olin maanantai iltana menossa kauhavan samburger grillille ja grillillä näytti olevan jonkun verran jonoa. jonossa oli mukana nuori kaunis romaninainen joka alkoi juttelemaan kanssani säästä ja pitkästä grilli jonosta. Nainen vaikutti oikein mukavalta, katsoi silmiin puhuessaan ja hymyili kauniisti. Lopuksi vielä toivotti hyvät kesän jatkot. minulla on yleensä aina ollut ennakkoluuloja kyseistä ryhmää kohtaan ja olen luullut ettei romanit hae minkäänlaista kontaktia valtaväestöön positiivisessa mielessä mutta nyt oikein tuli mukava mieli itselle vain muutamasta small talk lauseesta!! =)
kauhavalla
hämmästynyt!!!!!
6952
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juu kyllähän ne puhua osaa ja esittää hyvinkin myötätuntoista tilanteen niin vaatiessa. Meillä kävi jokuaika sitten mustalaas akka kauppamassa ties mitä rettuja. Rupesin sitten viisaana kyselemään niiden alkuperää ja valmistusmaata. Eipä osannu enää siihen vastata ja suuttui että mitä mä sillä tiedolla teen? Harmi kun ei sattunut olla jäljellä enää noita kopiokoneella tehtyjä 100€:n "hauskuutus seteliä", olis voinu ostaa "tasarahalla" koko läjän festari vaatteita. Tuskin ne rikosilmoitusta siitä olis tehny :)
sitä mieltä että mannet on manneja vaikka vois paistais...enkä yhtään hämmästy
kauhavalla taitaa romanit olla muutenkin erilaisia kun muuallapäin. täällä kaikki ovat ihan kunnollisia. olen ikäni kauhavalla asunut ja koskaan en ole niistä mitään huonoa sanottavaa kuullut. täällä ne ovat ihan koulunsa käyneitä ja töissä käyviä tavallisia ihmisiä.
omaa pesäänsä sotkee, käyvät naapurikunnissa "kaupoilla", "hankintahintaan"
mitään myyntitouhuja vaan käyvät kunnon töissä..
Sitä puhutaan niin monenlaasta, ota kaikesta selvää.