Ei löydy kepujohtajasta intoa rauhanturvaamiseen Darfuriin, jossa on kuollut yli 300 000 ihmistä autiomaassa. Luulisi, että ihmisten kärsimysten lievittäminen saisi kepujohtajassa myötätuntoa, mutta ei mitään. Nähtävästi kepujohtaja ei ole nähnyt niitä kuvia kaikista kauheuksista, joita Darfurissa sudanilaiset joukot ovat tehneet. Satoja kyliä on tuhottu, naisia raiskattu ... Kepujohtajan olisi aika erota.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1413657
Kepujohtaja vastustaa rauhanturvaamista Darfurissa!
5
680
Vastaukset
- sinne heti
lähteä? Eiköhän siellä auttajia olisi lähenpänäkin.
Mitä arvelet sen auttavan vaikka Vanhanen seisoisi paikallisella torilla rahatukko kädessä ja huutaisi että ei saa tehdä noin .Tulkaa hakemaan täältä leipää ja rahaa.
Vai pitäisikö ne kuskata Suomeen asumaan hotelliin.
Kerroppa sinä mitä asialle pitäisi tehdä?
Ainoastaanko kepujohtajan pitäiserota.
Jos olisi demarijohtaja niin sittenhän se olisi sellainen valitettava asia jolle me emme voi mitään.
Voi pyhä yksinkertaisuus.
No kerro nyt miten pitäis menetellä että saataisiin sinutkin tyytyväisksi?
Jos vastausta ei tule niin katson sinun vain typeryyksissäsi yrittäneen keksiä jotain moitittavaa pääministeristä.
Onko aiheet käyneet vähiin.
Eikö linjaristiriita jutut ota oikein tuulta alleen?- veronmaksaja2
J. Korhonen seuraavan kerran avaa suunsa. Saadaan lisää tuulta linjaristiriitaan. Miksiköhän muut maat haluavat mukaan auttamaan näitä kärsiviä ihmisiä?
- että ero
ja lähetetään masa syötäväksi. Ei siin oo ku luuta ja nahkaa. Eivät pitkille masalla pötki.
- Onko kepuilla mukamas
joku Johtaja?
Ei ole näkynyt eikä kuulunut, on vain sekoileva ja kieroileva kepulauma. - kuin kukaan osaa kuvitellakaan
Luuletko, että Darfurin aavikoilla tarvittavat parhaat ja aavikko-olosuhteisiin koulutetut rauhanturvaajat ovat nimenomaan suomalaisia?
5 miljoonainen Suomi on jo väkulukunsa suhteessa hyvin mukana rauhanturvaoperaatioissa, ettei meidän ole syytä tunkea sinne, mihin löytyy muista maista paremmin ko kohteen olosuhteisiin koulutettuja joukkoja.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855