Venäjä joutuu luopumaan Siperiasta

Siperian-serkku

Venäjä joutuu luopumaan suuresta osaa Siperiasta.
Venäjän valtiolla on nytkin vaikea saada kansalaisiaan Siperiaan töihin. Eurooppaa suuremassa Siperiassa asuu vain 19 miljoonaa venäläistä. Tällähetkellä Siperiassa työskentelee muita aasialaisia, kuten kiinalaisia. Osa työläisista on P-Koreasta.

Venäjän asukasluku on 140 miljoonaa, joista 30 miljoonaa on muita kuin venäläisiä. Venäjän väestönkasvu on laskevaa. Tämä johtuu monista tekijöistä, eikä vähiten venäläisten juoppoudesta, joka merkitsee keski-iän alenemista entisestään.

Siperian eteläpuolella on valtava Kiina yli 1300 miljoonaisine väestöineen. Ja kaukana eivät ole myöskään Intia(yli 1000 miljoonaa asukasta), Vietnam (75 milj.as), Thaimaa, Laos, Japani(yli 130 milj.as.)E-Korea ja monia muitakin maita ja kansoja.
Venäjä ei kykene pitämään Siperiaa 19 miljoonalla asukkaallaan, vaan aasialaisten paineessa se joutuu luopumaan siitä joko vapaaehtoisesti, tai sodalla.

Siperian valtavat luonnorikkaudet ovat sellainen houkutin kasvavalle Kiinalle, että kiusaus Siperian etelä- ja itäosien anastamiseen on liian suuri, joten on vain pienen ajan kysymys milloin Kiina liittää aluita Siperiasta itselleen.

9

794

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosin ryntää

      sinne USAkin osingolle.

      • että myös USA

        vaatii jotain osaa Siperiasta itselleen.
        Venäjä hamuaa silti, huolimatta Siperian tilanteesta, mm. Pohjoisnavan aluetta itselleen, vaikka alue mannerlaatattojen mukaan kuuluu Tanskan(Grönlanti), Kanadan, Norjan ja USA:n ns. vaatima-alueisiin. Etelänapaan venäläisillä ei ainakaan vielä ole kiinnitystä, tai halua liittää sekin jo muutenkin hajoavaan valtioonsa.


    • Henrikki

      SE on varma, että sinne ryntää vielä sakkia vaikka kuinka. Siperia on se osa maapalloa, jossa vielä jotain jatkomahdollisuutta on tähän sairaaseen kulutukseen. Mutta loppuu se raaka-aine joskus sieltäkin, ja silloin on loppu käsillä. Paha vaan, jos Aasian valtiot sen nappaa. Nyt olisi jo Euroopankin herättävä. Antaa venäläisten ryypätä itsensä sippiin.

    • kuin Suomessa

      Syrjäseuduille ei riitä työntekijöitä edes hyviin ammatteihin. Pitää etsiä ulkomailta porukkaa, ei vaan oikein mistään tahdo löytyä vapaaehtoisia.

    • SergeiM.

      Kanada ja Australia ovat paljon harvemmin asutettuja maita kuin Venäjä, etkä aprikoi niiden hajoamisella?

      On totta että esim. Australialla ei ole rajanaapureita, mutta toisaalta kannattaa muistaa että Venäjällä on ydinase, eikä Kiina lähde Siperiaa valloittamaan niin kauan, kun Venäjällä on kyku tuhota sen suurkaupungit ydiniskulla.

      Sama koskee tietysti Yhdysvaltoja.

      • Henrikki

        Mitä Australiaa tähän vedit. Kuka nyt sinne minisi. Eihän niillä ole kuin lampaita ja minimaaliset varat maailman kaipaamiin mineraaleihin ja raaka-aineisiin.
        Sitten kun hätä tulee, niin Siperia menee. Siinä ei Kiina välitä jos Venäjä muutaman kaupungin kerkiää taivaalle losauttamaan.


      • SergeiM.
        Henrikki kirjoitti:

        Mitä Australiaa tähän vedit. Kuka nyt sinne minisi. Eihän niillä ole kuin lampaita ja minimaaliset varat maailman kaipaamiin mineraaleihin ja raaka-aineisiin.
        Sitten kun hätä tulee, niin Siperia menee. Siinä ei Kiina välitä jos Venäjä muutaman kaupungin kerkiää taivaalle losauttamaan.

        "Siinä ei Kiina välitä jos Venäjä muutaman kaupungin kerkiää taivaalle losauttamaan."

        Ongelma on siinä että Venäjällä on 25000 ydinkärkeä, ja noista jo prosentti riittäisi tappamaan kaiken ihmiselämän Kiinan alueelta.


      • Kiina opettaa
        SergeiM. kirjoitti:

        "Siinä ei Kiina välitä jos Venäjä muutaman kaupungin kerkiää taivaalle losauttamaan."

        Ongelma on siinä että Venäjällä on 25000 ydinkärkeä, ja noista jo prosentti riittäisi tappamaan kaiken ihmiselämän Kiinan alueelta.

        on kolmanneksi suurimmat ydinase arsenaalit, jotka riittävät Venäjän täydelliseen tuhoon mainiosti ja jää vielä reserviinkin materiaalia. Jos Kiina hyökkäisi Siperianalueille sota ratkaistaisiin tavanomaisin asein jolloin Venäjä ilmanmuuta huomattavasti heikonmpana valtiona kuin kiina kiltisti luovuttaisi Siperian Kiinalaisille, kuten Suomi Karjalan,


    • mooooonday

      Eivät koskaan luovu mistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      73
      4527
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3463
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1219
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      127
      944
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe