Nopeusrajoitusten mielekkyys

valta virta

Poliisin kommentti handsfree-pakosta:

"Nyt voi sanoa, ettei ongelma ratkea valvonnalla. Kun valtaväestö tulkitsee selvästi säännön omalla tavallaan, niin kyllä sen mielekkyyttä pitää pohtia."

Niin, samaa ajatusmallia pitäisi kyllä soveltaa ylinopeuksiinkin. Valtaväestö ei ainakaan maanteiden rajoituksia enää kunnioita, minkä todistavat massiiviset kamerasakotusmäärät. Miksi emme siis muuta liikennevirran todellista nopeutta sallituksi hallinnollisella päätöksellä ?

9

632

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • The Rat

      Nykyisten nopeusrajoitusten ongelma on siinä, että on ihan oikeasti paikkoja, joissa nopeusrajoitus on kohdallaan. Valitettavsti, kuskit jotka eivät tätä etukäteen tiedä, olettavat automaattisesti että ylinopeutta voi noissakin kohtaa ajaa "normaalisti".

      Vastaava koskee tietöitä. Jos ne kyltit otettaisiin pois kun tietyötä ei ole... Eikun hetkinen, nehän pitäisikin ottaa pois. :)

      Kyllä nopeusrajoitukseen pitäisi voida luottaa. :|

      • hevonperse

        Olet todellakin asioiden ytimessä.

        Ajattelin tuossa, että olisi kiva tehdä kimaran turhista tiemerkinnöistä ja opasteista, joilla autoilijoita harhaanjohdetaan.

        Top vitoseen kaista loppuu merkinnät. Bongasin yhden, joka oli kaksi kuukautta turhaan työmatkani varressa. Tämähän vain tarkoittaa sitä, ettei kukaan ota todesta MITÄÄN merkintöjä tietyö merkinnän jälkeen.

        Ei edes nopeus rajoitusta. Mitä vittua tarkoittaa 60km/h moottoritiellä, kun rampilta tielle liittyville osoitetaan 100km/h nopeudeksi? Pitääkö tietyö-osuudelta ehjälle tielle tulevien miettiä henkeviä, kun alkaa "ohjelmaa" liittyvien suunnasta?

        On myös mielenkiintoisia nämä moottoritien levyiset taajaman läpi tiet, Joilla 20cm korkeat kanttikivet ja 5m leveät kaistat. Selkeät suojatiet ja liikenne valot. NOPEUS 30km/h! Eihän nyt vittu oikeesti autolla VOI ajaa 30km/h! Tämä kaikki siksi, että tieosuudella tapahtunut kuolemaan johtanut onnettomuus nopeudella 140km/h.

        Mitä tulee rajoituksien kunnioittamiseen, olen pannut merkille, että poliisi usein ruuhka-aikaan tutkaamassa väylien nopeuksia. Miksi ei sitten sitä respectiä haeta sakottamalla jokaista aamuliikenteen kulkijaa? Koska on yleisesti hyväksytty, ettei se ole mahdollista ja sehän olisi täysin naurettavaa.

        Täytyy kuitenkin muistaa, että sama tieosuus muuttu todella vaaralliseks illalla, kun muu liikenne puuttuu. Silloin on ruuhkapiikin nopeudella ajaminen sakotuksen arvoinen suoritus. Vaarantaahan se ylinopeus kaikki muut tielläliikkujat.


    • Kallonkutistaja

      Ja samaa ajatusmallia ovat pyöräilijät noudattaneet jo pitkään. Pyörän päällä kukaan ei välitä oikein mistään liikennesäännöistä siinä toivossa, että pyöräilijöiltä poistettaisiin kaikki liikennesäännöt.

      • niitä lisää

        toimimattomia malleja.


    • valtaosa

      ei koe niitäkään mielekkäiksi.

    • dasdas

      sellaisen? Nuo handfree laiteet 2000-luvun vyölaukkuja. Juntit pitää niitä kaupassakin korvalla.

    • Jarkko Harva

      Pitäiskö heittäytyä hulluks. Nostaa rajotukset.
      Taajama 30,40,50 -> 50, 60, 70.
      Maantiet 80, 100 -> 100, 120
      Moottoritiet 120 -> 140 - 160

      Että mitä seurais?

      Helvetillinen kaaos, kun autot ei pääsisi kulkemaan,vaan odottelisivat paikallaan.
      Ai niin miksi? Siksi, että teiden välityskyky huononee nopeuden noustessa nykyisistä.
      Ja suuremmilla nopeuksilla väistämättä onnettomuudet lisääntyvät. Tiet tukossa, kun romuja ja ruumiita kärrätään pois.

      Ja hautajaisiin pääsis paljon useammat. 70-luvun alussa, jolloin kattonopeutta ei ollut maanteillä (oli nopeusrajoituksia toki)oli autoja helskutin paljon vähemmän (oiskohan 1/3 osa nykyisistä) ja saatiin tapettua yli 1000 henkeä vuodessa. Nyt onnistuis varmaan nopeuden nostolla tappaa vähintään 3000 ja tehdä raajarikkoja vaikka kuinka paljon. Nyt loukkaantuu siinä 10 000 . Oiskohan 30 000 loukkaantunutta liian vähän.
      Kymmenessä vuodessa saatais tehtyä 300 000 jollain tavallakärsivää. Kärsimystä ja tuskaa. Ja hoidot maksaa älyttömästi. Ja sairauseläkkeet sun muut. Taitais terveyden hoito mennä sekaisin.

      Vaikken nyt mikään viherpiipertäjä olekaan niin täytyy tunnustaa: Bensaa palais perkeleesti enemmän ja siitä tulis tota hiilidioksidia maailmaa lämmittämään. Ja saasteista saatais nauttia. Tulis pienhiukkasia keuhkot täyteen ja melua korviin.

      Että silleen. Onneksi ei Suomessa olla niin hulluja, että lähettäis nopeuksia korottamaan. Kaikkihan meille naurais. Varsinkin kun maailmalla ollaan alentamassa rajoituksia. Ihan järkisyistä!

      • Marxgf

        Suomalaiset kuolisivat sukupuuttoon ja seuraisu ekokatastrofi!!!


      • valta virta

        "Helvetillinen kaaos, kun autot ei pääsisi kulkemaan,vaan odottelisivat paikallaan.
        Ai niin miksi? Siksi, että teiden välityskyky huononee nopeuden noustessa nykyisistä."

        Ihme hallusinaatio sinulla. Ei niitä nopeusrajoituksia nytkään ole tien välityskykyä "parantamaan" laitettu. Ja automäärän kasvaessa nopeudet alenevat automaattisesti todellisen välityskyvyn mukaiseksi, ei siinä rajoituksella ole mitään osaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      78
      3213
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      36
      2040
    3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      167
      1802
    4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

      Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
      Ikävä
      293
      1330
    5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

      Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
      Tv-sarjat
      32
      1227
    6. Onko se liikaa pyydetty

      Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
      Ikävä
      91
      1180
    7. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      102
      1130
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1080
    9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

      Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
      Kaste
      120
      1074
    10. Kaatopaikka Inhassa

      Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
      Ähtäri
      28
      1021
    Aihe