Uskonto ja uskovaisuus johtaa ihmisen totaaliseen harhaan ja vastuuttomuuteen. Eri uskontojen uskovaiset eivät pysty mitenkään elämään rauhassa, koska heillä on (annettu tai otettu) tehtävä. Saada muut ihmiset uskomaan heidän kannattamaan jumalaan ja oppiin. Muut uskonnot ja ateismi ovat automaattisesti vääriä oppeja tai jos ollaan saman uskontokunnan sisällä, muiden tulkinta on harhaoppia. Loputtomat sodat, tyhjät väittelyt kaiken maailman saduista eivät johda mihinkään. Tai ehkä tie vie uskovaista uskon termejä käyttäen hitaasti kohti helvettiä. Nimen omaan hitaasti sen takia, että asia pysyy hämäränä taustalla kun ei tapahdu juuri mitään. Passiivista sadun vastaan ottoa antennit pystyssä sisäistä uskon mantran toistaen ja uskonnollisten harhojen ajattelua. Mistään asiasta ei tarvi olla vastuussa omalle itselleen, koska jumala tietää kaiken ja näkee kaiken tai jopa vaikka päättää kaikesta. Eli voi itseasiassa tehdä mitä tahansa ja sanoa toteuttavansa jumalan tahtoa ja ehkä vielä pahempi, että ei tee mitään mikä vähentäisi hulluuden määrää maailmassa. Tukee hiljaisesti kaikenmoisia järjettämiä usko satuja ja samalla on kollektiivisesti mukana kaikkien uskontojen tekemissä vääryyksissä. Ja luen muuten uskonnoiksi kommunismin ja fasismin (mikä oli muuten näiden järjestelmien ero yksilöiden kohtelussa) ja oikeastaan kaikki muutkin valtajärjestelmät. Alkakaa vaikka tutkailla vaihteeksi kaikkia vallanpitäjiä (ei pelkästään politikkoja) mikä heitä ajaa . Vallanpitäjä istuu aina hierarkiassa sinua ylempänä ja se saatat olla jopa sinä itse. Saatat löytää jotain mielenkiintoisen epämiellyttäävää jopa peiliin katsomalla. Ja samalla se myös kertoo meistä ja meidän sekopäisestä maailmasta jotain. Olisiko aika alkaa opettelemaan udenlaista ajattelua ja vastuuta itsestä ja kaikesta järjettömyydestä mitä kokoaja jokapuolella tällä planeetalla tapahtuu.
Vastuuttomuus
Jeryzalem
4221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Oletko vastuullinen väittäessäsi kaikkia uskontoja TOTAALISESTI harhaan ja vastuuttomuuteen johtaviksi.
Monet vangit,alkoholistit, doubbi-ihmiset ovat saaneet elämäänsä suunnan ja vastuun-tunnon jota vankilat, parantolat tai yhteiskunnan arvot eivät koskaan heille tuonneet.
Uskontojen arvostelu ihmiseltä, jolle on aivan sama onko uskonnon dogmistojen takana hengellisiä pyrkimyksiä vai ei[materialistiselta asenteesta käsin] kannattaisi arvostella uskontoja niiden 'hedelmien' kautta, jos nimittäin uskonnot auttavat joka-päiväisessä elämässä ihmisiä selviytymään koventuneen yhteiskunnan paineessa, eikö tämä ole juuri sitä vastuullisuutta huolehtia ihmisistä.
Samassa kirjoituksessa ajatuksellisuuden ja 'totuuksien' etsijöiden on turha mölistä mitään, yhteisön selviytyminen ja valta-asetelmat menevät aina edelle sen--> mikä on 'totta' ja mikä ei 'totta'.
Niputin kaiki vallanpitojärjestelmät samaan kasaan. Vangeista ja muista:
Ehkäpä he eivät olisi koskaan tulleet vangeksi, alkoholisteiksi, narkkareiksi ,hulluiksi jos heitä ei olisi jo lapsesta alkaen aivopesty jo aivopestyjen sokeiden toimesta. Ehkä kaikki eivät jaksa näytellä tässä teatterissa aina jonkun vallanpitojärjestelmän käsikirjoituksen mukaista näytelmää. Jotkut haluavat alkaa näytellä omaa versiotaan tästä sotkusta oman aivopeseytymis asteen mukaisesti jotkut paremmalla jotkut huonommalla menestyksellä. Ja on tajuttoman vaikeaa ellei jopa mahdotonta huomata itsestään tämän aivopesun kaikki piirteet. Aina ponnistaa jostain nurkasta joku napoleon tai jumala. Myöhemmin ehkä voi peilistä huomata, että voi v..... Oma napoleon tai jumala se siellä kurkistaa ja riehuu. Ja luulee... Aivan tuleeko jotain mieleen? Olisi joku jopa puhunut tästä muutama tuhat vuotta sitten? Valta järjestelmät, näkyvät ja piilovalta systeemit (uskonnot)ovat harhauttanut ihmisiä jo niin kauan, että on pakko alkaa jokaisen vähän miettiin, että mikä on mussa omaa vai onko yhtään mitään ja onko jotain tehtävissä tilanteen muuttamiseksi. Vai jatketaanko ikusesti tällä linjalla loppuun asti. Määrittelijä määrittelee sinut ja sinä elät määrittelijän määräämää elämää. Ajattelet määrittelijän määrittämiä ajatus rakennelmia. Tottelet. Toteutat hänen tehtäväänsä joka pahimmillaan voi olla esimerkiski tuhansia vuosia vanha satu joka on lähetnyt jostain egyptistä jota opportunistiset persoonat ovat muokanneet itselleen sopivaksi aina tilanteiden mukaan esim, juutalaiset, kristityt ja muslimit.
Osana siihen omaan vapautumiseen kuuluu se, että ei määritä itseään myöskään-->uskontojen tai politiikan tai minkään kautta, näin pysyen objektiivisena, antaen niiden olla 'rauhassa'.
Jos katsotaan esimerkiksi ateisteja tai uskovaisia, ovat he 'kolikon kaksi puolta', kumpikin yhtä jumissa, mutta eri katsanto-kulmasta samassa aiheessa.
Koko ihmis-elämä--> koostuessaan menneiden sukupolvien rakennelmista, uskomuksista, tavoista hahmottaa, elää, jopa infastruktuureista, puhumattakaan olevaisuuden rakenteiden antamista [tai pikemminkin estävistä] mahdollisuuksista löytää syvin olemuksensa,ymmärtää että tämä elämä on lähes mahdoton yhtälö löytää itsensä tai vapautua edellä mainituista määrääjistä täysin.
Objektiiviseen olemukseen pääsemiseksi ei auta kapinointi, ei mukana olo toimissa--> vaan kaikki tämä yhdessä koettuna ja sen jälkeen jäsenneltynä kokonaiskuvaksi, vasta silloin ihminen kykenee [minkä 'kykenee'] objektiivisempaan näkemykseen ja näin hänelle muodostuu/kehittyy myös pro-subjektiivisempi näkemys kaikessa opitussa/koetussa objektiivisuudessaan [kokemus tieto maailmasta].
Jotkut meistä ovat jo alkaneet ajatella, ajattele.
Ja vieläpä upouusin metoodein. Auttaako se enää, kuka sen tietää, siinäpä ajateltavaa vähän lisää.