Työmies on vaivansa ansainnut

Niskaa jomottaa, käsiä särkee, jalkojakin. Selkä on tuhannen mutkalla.

Ylpeänä kannan työssä saamani vaivat, sillä työmies on vaivansa ansainnut.

Vaikka paikkoja pakottaa, niin elämän arvot on kohillaan ja mieli tasapainossa. En oo kellekään velkaa enkä elä muiden kustannuksella.

Vaan miten on tukiaisilla sun muilla avustuksilla elävien laita ? Hävettääkö edes ?
1206
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Oikea työtapa on tärkeä. Niin vältytään säryiltä ja kolotuksilta.

Millainen on oikea nostoasento?

Ruumiillisesti raskas työ ja erilaisten taakkojen käsittely nostavat fyysistä kuormitusta työssä. Lisäksi ongelmia voivat aiheuttaa staattiset ja hankalat työasennot tai toistotyö. Hyvässä kunnossa oleva elimistö sietää kuormitusta hyvin, mutta nostoista aiheutuvaa ylikuormitusta voi helposti esiintyä, varsinkin jos nostettavat kuormat ylittävät 10-15 kiloa.

Nostoasennoissa kannatetaan kuormaa mahdollisimman lähellä omaa vartaloa. Jos paino riippuu pitkän vipuvarren, esimerkiksi käsivarren, päässä vartalosta, aiheuttaa se ylimääräistä kuormitusta selälle. Ylikuormitukseen vaikuttavat niin taakan paino ja muoto, kuin sijainti suhteessa vartaloon noston alussa ja lopussa. Eri nostoasentojen vaikutuksista ei ole saatu merkittäviä eroja. Mutta huomioitavaa on, että kun nostaa taakkaa lattialta, kohdistuu selkään aina suuri voima. Raskaat esineet tuleekin nostaa mieluummin korkeammalta kuin lattiatasolta asti. Hyvänä mittana voi pitää 50 cm:n koroketta. Nostoliikkeen kannattaa olla mahdollisimman symmetrinen, sillä lisäkierrot ja taivutukset lisäävät ylikuormittumisen vaaraa. Lisäksi nopeita liikkeitä ja nykäisyjä kannattaa välttää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jomotus kirjoitti:

Niskaa jomottaa, käsiä särkee, jalkojakin. Selkä on tuhannen mutkalla.

Ylpeänä kannan työssä saamani vaivat, sillä työmies on vaivansa ansainnut.

Vaikka paikkoja pakottaa, niin elämän arvot on kohillaan ja mieli tasapainossa. En oo kellekään velkaa enkä elä muiden kustannuksella.

Vaan miten on tukiaisilla sun muilla avustuksilla elävien laita ? Hävettääkö edes ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu