Riisto-Porvarit

Palkansaajien kimpussa

Tuleva talousarvion maksaa tavallinen työläinen.

4

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ala työttömäksi

      Nopeasti hankimme tilallesi puolalaisen, joka tekee saman puolet halvemmalla.

    • maksaa.Onko joskus ollut sellainen ajanjakso,että porvari olisi kylvänyt paalua yhteiskunnan ylläpitämiseksi?Duunari ei vaan voi keplotella osinkojen ja tulosiirtojen kanssa niinkuin kapitalisti tekee.Hoitsut esim. kinuaa Kataista pitämään pitämään lupauksensa 500 ekun korotuksen kanssa mut luuletko.että toteutuu??Yhteiskunnan varoista maksetaan hoitajien ja muidenkin esim. poliisien ja palomiesten sekä sosiaalipuolen ihmisten palkat ja jos verotusta koko ajan kevennetään niin mistä napataan palkkarahat??Duunari maksaa aina vaikka kuinka porua pitäisi.

      • nyt ollaan asian ytimessä

        "Yhteiskunnan varoista maksetaan hoitajien ja muidenkin esim. poliisien ja palomiesten sekä sosiaalipuolen ihmisten palkat "

        Yhteiskunnan, ok, mistäs se saakaan rahansa.

        kerro kaikki, punikki. Punnerra ulos. Nyt ollaan asioiden ytimessä...


      • Perko

        "Onko joskus ollut sellainen ajanjakso,että porvari olisi kylvänyt paalua yhteiskunnan ylläpitämiseksi"

        No hemmetti, jos olet sitä mieltä että tämä yhteiskunta tulisi toimeen ja vaurastuisi ilman yrityksiä niin kerrohan ihmeessä mutta jätä Marxilaiset teoriat pois, ne eivät ole tähänkään saakka pelittäneet.

        Samalla voit myös kertoa yhdenkin sosialistisen tai kommunistisen maan jossa porvarit eivät ole riistäneet työläisiä ja asiat ovat paremmin kuin meillä.
        Löytyiskös tämmöistä onnelaa?

        Mitä tulee palkkoihin niin sossuilla tässä maassa on ollut jatkuva valta, kumma kun eivät ole kaikkina niinä hallitus vuosinaan saaneet asia korjattua vaan ovat itse asiassa tämän tilanteen luoneet.
        Nyt sitten itketään ja parutaan kuin lapset että asiat ovat pielessä, voi helvetti mitä imbesillejä.

        Esim.hoitajien on saatava lisää liksaa ilman muuta mutta turha sossujen tumpuloinnista vuosien mittaan on muita syyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      125
      4544
    2. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      69
      3274
    3. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      104
      3154
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      39
      2601
    5. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      28
      2302
    6. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      107
      1553
    7. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      49
      1096
    8. Trump asettaa Grönlannin kaappausta vastustaville Euroopan maille 10% tuontitullin

      Suomi mukana näissä maissa. Myöhemmin Trump aikoo nostaa tuontitullit 25%:iin kesäkuun alusta, jos Grönlannin kaappausta
      Maailman menoa
      327
      1062
    9. 49
      842
    10. Mitä luulet mies

      Olisko tämä mun mustasukkaisuus iso ongelma meidän suhteessa? Tiedän, että se ei ole hyvä asia, mutta tykkään susta niin
      Ikävä
      55
      671
    Aihe