Suolisto-oireinen

maitoallergia!

Kyselen suolisto-oireisesta maitoallergiasta.

Tytön, 4kk, kakka on vetistä ja haisee "aikuisen ripulille". Myös paukut haisee samalle. Ilmaa tulee todella paljon! Tyttö saa Tuttelia pelkästään (Nania kokeiltu alussa, ei sopinut). Iho on siisti; kasvoilla pientä kuivaa näppyä ainoastaan.

Onko kellään todettu pelkästään suolisto-oireista maitoallergiaa? Kävimme neuvolassa ja lastenlääkäri sanoi, että voimme kokeilla Almiron Peptiä 2 viikkoa, jonka jälkeen menemme takaisin kertomaan helpottiko oireet (tai yksityiselle). Kallis kahden viikon kokeilu. Mitä sitten on edessä? Verikokeet, ihokokeet? Altistus?

Kiitos tiedosta!

5

1787

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suolistoallergiaa

      meillä tyttö oli suolistoallerginen,mutta hänellä kakka oli tosi kovaa.Meille ei käynyt almiron pepti eikä nutri junior ainoastaa neocate.suolistoallergia ei näy verikokeissa sinun vain pitää kokeilla mitkä aineet sopivat.Meidän tytölle sopi ainoastaan bataatti yhden vuoden ikään saakka.1v alotin uuden kierroksen altistuksessa ja 1v6kk tytölle sopi kaikki.

      • Ap.kirj.

        Hei. Nyt kokeiltu Almironia 6 päivää. Kakki muuttunut jo kovemmaksi! Sellaista sinappia (samanlaista kuin mitä oli elämän ekat 2kk). Ilmaa tulee vielä aika paljon, mutta on hajuttomia !! :)
        Tyttö ei itke pieruja enää; aiemmin siis väänteli ja valitti kunnes paukahti. Tyttö on jotenkin paljon virkeämpi ja hyväntuulisempi.

        Varasin ajan lasten allergologille ensi viikolle jolloin ollaan kokeiltu Almironia 10 päivää. Tytölle on vakuutus, joten lääkärit ja mahd. allergiatestit menee vakuutuksen piikkiin.

        Tietysti sitä toivoo, ettei tämä olisikaan maitoallergiaa vaan sitä suoliston tottumattomuutta mieluummin. Mutta ihanaa huomata ero tytössä ruokavalion muutoksen jälkeen!


      • mänkeli
        Ap.kirj. kirjoitti:

        Hei. Nyt kokeiltu Almironia 6 päivää. Kakki muuttunut jo kovemmaksi! Sellaista sinappia (samanlaista kuin mitä oli elämän ekat 2kk). Ilmaa tulee vielä aika paljon, mutta on hajuttomia !! :)
        Tyttö ei itke pieruja enää; aiemmin siis väänteli ja valitti kunnes paukahti. Tyttö on jotenkin paljon virkeämpi ja hyväntuulisempi.

        Varasin ajan lasten allergologille ensi viikolle jolloin ollaan kokeiltu Almironia 10 päivää. Tytölle on vakuutus, joten lääkärit ja mahd. allergiatestit menee vakuutuksen piikkiin.

        Tietysti sitä toivoo, ettei tämä olisikaan maitoallergiaa vaan sitä suoliston tottumattomuutta mieluummin. Mutta ihanaa huomata ero tytössä ruokavalion muutoksen jälkeen!

        Hyvä että vakuutus, saa pienen tutkimuksiin ajoissa!!!


    • ap.kirj.

      Nyt on sitten käyty yksityisellä lastenallergologilla. Kerroin vain oireista (enkä mitään omasta maitoallergia -epäilystä), niin lääkäri sanoi 30 sekunnin jälkeen "Kyllä, kyllä, kuulostaa suolisto-oireiselta lehmänmaitoallergialta" !!

      Tytölle tehtiin samantien Prick-testit, jotka "yllättäen" negatiiviset. Maitoaltistus tehdään huomenna ja oireita seurataan yksityisellä ensin 4 tuntia ja seurantaa jatketaan sitten kotona. Suolioireet voi tulla takaisin vasta viikonkin päästä.

      Olen puhunut asiasta neuvolassa ja siellä meihin suhtauduttiin "ai, teillä on vain yksi lapsi, jotkut vanhemmat pitävät jopa kakka-päiväkirjaa, hehehe". "Voittehan jatkaa Almironia kun kerran olette aloittaneet ja menkää sitten kertomaan oireista lääkäriin. Mutta tuskin mitään selviää".

      Yksityisellä meidät otettiin tosissaan. Mikä ihana tunne kun äitiä kuunnellaan. Pitääkö äidillä ja isällä olla 5 lasta ennenkuin hänet otetaan tosissaan ja uskotaan? Sen verran itsellänikin on elämänkokemusta, että luulen tietäväni mikä ihmisellä on normaalia kakkaa, ilmavaivaa ja oiretta ja mikä ei. Oli sitten kyse pienestä ihmisestä tai isommasta.

      • Ap.kirj..

        Tytöllämme todettiin maitoallergia.

        Nyt maidoton dieetti 1 v asti, jonka jälkeen saamme varovasti kokeilla maitotuotteita. Jos oireita ilmenee edelleen, jatkuu maidoton ruoka 1,5-2 v asti, jonka jälkeen taas varovainen kokeilu. Onneksemme maitoallergia on useimmiten väistyvä ja oireet helpottavat viim. kouluikään mennessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      683
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe