valon arkaa

Olen huomannut että menestysteologiasta keskusteleminen kuumentaa tunteita ja saa aikaan poistoja.

Sen tiedän, että menestysteologisten seurakuntien keskuudessa vastustetaan vapaata keskustelua tai toisin sanoen, on vapaus keskustella mutta vain määrätyllä tavalla ja vain sopivista mukavista aiheista.

Menestysteologia näyttää pysyvän pienen porukan eksymyksenä, heidän veljiään Jehovan todistajia on Suomessa huomattavasti enemmän, samoin Mormoneja.

Helluntailaisten keskuudessa on aika yleisesti tiedossa mitä menestysteologia on, opettihan Aimo Selin konferenssissa raamattutunnilla kavahtamaan tuota harhaoppia, monet muistavat yhä sen.

Jehovan todistajat koittavat käännyttää kristittyjä, mutta he eivät itse pyri tulemaan helluntaiseurakuntien sisälle, niin kuin tekevät heidän veljensä menestysteologit, sen vuoksi tuohon oppiin on syytä suhtautua paljon vakavammin ja valppaammin.
6203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi kutsut Jehovan todistajia ja mormoneja menestysteologien veljiksi? Näillä ryhmillä ei ole mitään yhteistä, aivan eri uskotkin.

Äänestä
  • Jehovan todistajien ja Menestysteologien ja Mormonien usko on epäraamatullista harhaoppia.

    Kaikki ne toki puhuvat Jeesuksesta ja Jumalasta, mutta sisältävät niin paljon kristillisen opin ulkopuolista opetusta ja ilmestystietoutta, että niitä kutsutaan harhaopeiksi.

    Äänestä

  • harhaoppeja kirjoitti:

    Jehovan todistajien ja Menestysteologien ja Mormonien usko on epäraamatullista harhaoppia.

    Kaikki ne toki puhuvat Jeesuksesta ja Jumalasta, mutta sisältävät niin paljon kristillisen opin ulkopuolista opetusta ja ilmestystietoutta, että niitä kutsutaan harhaopeiksi.

    kaikki uskonnot ja uskonsuuntaukset ovat harhaoppeja.

    Äänestä

"Jehovan todistajat koittavat käännyttää kristittyjä, mutta he eivät itse pyri tulemaan helluntaiseurakuntien sisälle."

Tuo ei pidä paikkansa ainakaan kaikkialla maailmassa.
Hyvä ystäväni oli vuoden Japanissa, ja kävi siellä paikallisessa Helluntaiseurakunnassa.

Erään kokouksen alussa sisälle tulivat Jt:t oman ilosanomansa kanssa ja kertoivat totuudesta "vääräuskoisille".
Kohteliaina Jehovan palvelijoina lähtivät kylläkin ulos kun pyyntö esitettiin.

Äänestä
  • mitä ihmettä se menestysteologia on?

    Äänestä

  • lopultakin kirjoitti:

    mitä ihmettä se menestysteologia on?

    Kaikkein räikein ero kristillisen uskon ja menestysteologian kohdalla, on väärä oppi sovituksesta.

    Menestysteologia opettaa ettei Jeesus sovittanut mitään ristin kuolemalla, vaan opettaa että Jeesus kuoli hengellisesti ja joutui helvettiin, jossa menestysteologien hyvin sairaan ja vastenmielisen opetuksen mukaan Jeesus sai saatanan luonnon ja saatanasta tuli hänen herransa.



    JDS-oppi kirjasta E. W. Kenyon, The Father and his family :

    "Jeesus riippui ristillä kolme tuntia ennen kuin Hänestä tuli syntiemme kantaja. Hänestä tuli syntien kantaja sillä hetkellä kun Jumala otti meidän syntimme ja laski ne Hänen henkensä päälle. Silloin Hänen henkensä koki muutoksen ja Hän siirtyi hengellisen kuoleman ja saatanan valtaan. Oli välttämätöntä, että Hänet samastettiin sen yhteyden kanssa, joka meillä on saatanaan, niin että Hänkin kuoli hengellisesti. Se tapahtui silloin kun Hän huusi: ”Jumalani Jumalani miksi minut hylkäsit?” Nyt Hän on meidän syntiemme kirous. Nyt Hänet on suljettu pois Jumalan läsnäolosta. Tuntikausia Hän riippuu siellä ja lopuksi huutaa: ” Se on täytetty” ja luovuttaa henkensä. Jeesus ei tällä tarkoita, että Hänen sijaiskärsimyksensä olisi täytetty. Huuto tarkoitti sitä, että ihmisenä ja juutalaisena Hän oli täyttänyt Mooseksen lain. Kun Jeesus teki tämän, Hänen täytyi mennä helvettiin ja maksaa meidän syntisen luontomme rangaistus. Jeesus tuli osalliseksi saatanan luonnosta, kun Jumala pani meidän syntisen luontomme Hänen päälleen ristillä.

    Kärsittyään fyysisen kuoleman hänen henkensä vietiin helvettiin, jossa hänet köytettiin synnin ja sairauden kahleilla ja kaikella saatanan pahuudella. Helvetin demonien kuoro saatanan johdolla lauloi: Me olemme voittaneet, me olemme voittaneet Jumalan Pojan. Sen jälkeen seurasi voitonjuhla kadotuksessa, koska perkele nyt uskoi voittaneensa Jumalan Pojan. Hän ei kuitenkaan tiennyt, että Jeesus esiintyi syntisten edusmiehenä, kun hänet tehtiin synniksi ja Hän otti itselleen saatanan pahan luonnon. Siksi Jumala hylkäsi Hänet. Hän ei ollut enää Hänen Isänsä, koska saatana oli nyt hänen herransa. Jeesus kärsi sanoin kuvaamattomasti helvetissä kolme päivää ja yötä, kaikki helvetin joukot kimpussaan.

    Sitten Hänet äkkiä vanhurskautettiin. Kaikkivaltias Jumala nousi taivaassa ylös valtaistuimeltaan ja huusi: Se on täytetty! Se riittää! Silloin Jumala saattoi sanoa: Sinä olet minun Poikani, tänä päivänä minä sinut synnytin. Tuona hetkessä helvetissä synti kysymys oli ratkaistu. Jeesus Kristus oli laillisesti vanhurskautettu ja Hänelle oli palautettu Hänen valtansa. Jeesus syntyi uudesti ja oli jälleen hengessä elävä. Helvetti vapisi. Jeesus pudisti itsensä vapaaksi synnin, sairauden ja pahuuden kahleista. Hän meni perkeleen eteen, tarttui häneen ja heitti hänet maahan. Sitten Jeesus laski jalkansa hänen päällensä ja otti häneltä kuoleman, kuoleman valtakunnan ja haudan avaimet. Pyhä Henki avasi helvetin portit ja herätti Jeesuksen ruumiin kuolleista. Hän nousi ylös Isän luo ja julisti: Minä olen maksanut hinnan ja avannut vankilan ovet."


    Kristus voitti saatanan niin kuin ihminen. Saatana saattoi pitää Hänet valtansa alaisena siihen saakka kun Jumala oli julistanut Hänet vanhurskaaksi. Kristus oli ensimmäinen ihminen, joka vapautti itsensä saatanan vankeudesta ja voitti hänet. Kun Hän nousi ylös niin kuin ihminen, saatanan voimat asetettiin Hänen jalkojensa alle."




    Jo tuo yksistään riittää tekemään menestysteologiasta harhaopin, mutta harhautunutta opetusta on monessa muussakin asiassa.

    Muita kummallisuuksia ovat opetukset joiden mukaan kaikki valta ja auktoriteetti on luovutettu uskoville ja Jeesus on heidän mukaansa voimaton ja valtansa menettänyt.

    Myös oppi siitä että kaikki rikkaudet kuuluvat uskoville ja että ne pitää vain uskossa omistaa itselleen, on ahneuden evankeliumia, jonka omaksuneet joutuvat pahasti haaksirikkoon uskossaan.


    Oppi uskovien Jumalallisesta asemasta, tekee menestystysteologiaan uskovista Jumalia, jotka käskyttävät enkeleitä ja jopa Pyhää Henkeä.

    Tuon opin mukaan, sairaiden pitäisi vain uskoa itsensä terveiksi ja tunnustaa positiivisesti olevansa terveitä siitä huolimatta että tunteet ja kivut sanovat toista, jos he eivät parannu, syy on aina heissä, kun eivät usko tarpeeksi, uskon puutetta.

    Tunnetuimmat menestysteologit:
    Kenneth Hagin & Kenneth Copeland - Pentecostal Bedlam.
    http://www.youtube.com/watch?v=1SgByE0pX1M

    Erään menetysteologin lentokone haaveita:
    http://www.elitecxteam.org/kenneth/index.php


    Eräs arvostettu ja kunnioitettu saarnamies tahtoo varottaa menestystysteologiasta:

    David Wilkerson
    Iisebelin oppi!
    (The Doctrine of Jezebel!)
    http://www.tscpulpitseries.org/finnish/ts880118.htm

    David Wilkerson
    Suuri Luopumus!
    (The Great Apostasy!)
    http://www.tscpulpitseries.org/finnish/ts860507.htm

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


toimintaa kirjoitti:

Olen huomannut että menestysteologiasta keskusteleminen kuumentaa tunteita ja saa aikaan poistoja.

Sen tiedän, että menestysteologisten seurakuntien keskuudessa vastustetaan vapaata keskustelua tai toisin sanoen, on vapaus keskustella mutta vain määrätyllä tavalla ja vain sopivista mukavista aiheista.

Menestysteologia näyttää pysyvän pienen porukan eksymyksenä, heidän veljiään Jehovan todistajia on Suomessa huomattavasti enemmän, samoin Mormoneja.

Helluntailaisten keskuudessa on aika yleisesti tiedossa mitä menestysteologia on, opettihan Aimo Selin konferenssissa raamattutunnilla kavahtamaan tuota harhaoppia, monet muistavat yhä sen.

Jehovan todistajat koittavat käännyttää kristittyjä, mutta he eivät itse pyri tulemaan helluntaiseurakuntien sisälle, niin kuin tekevät heidän veljensä menestysteologit, sen vuoksi tuohon oppiin on syytä suhtautua paljon vakavammin ja valppaammin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu