Miten tehdään sellainen risti ;> Niinkuin mutta pystyviiva pidempi. En tarkoita, että html tiedostoon, vaan esimerkiksi keskustelupalstalle :)
(tämä siis tuskin kuuluu tänne, eh)
Ristimerkki
21
8254
Vastaukset 21
Risti tulee html:ssä joko
& # 8 2 2 4 ;
tai
& d a g g e r ;
eli pitäisi tulostua siis tuollainen -> †
(ilman välilyöntejä merkkien välissä, tietenkin)
Kaikilla keskustelupalstoilla tuo ei välttämättä toimi (kohta nähdään toimiiko täällä...)- Moiiwjdbsk
† † ei toimi mulla
Eipä kuulu tänne, mutta Alt 0134 tuottaa †:n niin täällä kuin HTML:ää kirjoitettaessakin. HTML:ssä pitää silloin periaattessa ilmoittaa charset=windows-1252.
Tämä edellyttäen, että käytät Windowsia. Ja käytäthän sinä, koska ihmiset, jotka eivät ymmärrä kertoa mitä ympäristöä käyttävät, käyttävät Windowsia. :-)† Jee osasin!
- dffghhgjjhjh
tämäkin valopää vastasi 4 vuotta vanhaan ketjuun...
*Voi tsiiiiisus...*
- ristinmerkki
†
- Ristiin rastiin
Tosi fiksua heittää neljä vuotta vanhaan ketjuun vielä väärä vastaus. Kokeile vaikka validoida sivusi niin tajuat ehkä.
- onnistuinko?
& d a g g e r ;
- vai ?
charset=windows-1252
- josko nyt -.-'
vai ? kirjoitti:
charset=windows-1252
†
- random........
†
just testing - ςαηηι
Tuoltahan nuo saa nätisti copypastattua jollei jaksa koodeja kirjoitella: http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/merkit/entiteetit.html
- Just Testing....
charset=windows-1252
- gayhitchhiker
† he he ha ha ♠
- jöööööööö22
{ ☝ ●
- moisulle1
&dagger
- JokuVaan:
Puolipiste unohtui, näemmä. :)
- muusikauha
alt t
- Jdjdjdjfkfjdjdjd
&dagger ; ei caab jsjsjsdhdj …
- 124123
†
- lkkjujgg
†
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l285967Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni52754- 67681
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et35604- 49586
- 52574
Olen kiinnostunut sinusta, en seksistä
Vihjailuja toiseen suuntaan on tullut niin paljon, että asia on korjattava. En näe sinua esineenä, vaan hienona persoona33526- 34487
- 48477
- 40475