennä kysymään finnverasta rahoitusta.