http://www.iltalehti.fi/uutiset/200707316414044_uu.shtml
Poliisi varoittaa avunpyytäjävoroista.. heh hee
juuri näin.....
Poliisi varoittaa avunpyytäjävoroista.. heh hee
juuri näin.....
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
on taas viisasta pitää lompakkoa ostoskärryissä
luottamaan, ettei kukaan vie kaupassa toistensa ruokarahoja. Ehkä todella onkin syytä varoa, muualta tulevia kulttuureita. Heillä ei näytä olevan minkäänlaista häpyä. Heidän tapansa poikkeaa hyvin paljon suomalaisten sinisilmäisyydestä kanssaihmisiin.
Ulkomaalaiset rikastuttavat elämäämme tuomalla tänne oman rikkaan varastamiskulttuurinsa. Suomalaistenkin on syytä oppia varastamaan koska se on paljon hienompaa kuin junttirehellisyys.
Ei varmaankaan kukaan Urpo, mutta Tiina tai Maija pitää yleensä käsilaukkuaan ostoskärryssään, jossa lompakkokin(99%) sijaitsee, kun keräilee ostoksia kärryihinsä... Kai sitä ihminen nyt omaisuuttaan saa pitää vaikka rintaliiveissä tai kalsareissa? Ei kai se silti oikeuta ketään " ne on niin ihania, hyväkäytöksisiä ja humaaavaisia"- ryhmää anastaa niitä?? Vai pitäiskö nyt tän takia sitten A) lopettaa kaupassa käynti,B) jättää lompakko/käsilaukku kotiin, C) piilottaa se kaupassakaäynnin ajan turvasäilöön??
Niin että kenen ehdoilla sitä täällä sitten eletään, toimitaan, tehdään ostoksia, kävellään kaduilla, jne.jne.jne
minulla on aina lompakko ja kännykkä ostoskorissa, koska tarvitsen kädet työntämään kärryjä ja nostamaan ostokset kärryyn.
Taskuja minulla ei ole.
sillä mitä sellaisella tekisi? Saattaisi vieläpä kadota jonkun murjaanin matkaan. Ravintelissakin annan varmuuden vuoksi aina urpojen maksaa laskut, kun lompsa sattui unohtumaan. Hyvin toimii.
sieltä ei pysty pöllimään,ellei hakkaa ensin.
Hmm, kun on mainittu et tullaa kysyy apua et ei ymmärretä paketis olevaa tekstii, joopa-joo. Olen varma et noi tyypit ooikeesti iha 100% syntyperäisii suomalaisii,jotka vaa keksiny et esittämällä hoonoo soomee, saa toisten epäilyt kallistumaan ulkomaalaisii kohtaan.
Toisaalta ei ne sitä kuningasideaa ole edes itse keksiny, se jo vanha temppu.