Lohjan asuinalueet?

Tuleva asukas

Kertokaapa ihanat ihmiset hieman Lohjan asuinalueista?

15

2289

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa

      Pyhäkaupunki on yksi parhaista, lähellä keskustaa ja järveä ja kuitenkin lähes omakotityyppinen rauhallinen alue harjun kupeessa.
      Samoin Rantakanttikin on mukava ja myös Nummentausta. Aivan keskustassa Puistola on parasta aluetta ja myös Rallala menettelee jo nykyään. Itse karttaisin ainakin Moisionpeltoa ja Neitsytlinnaa.

      • Tuleva asukas

        Juuri tämänkaltaisia mielipiteitä kaipaankin. Asunnonvälittäjät kun voivat ulkopaikkakuntalaiselle kehua mitä aluetta vain.

        Kiitos sinulle ja mukavaa loppukesää!


    • Lohjalainen

      Haluatko asuinalueeltasi maaseudun rauhaa vai keskustan palveluja, vai viihdytkö lähiössä? Kaikkea löytyy, ja se mikä kenenkin mielestä on "hyvä" tai "huono" on niin makuasia.

      Itse en ole viihtynyt Ojamolla enkä Routiolla, joisa molemmissa olen joutunut asumaan (köyhyys ja asunnontarve). Tosin ei kyllä niissäkään mitään niin kovin pahaa ollut, mutta kun arvostan rauhallisuutta, niin siinä mielessä täällä on parempiakin paikkoja.

      Minusta parhaita lapsiperheen asuinalueita ovat Gruotila, Vienola ja Nummentausta yleensäkin.

      Pyhäkaupunki on kiva myös mutta sopii ehkä paremmin eläkeläisille, kun siinä on se Ojamonharjuntien läpikulkuliikenne. Ei oikein paras paikka pikkulasten kanssa. Muijalakin on kiva, jos ei koe haitaksi että keskustaan on enemmän kuin kävelyetäisyys. Ja Virkkalaan päin mentäessä on oikein tosi kauniita alueita, jos ei haittaa että Helsinkiin on pitempi matka (jos ei tarvitse käydä Stadissa töissä).

      Lohja on kuitenkin suhteellisen pieni kaupunki, joten mitään suureen maailmaan tai edes pääkaupunkiseutuunkaan verrattavia ongelmalähiöitä täällä ei ole. Vaikka en itse viihtynyt Ojamolla, tunnen ihmisiä, jotka viihtyvät siellä, koska Ojamolla on hyvät palvelut, bussit kulkevat Helsinkin ja on järvi ja luonto lähellä.

      • onko rottia?

        Muijala taitaa olla vähän kaukana, sopii varmasti hesassa työssä käyville. Mutta onko sielläkin rottia vilisemällä, niinkuin Perttilässä?


      • Tuleva lohjalainen

        Mukava pieni kerrostaloasunto rauhallisesta lähiöstä tai keskustasta olisi toiveissa löytää. Mieluummin keskustasta Helsinkiin päin kuin poispäin. Työpaikka on Lohjalla, mutta muu elämä Helsingin suunnalla...


      • näkyny...
        onko rottia? kirjoitti:

        Muijala taitaa olla vähän kaukana, sopii varmasti hesassa työssä käyville. Mutta onko sielläkin rottia vilisemällä, niinkuin Perttilässä?

        ...siis rottia vaikka perttilässä asunkin. minusta aivan ihana paikka asua lasten kanssa.


      • Lohjalainen
        Tuleva lohjalainen kirjoitti:

        Mukava pieni kerrostaloasunto rauhallisesta lähiöstä tai keskustasta olisi toiveissa löytää. Mieluummin keskustasta Helsinkiin päin kuin poispäin. Työpaikka on Lohjalla, mutta muu elämä Helsingin suunnalla...

        Nummentie tai Suurlohjankatu ovat keskustan tuntumassa. Metsolankatu hyvin lähellä keskustaa sekin. Näillä kaduilla on rauhallisia kerrostaloja, joissa kuitenkin asuu muitakin kuin eläkeläisiä.

        Varsinaisia kerrostalolähiöitä Lohjalla on vain kaksi: Ojamo ja Routio. Molemmissa olen asunut (niin kuin jo taisin aiemminkin todeta) ja molemmista pois muuttanut. Ojamo on poispäin keskustasta, mutta sieltä on hyvä bussiyhteys Helsinkiin. Routiolle tulee moottoritien liittymä, joten sieltä on tulossa loistavat autoiluyhteydet Helsinkiin. Mutta ei Ojamo tai Roution kerrostalopuoli kyllä lohjalaisittain ole rauhallisia alueita. Täällä on paljon rauhallisempiakin. Mutta kaikkihan on suhteellista - ne on rauhallisuudeltaan suunnilleen Kannelmäen luokkaa.


    • Asukas8

      Lempolassa on rauhallista asustella. Tosin kaupassa joutuu käymään Lohjan keskustassa tai asemalla. Mutta tännekin on tulossa kauppakeskus. Julkisesta liikenteestä en tiedä, itse kuljen omalla autolla tai pyörällä.

      • Lempolaan

        On tulossa kauppakeskus joka helpottaa asiontia niin, että ei tarvii käydä asemalla tai keskustassa?


      • Asukas8
        Lempolaan kirjoitti:

        On tulossa kauppakeskus joka helpottaa asiontia niin, että ei tarvii käydä asemalla tai keskustassa?

        Euromarkettia ja rautakauppaa ja muuta


      • sehän tulee
        Asukas8 kirjoitti:

        Euromarkettia ja rautakauppaa ja muuta

        muijalaan kiertoliikenneympyrän taakse , sinne katsastuskonttorin monttuihin jos oikein olen asian ymmärtänyt


      • Tulee kauppoja
        sehän tulee kirjoitti:

        muijalaan kiertoliikenneympyrän taakse , sinne katsastuskonttorin monttuihin jos oikein olen asian ymmärtänyt

        Siihen liittymään on tulossa kauppoja, lähelle Lempolaa ja Muijalaa.


    • Ihmiselle

      Kuntaliitokseen valmistautuvat kunnat -tulevat lohjalaiset- kaavoittavat aivan upeita aluita. Ja jos kiireesti teet tonttikaupat saat rahallekin vastiketta. Ja asuinympäristön, jossa on vedet ja metsät käytössäsi, ja kestustaan 20 min. ajomatka..

      • ***

        Se Lohjanharjun kauppapuisto, mihin on tulossa S-markettia, rautakauppaa yms. on tulossa entisiin Salopoikien monttuihin. Katsastuskonttorin taakse, Lehmijärventien varteen.


    • Lempolan asukki

      Voi kun joku perustaisi tänne edes kioskin, maitoa ja makkaraa. Kaikki palvelut 4 km päässä, eikä täältä ole edes julkista liikennettä.
      Auto pitää olla.
      Muuten rauhalline. Olen asunut täällä kohta 20 vuotta ja en tunne edes naapureita.
      Minä muutan täältä pois. Olisi iso talo myynnissä. Moottoritie tossa lähellä, pääsee Hesaan nopeasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4245
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3468
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1806
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1683
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1435
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      939
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      862
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      846
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      827
    Aihe