Kompuroinnilta näyttää kepu-hallituksen alku. Suuret vaalilupaukset on unohdettu. Ympäripyöreässä hallitusohjelmassa ei mitään enää luvata, asioita ainoastaan selvitetään. Laskelmia, jotka olisi pitänyt näyttää, ei näytetä. Vuodettuja salaisia tietoja, joita ei olisi saanut vaalitaistelussa käyttää, sensijaan hulvattomasti käytettiin.
Hallitus vaihtoon
h moilanen
3244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Useimmille puolueille on tärkeintä valta, eivät rehellisyys ja hyvät käytöstavat.
Silläkö tuo on kuitattu, että VALTA on tärkeetä ja KAIKKI MUUTKIN puolueet ovat epärehellisiä?
Viherpipertäjät käyttivät jo Koijärvellä tuota kikkaa: "ei meitä voi sakottaa, kun meitä on niin paljon". Ei tehonnut.
Rikoslain 12 luku koskee valtiopetoksia ja sen 7-8 §:t salassa pidettävien asiakirjojen paljastamista. Jos noistakin kävellään yli sillä perusteella, että kaikki muutkin tekevät samalla tavalla, mutta eivät vain ole jääneet kiinni, niin en ihmettele yhtään, miksi Suomen asiat on yleisemminkin päin istumalihasta.
Minä taidan vaihtaa ammattia. Kyllä varastamisestakin pitäisi selvitä sillä, kun vain väittää, että toisetkin varastaa, mutta eivät ole vielä jääneet kiinni! Lakihan on kaikille sama. Onhan?
ihmettelin samoja asioita, joita Jäätteenmäki toi sitten julki, vaikken ollut edes kuullut mistään salaisista asiakirjoista, Lipposen käytös ja Bushin nuoleskelu hävetti niin helevetisti, tulipa Lipponen paljastaneeksi puolensa ja aatteensa, eikä se ollut työväen puoli, ei edes suomalaisten enemmistön aate, sen näkemiseen ei tarvittu mitään salaisia papruja.