seurakuntakuri ja erottamiskäytäntö

vapaissa suunnissa?

Mitkä ovat erottamisperusteet tänäpäivänä vapaissa suunnissa ( helluntai-,metodisti-,adventisti-, pabtisti- ja vapaaseurakunnat)?

Mistä eri syistä jäsen voidaan erottaa seurakunnasta ja kuinka usein tätä tapahtuu?

Pidetäänkö seurakuntamenoista kuinka tarkasti kirjaa ja erotetaanko porukkaa helposti niiden pohjalta? Kuinka kauan onnistuu olla jumalanpalveluksista pois ilman hyvää syytä ja erottamispelkoa?
Voiko vapaidenkin suuntien jäsenistö osittain koostua eksyneistä, entisistä uskovista, vai huolehditaanko jäsenten pyyhkimisestä rekisteristä, elleivät itse saa aikaiseksi erota?

Esim. J. Wesley erotti aikanansa kotiseurakunnastaan porukkaa hyvinkin tiukkaan malliin, riitti jo se että oli jäänyt kolmesta peräkkäisestä jumalanpalveluksesta pois..
Seurakuntalaisten henkkoht. uskonelämästä huolehdittiin ennen tarkoin, mutta miten on tänäpäivänä?
Onko seurakuntakuri vielä olemassa kaikissa vapaissasuunnissa, esim. metodistikirkossa?

-Kiitos vastauksista-

5

397

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaan

      Adventtikirkossa seurakuntakuri lähtee aina siitä, että sillä saadaan synnintekijä parannukseen ja takaisin normaaliin suhteeseen Jumalan kanssa. Erottaminen on viimeinen toimenpide, ei ensimmäinen. Syynä voi olla vain julkisynti tai uskosta luopuminen. Käytännössä se tarkoittaa aviorikosta, avoliittoa, homoseksuaalisuutta tai jotain muuta vastaavaa seksuaalietiikan rikosta, josta henkilö ei halua tehdä parannusta. Tai sitten seurakuntamme uskon, elämän ja opin tahallista vastustamista ja siten seurakuntayhteyden hajottamista. Aika harvinaisia nuo erottamiset ovat. Yleensä tuollaiset henkilöt ottavat ja lähtevät itse.

      yx advari

      • lisää

        Adventtikirkon olisi hyvä potkaista vähintään 10% väestä ulos vuosittain. Se kyllä puhdistaisi kirkkonne harhaopeista vähitellen parissa vuosikymmenessä.


      • Carson123

        Noinhan se menee. Ellei sitten kuulu paikallisseurakunnan "kermaan" tai papiston Hyvä veli -renkaaseen.


    • kirsi66

      Erosin kuusi vuotta sitten vaikeasti mielenterveysongelmaisesta puolisostani, koska ex-mieheni sairautensa kautta käytti perheessä rankkaa henkistä väkivaltaaja minun sekä lasten terveys olivat vaarassa.
      Vanhimmosta toivottiin, että eroan seurakunnasta. 35 vuotta helluntailaisuutta jäi taakse, eikä kukaan ole kysellyt perään.

    • potkut ovat

      Potkut adventtikirkosta ovat vain onnenpotkuja! Ei niitä pidä ottaa vakavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      76
      4558
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3803
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      149
      3531
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      44
      2004
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      71
      1928
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1239
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      128
      1078
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      137
      1003
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      943
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      857
    Aihe