vastoin Paavalin opetuksia homoja ja lesboja avioliittoon?
Paavali sanoi aikoinaan etteivät sellaiset peri taivasten valtakuntaa.
Onko kaikki muutkin Paavalin välittämät jumalan käskyt heitetty roskakoriin?
Kuka on sitten ruotsalaisten jumala kun ainakaan Paavalin jumala hän ei ole?
Olisiko ruottalaisilla uusi oma epäjumala?
Paavali sanoi aikoinaan etteivät sellaiset peri taivasten valtakuntaa.
Onko kaikki muutkin Paavalin välittämät jumalan käskyt heitetty roskakoriin?
Kuka on sitten ruotsalaisten jumala kun ainakaan Paavalin jumala hän ei ole?
Olisiko ruottalaisilla uusi oma epäjumala?
Vastaukset 4
Vanhimmat
ne siellä omissa Sodommissa ja Gomorroissaan vaikka.
Minkä takia ne vielä kirkkoon yrittävät ittensä kangeta!
paavali kirjoitti, etteivät vanhemmilleen toettelemattomat peri taivasten Valtakuntaa.
Mitä mieltä olet, kun Suomen kirkossa vihitään avioliittoon sellaisia heteroita, jotka ovat olleet elämässään vanhemilleen tottelemattomia (useissakin asioissa elämänsä aikana)?
Onko todella heitetty Suomen kirkossa roskakoriin kaikki ne Paavalin sanat, jotka kohdistuvat heteroihin?
Onko suomalaisella kirkolla vanha epäjumala?
alkavat kunnioittaa vanhempiaan ja niin on sitten taas mahdollista mennä taivasten valtakuntaan.
Samalla tavalla jos homotkin pyytävät anteeksi käyttäytymistään voi jumala päästää heidätkin taivasten valtakuntaan. Tosin pelkkä anteeksipyyntö ai paljon auta jos senjälkeen taas hurvitellaan samaa sukupuolta olevien kanssa.
Niin se on kleptomaaninkin kohdalla. Jos muuttaa tapansa niin herra katsoo suopeasti viimeisellä koitoksella ja Pietari sitten raottaa porttia niin että varaskin pääsee sisään kuin koira veräjästä taivaan pitopöytien ääreen.
Tuosta epäjumalasta sen verran että aina muunuskoisten jumalat ovat niitä epäjumalia ja oma on se oikea palvonnan kohde.
Siitä hyvä esimerkki on muslimien Allah ja jehovantodistajien Jehova. Heitä kaikki oikeat kristityt naureskelevat ja ajttelevat että kyllä on hyvä kun en ole tuollaisten joikkoon syntynyt vaan on syntynyt joulunviettäjien miljoonalukuiseen joukkoon.
Ei muuten lesboja ja homoja siunata avioliittoon Ruotsissakaan, vaan heidän parisuhteensa siunataan kirkon toimesta. Ainakin lehdissä olleiden uutisten mukaan.
Avioliitto on vain miehen ja naisen välinen liitto Jumalan ja ihmisten edessä ja muut parisuhteet ovat avoliittoja ja muuten määrittämättömiä parisuhteita. Näin on muuten Suomessakin oikeusoppineiden kanta. Se tuli selkeästi esille perintölain käsittelyssä. Avopuolisolla ei ole oikeutta toisen omaisuuteen, koska vain avioliitto on lain mukaan parisuhde, joka mahdollistaa perintöoikeuden.
Se, että nämä käsitteet (avioliitto /avoliitto) sekoitetaan joskus tarkoituksellisesti lehdistössäkin, saa aikaan hämmennystä. Kerrataan vielä, että avioliitto on julkisesti virallistettu, kirkollinen tai maistraatissa solmittu ja sitova parisuhde.
Avoliitto taas on vapaamuotoinen, kahden ihmisen yhdessäasumisen muoto, jossa ei ole useinkaan minkäänlaista laillista sopimusta ja jossa ei synny mitään oikeutta toisen omaisuuteen tai elatukseen. Tähän kategoriaan kuuluu niin hetero-kuin homosuhteet, jotka kirkot kyllä voivat siunata. Silti ne ovat avoliittoja.
Ymmärrän hyvin avoliittolaisten halun rinnastaa parisuhteensa avioliitoksi, mutta se ei ole juridisesti mahdollista, koska avosuhteen alussa ei ole tehty juridisia sopimuksia, kuten avioliitossa tapahtuu. Sääteleehän avioliittoa ja aviopuolisoita monentasoinen lainsäädäntö, jota ei tietenkään liiton alussa osata ajatellakaan.
Avoliitto on juridisesti täysin avoin sopimus, oikeastaan avoin sopimus olla sopimatta mitään sitovaa ja siksi sillä ei ole lainsuojaa.