Hyvät eettiset syyt?

help_me666

Niin mitkä olis hyvä eettisiä syitä jolla pääsis kutsunnoissa sitten sivariin.....? ja joutuuko muuten jo kutsunnoissa kertoa, koska aikoo mennä sivarikeskukseen ja kertoa palveluspaikan yms tiedot.

13

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Böggi

      Ei sivariuden syytä tarvi perustella mitenkään. Lomakkeessa kysytään vain, onko syy eettinen vai uskonnollinen ja sinä pistät raksin siihen ruutuun, kumpi tuntuu oikeammalta ja sitten ei muuta. Jos haluat itselles perustella syytä, niin ajattele vaikka, että toisen tappaminen voi toisesta osapuolesta tuntua vähän kenkkumaiselta.

      Paperiin pittää laittaa oma toivomus alkamisajankohdaksi, mutta se ei välttämättä ratkaise mitään.(Itseä lykättiin neljä kuukautta.) Kannattaa muuten sitten vielä ennen sivarin alkua soittaa Lapinjärvelle ja kysyä, mihin erään on päässyt, ettei turhaan oota matkalippuja.

      Palveluspaikasta tarvit tietoja aikasintaan koulutusjaksolla. Siellä näytät sitten koulutusvastaavalles palveluspaikan kanssa tehtyä sopimuspaperia ja sillä selvä. Jos sulla ei ole paikkaa koulutusjakson päätyttyä, niin sinä onnellinen pääset legioonaan niin kauaksi aikaa että paikka löytyy tai sitten oot koko palvelukses ajan siellä.(Suosittelen nimim. "Olin siellä viime vuoden") Voit tietenkin ottaa puolen vuoden HSL-loman tai lykkäystä vuoden tai kaksi, mutta sitä en suosittele kenellekään, kun se ei ratkase mitään ongelmaa, lykkää vain.

      • help_me11111

        Selitti, että sillä oli viimem vuonna ktusunnat niin ne tyyliin huus siel lautakunnan edessä ja piti perustella vahvasti miksi haluaa sivarii. tyyliin naama punasena väänsi niille rautalangasta. Mitä sä sit sielä teit sen vuoden?


      • Böggi
        help_me11111 kirjoitti:

        Selitti, että sillä oli viimem vuonna ktusunnat niin ne tyyliin huus siel lautakunnan edessä ja piti perustella vahvasti miksi haluaa sivarii. tyyliin naama punasena väänsi niille rautalangasta. Mitä sä sit sielä teit sen vuoden?

        Olin keittiöllä ensin puoli vuotta tiskaajana ja sitten toiset puoli vuotta salaatinleikkaajana. Työ oli hauskaa ja lepposaa, aikaa jäi rutosti kaikkeen muuhunkin häsläämiseen. Kyllä legioonalaisaika on miehen parasta aikaa.


      • Alperttikola
        help_me11111 kirjoitti:

        Selitti, että sillä oli viimem vuonna ktusunnat niin ne tyyliin huus siel lautakunnan edessä ja piti perustella vahvasti miksi haluaa sivarii. tyyliin naama punasena väänsi niille rautalangasta. Mitä sä sit sielä teit sen vuoden?

        Jos kutsuntalautakunta alkaa kyselemään näitä syitä, niille voi sanoa:

        - Vedä ukko hanuriis
        - Haista vittu
        yms. mukavaa

        Yhden seurakunnan pastori tässä keväällä kirjoitti yhteen lehteen, kuinka sivarit ovat epäisänmaallisia lusmuja. Hän kun oli sotilaspappina ollessaan haastatellut kasarmeilla sivariin lähtijöitä, ja saanut ihan "kamalia" vastauksia. No, hänellä ei sinänsä edes ollut mitään oikeutta kysellä kenenkään sivariin lähtemisen syytä.


    • kuitenkin

      Miksi olet menossa sivariin, ellei sinulla ole eettistä tai uskonnollista syytä?

    • BARE

      Ei sun tartte kertoa kellekkään niitä sivariin meno syitä. Sehän on ihan raksi ruutuun periaatteella hoidettu.

      • +*+*+*

        taitaa olla sen sortin rääpäle kyseessä et parempi ollakin menemättä armeijaan... xD


      • bodaripoika89-TOTALYSIVARI
        +*+*+* kirjoitti:

        taitaa olla sen sortin rääpäle kyseessä et parempi ollakin menemättä armeijaan... xD

        Katotaan sit kumpi on kovempi. voitsä tulla vaikka tänne niin voimmä sut hakata ;D


    • p*************s

      Kuinka pässi pitää olla että menee sivariin??? ei se nyt imbesillimäisyydessään enemmin asepalveluksesta eroa.

    • Entinen sivari

      Hei,entisenä sivarina voin kertoa että eettiset syyt ovat omia vakavia omantunnonsyitä,esim.en hyväksy ihmisten aseella tappamista tai verenvuodatusta ylipäätään,lisäksi kaikenlainen aseellinen joukkohyökkäystoiminta on ajatuksena karmeaa ja moraalitonta,jos kysytään että mitäs teet jos äitisi kimppuun hyökätään,niin voit aina vastata,että olen tarkoituksenmukaisuus pasifisti,eli siinä pakkotilanteessa tietenkin yritän suojella äitiäni hyökkääjiltä.

      • wadwawadwaaa

        juu voin samaistua...


    • Haistakaa ny vittujo

      Vitun hipit , Suomella ei kohta ole armeijaa ollenkaan kun nämä saatanan nössöt eivät mene armeijaan ! Ja syinä ovat " en kestä ampumista " jos Suomi joutuis sotaan niin mitä vittu sotte tehtäis !? Joo laitetaan ne vanhat veteraanit sinne nii että me nykyajan luuserit voidaan vittu istua ja kattoa vierestä

      • Trololololollo

        Trolloti-trolliti-loo!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      94
      8271
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3962
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1916
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1410
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      36
      1311
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      32
      1132
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1070
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      857
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      832
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      807
    Aihe