Suomi24 vääristynyttä liikennekeskustelua

Tämän sivun mukaan Suomen maanteillä on yksi ISO ongelma ja se on raskasliikenne sekä sen vastuuttomat kuljettajat ? Kerätään adressia ammatiliikenteen kuriin saattamisessa, haukutaan tappajiksi ties miksi?

Oman käsitykseni mukaan nämä pillurallia ajavat ja terveisiä kuskaavat tampiot tappavat toisiaan vaikka maanteillä ei olisi ainuttakaan rekkaa.

En väitä, että eikö myös ammattikuljettajilla ole korjaamista asenteissaan, mutta missään nimessä tämä ryhmä ei ole se joka teillämme eniten mokaa.
3429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Nämä "keskustelut" tällä osastolla voi jättää ihan omaan arvoonsa.

Suurin osa nysväreitä, joita liikenne pelottaa, pänkkäämässä ylinopeuksista ja rekoista.

Tyylihän on tämä:"On niin kauheaa joka paikassa ja rekat kaahaa satasen teillä! Ajavat ohi vaikka mun edessäkin ajoi joku seittämääkymppiä!"

Tai sitten näin:"Kauhea kaahari ajoi ainaskin kahtasataa ohi vaikka poljin siinä ohituskaistan alussa jo kaasun pohjaan!"

Eihän näitten kanssa voi liikenteestä keskustella mutta ehkä villasukan kudonnasta...

Äänestä

Ei tämä palsta ole varmaan ikinä ollut kunnollinen keskustelupalsta. Ainakin pari-kolme vuotta, mitä olen silloin tällöin käynyt, tämä on samanlainen paikka kuin lasten hiekkalaatikko.

Äänestä

Myös ns. ammattikuljettajien puolijärjettömät kirjoitukset ovat laskemassa keskustelun tasoa. Puhutaan aidanseipäistä kun pitäisi puhua aidasta.
Vankkumaton erehtymättömyys ei sekään herätä luottamusta.
Juhani The Kuljettaja itsekään ei kykene pysymään asiassa, vaikkei pahimpiin kiemurtelijoihin kuulukaan.
Mutta turha ns. ammattikuljettajien on valittaa; eiköhän totuus kuitenkin ole se että eniten lokaa niskaansa saa jokainen liikennesääntöjen noudattamista puolustava, aivan eritoten nopeusrajoitusten puolustaja.
Eikä rekkamiehiä ole vielä siihen malliin paneteltu kuin naisia "Nainen ratissa" palstalla, päinvastoin; eräät rekisteröityneet rekkakuskit ottivat innolla osaa keskusteluun hyvinkin härskillä tavalla.
Sitä saa mitä tilaa.
On kuitenkin hyvä muistaa, että 99% ammattikuljettajista ei kirjoita näille palstoille eikä lue näitä palstoja, ja kutakuinkin sama prosenttiluku pätee henkilöautoilijoihin.
Suomi24 palstoilla erittäin pieni vähemmistö muodostaa erittäin suuren enemmistön, olkoon aihealue mikä tahansa.
Se todellinen enemmistö suomalaisista ei eksy koskaan Suomi24 autoilupalstoille, ja jos kerran eksyy niin ei toista kertaa tee samaa virhettä.
Voidaan siis hyvällä syyllä otaksua, että valtava osa Suomi24 palstojen totuuksista ei ole totuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juhani The Kuljettaja kirjoitti:

Tämän sivun mukaan Suomen maanteillä on yksi ISO ongelma ja se on raskasliikenne sekä sen vastuuttomat kuljettajat ? Kerätään adressia ammatiliikenteen kuriin saattamisessa, haukutaan tappajiksi ties miksi?

Oman käsitykseni mukaan nämä pillurallia ajavat ja terveisiä kuskaavat tampiot tappavat toisiaan vaikka maanteillä ei olisi ainuttakaan rekkaa.

En väitä, että eikö myös ammattikuljettajilla ole korjaamista asenteissaan, mutta missään nimessä tämä ryhmä ei ole se joka teillämme eniten mokaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu