Paluu kieltolakiin: alkoholiverotus

ALCOX

Suomen alkoholipolitiikka on mielestäni maailman epäonnistunein.

Suomessa korkea rahastus alkholiverolla ja ehkäpä juuri siitä syystä paljon alkoholiongelmia.

Ahdistavaan holhoukseen etsitään apuva juuri mm. alkoholista.

EU ei tuonut helpotusta Suomen eristäytyneeseen "pohjois-korealaiseen" malliin.

Jälleen alkoholiveroa nostetaan yli 10%

http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/oikea/id66270.html

5

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kenties?

      nyt kun viisaat ovat ehdottaneet esimerkiksi itsetuohoisilta ajokortin hyllyttämistä liikenneturvallisuuden parantamiseksi,kannattaisi myös kokeilla tuota kerrassaan nerokasta ideaa taistelussa alkoholismia vastaan,otetaan alkoholin suurkuluttajilta pullonkorkin avaajat pois hallusta ja näin alkoholismi saataisiin kuriin,ehkä kokonaan poistettua?

    • mies..

      "En usko että niin pieni korotus ratkaisevasti vaikuttaa. Tietysti sillä voi olla psykologinen merkitys, kun sanotaan että hinta nousee 15 prosenttia. Sillä voisi jo olla merkitystä, kommentoi sosiaaliterapeutti Erkki Ranta Tampereen A-klinikalta."

      Eli ensiksi laskettiin verotusta, että saatiin kansa juomaan enemmän ja nyt nostetaan verotusta, kansa juo ja ostaa saman verran = kertyy enemmän veroja!

      • m.j.h

        Aika hyvä huomio! Taitaa olla juoni vaan :=)


      • päättäjät
        m.j.h kirjoitti:

        Aika hyvä huomio! Taitaa olla juoni vaan :=)

        eivät vaan sitä ymmärrä, että jos viinan hintaa nostetetaan kansalaiset hakevat sen Alkon sijaan joko Virosta tai ostavat salakuljettajilta. Kun se olisi halpaa Suomessa jäisivät verotulot valtiolle, kovan hinnan aikaan tulot menevät Viroon ja järjestäytyneelle rikollisuudelle.

        Toki tilastoissa näyttää hienolta kun viinan myynti vähenee, mutta tosiasiassa se haetaan muualta ja valtio häviää.

        http://www.tulli.fi/fi/01_Ajankohtaista/01_Lehdistotiedotteet/vipnews_57274.jsp


    • verovapaus

      alkoholista voisi poistaa kaikki verot viiden vuoden ajaksi. sen jälkeen ei olisi juoppoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      79
      4578
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3813
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      160
      3566
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      51
      2030
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1259
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1088
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      138
      1024
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      953
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      27
      872
    Aihe