Kysymys Tampereen Kalelle

Voitko hyvä Kalevi tai joku muu "asioista perillä oleva taho" perustella minulle ja monille muille miksi galleriasivullasi oleva linkki http://www.ksl.fi/files/muisti/sisallys.htm
on laitettu otsikon "todellisia sankareita" alle??
Ja oletko aivan tosissasi vai kieli pikkusen tai paljon poskella?
Pyydän vain asiallista vastausta ilman kommaripropagandaa, kiitos.
4365
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Muutamiin ihmisluonnon tyyppeihin iskostuu erilaisia uskomuksia.
Onhan tänäkin päivänä Afrikassa ja Arabimaissa ties mitä ihmeellisimpiä uskomuksia jotka aiheuttavat viattomissa ihmisissä uskomattomia kärsimyksiä. Mm. tyttöjen sukuelinten silpominen on toimenpide, joka perustuu pelkästään yleiseen kannatukseen, mutta ei kestä minkäänlaista tieteelistä tutkimista.
Kommunismi oli ja on samantyyppinen uskomus, jonka "helppouteen" vieläkin moni uskoo.
Mutta täysjärkinen ihminen laittaa aina asioita järjestykseen ja kykenee näkemään hallinnon syöttämän propagandan lävitse.
Oli kyse sitten kommunismista, natsismista, ismalismista jne.

Äänestä
  • Onpas taas tosi tieteellistä. Juliastat sanaasi jokunun ihmistyyppi-ideologiasi riivaamana, vailla minkäänlaisia tarkempia todisteita. Ennakkoluulosi eivät kelpaa kenellekään muulle, joten ehkäpä sinunkin olisi jo korkea aika luopua niistä.

    Äänestä

  • "Mutta täysjärkinen ihminen laittaa aina asioita järjestykseen ja kykenee näkemään hallinnon syöttämän propagandan lävitse. "


    Ota opiksesi sanoistasi eka!

    Äänestä

Koska kyseessä on todelliset sankarit. Miehet, jotka taistelivat ase kädessä vapauden puolesta valmiina uhraamaan henkensä asian eteen.
Nämä ovat sankareita.

Ns. käpykaartilaisia, jotka liittyivät edistyksen rintamaan vasta aselevon 1944 jälkeen piileksittyään kuka missäkin, ei lasketa minun laskuopillani sankareihin kuuluviksi. Tälläaisia lurjuksia on sittemiin esiintynyt suurina vapaustaistelijoina ja ay-johtajina. Yhtenä räikeimmistä tapauksista tulee mieleen jo edesmennyt Arvo Hautala.

W Halsti on kiteyttänyt asian seuraavasti kirjassaan Lapin sodassa:
"Me voimme kunnioittaa kommunistia -ja fasistiakin- miehenä ja ihmisenä, jos
hän todella on valmis seisomaan ja kaatumaan vakaumuksensa tähden. "

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hamina EVP kirjoitti:

Voitko hyvä Kalevi tai joku muu "asioista perillä oleva taho" perustella minulle ja monille muille miksi galleriasivullasi oleva linkki http://www.ksl.fi/files/muisti/sisallys.htm
on laitettu otsikon "todellisia sankareita" alle??
Ja oletko aivan tosissasi vai kieli pikkusen tai paljon poskella?
Pyydän vain asiallista vastausta ilman kommaripropagandaa, kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu