Budjettiaikaa. Maanpuolustuskoulutus ry on yhteiskunnan varojen tuhlausta, joka ei tuo lisäarvoa suomalaiseen maanpuolustukseen.
Tarvitsemmeko hyväeläkkeisille, "nuorille" evp-upseereille suojatyöpaikkoja? Vai uskotko, että siellä on palkattuna muita?
Suomessa poliisi-, pelastuspalvelu-, lääkintäalat ovat tähän käenpoikaan kypsyneet.
Järjestön valtionapu, suora sekä Puolustusvoimien kautta annettu, on lopetettava. Tulkoot eläkkeellään toimeen ja uneksikoot Suojeluskunnasta omalla ajallaan.
Tarvitsemmeko hyväeläkkeisille, "nuorille" evp-upseereille suojatyöpaikkoja? Vai uskotko, että siellä on palkattuna muita?
Suomessa poliisi-, pelastuspalvelu-, lääkintäalat ovat tähän käenpoikaan kypsyneet.
Järjestön valtionapu, suora sekä Puolustusvoimien kautta annettu, on lopetettava. Tulkoot eläkkeellään toimeen ja uneksikoot Suojeluskunnasta omalla ajallaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tarkoitatko, että täydennyspoliisikoulutuksen lopettaminen liittyisi tähän?
Ja siis VPK-toiminta "kilpailisi" MpK ry:n kanssa? No, ei todellakaan pysty.
SPR:n ea-kurssit on rautaa.
Evp-upseerit yksityisyrittäjiksi!
Haluan Suojeluskunnan, mutten veronmaksajana maksaa tuota paskaa!
Haluan olla jäsen, maksaa jäsenmaksuni, saada laadukasta koulutusta . . . Sitoutua kaikkiin niihin arvoihin.
VOISIKO JOKU ILMOITTAA (Pääesikunnan kautta) Döbelninkadulle, että Varsovan Liitto jne on kuollut.
Evp-upseerit yksityisyrittäjiksi!
maamme monikulttuurikeskukset ja multikulttien suojatyöpaikat. Tämä ei kuitenkaan jostain syystä närkästytä ketjun aloittajaa. Suojeluskuntatyöstä voi olla joskus edes jotain hyötyä, mutta monikulttuuripuuhastelusta ei koskaan mitään. Sama kuin antaisi vihollisille aseita ja sanoisi "ampukaa!".
.... eivät ole palstan aiheena. Kyllä nekin närkästyttävät, mutta nyt tällä palstalla paheksutaan Sekunda-Suojeluskuntia.
Se oli AGV ( tunnus sama kuin vapaamuuraleilla!), tosimiesten järjestö, johon vain miehiset miehet liittyivät.
Kuntoa pidettiin yllä puntteja nostelemalla ja miehinen hiki ja testosteroni tuoksuivat väkevinä ilmassa.
Isoisäni sanoi jostain miehestä, että oli "hyvä mies ja kuului Suojeluskuntaan". - Joistakin hän sanoi, että oli "erittäin hyvä mies ja kuului IKL:oon".
Maanpuolustuskoulutus ry:tä hän ei viitsinyt edes mainita. - Suomettuneisuuden ajan järjestö. Pysyy pystyssä PV:n rahoilla.
No ainahan sitä voi perustaa oikean suojeluskunnan, sellaisen jossa miehiä eikä vain poikia.
Korjaan väärinymmärryksesi: MPK ry:ssä ei ole toimijoina vain "hyväeläkeläisiä", vaan ikäjakauma on erittäin laaja.
Kirjoittaja mainitsi myös, että pelastus/lääkintäalojen tuottajat olisivat tähän "käenpoikaan" kyllästyneet. Minulla on täysin päinvastaisia henkilökohtaisia kokemuksia em. asiasta.
Lieneekö "Nimetön" kirjoittaja miten hyvin (LUE: lainkaan) perillä mistään kirjoittamistaan toimijakentistä?