Minä olen toiminut kirkon nuorisotyössä 15 v. Olen osallistunut eri herätysliikkeiden tilaisuuksiin lukemattomia kertoja. Kaikkialta olen löytänyt vain kuollutta aivouskoa ja rituaaleja. Olen käynyt katsastamassa myös vapaiden suuntien tilaisuuksia. Mistään en ole löytänyt niin aitoa uskovien veljeyttä ja sisaruutta, toisesta välittämistä ja armolahjojen toimimista kuin helluntailaisten keskuudesta. On aika jättää kylmä ja kova kirkko. Olen nähnyt, miten ihminen saa kielilläpuhumisen armolahjan käytyään uskovien kasteella. Olen nähnyt, miten helluntailainen täynnä Pyhää Henkeä ja voimaa ajaa ulos riivaajan ja ihminen tervehtyy. Olen nähnyt sellaista yhteyttä ja iloa Pyhässä Hengessä, jota ei kaavoihin kangistuneesta kirkosta löydy. Tietysti joudun samalla jättämään työni kirkossa, kun käyn kasteella ja liityn helluntailseurakuntaan. Se ei haittaa, myös helluntailaisilla on nuorisotyötä, ja voinhan aina hankkia jonkun ei-hengellisen työnkin, vaikka siivoojan tai varastomiehen työn. Tärkeintä on noudattaa Jumalan Pyhän Hengen kutsua ja siirtyä sinne, missä on aitoa, Raamatun mukaista hengellistä elämää. Hyvästi, hengetön teologinen kaavamaisuus - tervetuloa Tie, Totuus ja Elämä!
Minusta tulee helluntailainen.
11
684
Vastaukset
- sinullekin
...siunausta sinullekin...muista kuitenkin,
että Jumala rakastaa meitä luterilaisiakin, vajavuuksistamme huolimatta. - -I-
Puhutko liturgiasta kuolleena aivouskona ja rituaaleina? Oletko ikänä älynyt liturgian pointtia?
Minustakin välitettiin niin kauan kun halusivat käännyttää. Sitten suhde kylmeni kun ilmasin pysyväni lut. kirkossa. Mikä on mielestäsi armolahjojen virka?
Niin... aika jännää... tiesitkö, että lapsetkin uskovat?
Sinusta on ihan ok tehdä Jumalan antama kasteesi turhaksi?
Mistä tiedät, että kyseessä on Jumalan Henki?
Hyvästi. Ongelmasi on Raamatusta riippumattomuus. Pohjaat selvästi uskon elämäsi kokemuksiin, esim. armolahjojen korostus, välittämättä Raamatun sanoista.
Helluntailiike on harhassa ja perkele ärjyy sielläkin kuin jalopeura. Aiotko mennä teoilla taivaaseen? Sitähän suurinosa helluntailaisista yrittää tehdä ratkaisukristillisyyden muodossa. - hihhulilainen
Minustapa tulee hihhulilainen. Se on kova sana. Muut on tisulälläreitä meihin hihhulilaisiin verrattuna. Ei riitä riivaajan pois ajot tai kielillä puhumiset. ME LÄHDETÄÄN LENTOON!
- moponen_
Kappas vaan joku trolli näyttelee ex.luterilaista. :D
- melissa2001
Ei ole trolli.!
- moponen_
melissa2001 kirjoitti:
Ei ole trolli.!
Niin oli tosi köykäiset perusteet siirtyä hellariksi. Luterilaiselle kirkolle on vain siunaus että noin heikosti motivoitunut ja Raamatun sanaa tyhjänä pitävä lähteekin pois.
- sinne kokemusten ja tuntemu...
seurakuntaan. Ne vaan ei pelasta.Jeesus pelastaa.
- itse tein
tuon valinnan 25v sitten , enkä ole katunut päivääkään.
TERVETULOA !
kts. www.netmission.fi - seurakunta
joka kutsuu, tule torstaina siihen ja siihen palloiluhalliin, Pyhä Henki on siellä.
- UusPetrus
jättää meidät kuin nalli kalliolle naispappien ym. kaiken sallivan suvaitse vaisuuden keskelle, höh!
Älä nyt vielä luovuta:) Minä ainakin aion sinnitellä. Itse olen ajatellut että ei se kirkon vaihtaminen auta, jokaisessa omat huonot puolensa kuitenkin. Pääasia että syntyy uudesti ylhäältä:):):)
Ei Kristus katso sinun papereitas.
Mutta jos ne homofiilit sallii papeiksi, niin kyllä minä sitten alan vakavasti harkita samoja.
Jos esim. lesbo vihkii minut ja vaimoni, homo kastaa lapsemme ja lopuksi kaksi naislesbopappia siunaa minut isieni multiin niin silloin minulle riittää:) - siunausta!
Onnea toivotan ja Jumalan siunausta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla572814Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "362419SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past941970Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851305Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301149Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o155851Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m80774Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52706Ymmärrätkö jo nyt, että
Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt44682- 43665