Hyvät ihmiset

välttää henkilotietojensa joutumisen ulkopuolisille on:

1. Älä kirjoita näihin keskustelupalstoihin.
2. Tietsikan voi suojata ojelmalla, joka on takuu varma henkilötietojen salassapitoon.
#. Jos kuitenkin kirjoitat, niin kirjoita hölö hölöä tai tiukkaa teologiaa.
5448
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tämmöinen tollo? Mitä mä teen, kun en osaa kirjoittaa täyttä hölöhököä enkä tiukkaa teologiaa mutta silti tekee mieli kirjoittaa??

Äänestä

aina rekisteröimättömällä nimimerkillä, niin nimesi ei tule edes ylläpidon tietoon. Vaihda nimimerkkiä usein ja valitse mitäänsanomattomia nimimerkkejä. Vaihtele kirjoituksen tyylilajia useasti. Opettele oikeinkirjoitus hyvin, niin että et tee paljastavia kirjoitusvirheitä. Älä kirjoita asiattomuuksia tai hauku muita kirjoittajia, muuten keräät turhan takia vihamiehiä itsellesi. Älä anna itsestäsi mitään henkilötietoja. Älä kerro oletko mies vai nainen, vanha vai nuori, perheellinen tai perheetön tai missä asut.

Äänestä

on tietenkin vastata kirjoituksistaan.

Joissain viestiketjuissa on kolme tai neljä tuntemaani ihmistä, mutta mihin voisin käyttää tietoa, että herra X on jotain mieltä seurakunnan Y kuorosta ja sen kanttorista?

Äänestä

ja todellakin ihminen ei ole täysin suojassa tietoyhteiskunnassa. Onkohan henkilön intimiteettisuojan turvaaminen lailla unohtunut internetmaailmassa? Onko jo olemassa vakuutuksia kivun, säryn ja vainoamisten varalle?

Toisaalta kannattaa olla terveellä tavalla paranoidinen. " No, nytkö sinä sen vasta tiedostit." Nimittäin kaikki tuntuu olevan osittain julkista. Ja tutkittavissa. Jo se, että ihmisillä on nimimerkit, todistaa jotain yhteiskunnasta.

Jos ei voi jotain sanoa omalla nimellään, niin miksi pitäisi ylipäätään kirjoittaa mihinkään. Nostan hattua niille jotka uskaltavat toimia omalla nimellään!( en minäkään tähän nimeäni laittanut.)
Tämä palsta on ainoa josta voi saada edes jotain tietoa siitä, mitä tapahtuu esim.lukkiutuneessa seurakunnassa. Sääli

Äänestä

En tiedä, millaista yhteyttä sinä käytät, mutta esimerkiksi kirjastoissa pitää yleensä laittaa kirjastokortti lukulaitteeseen, eli järjestelmä tallettaa tiedon siitä, milloin olet ko. konetta käyttänyt.

Jokaisen tietokoneen verkkokortilla ja WLAN -liitännällä on yksilöity laiteosoite. Se kytkeytyy yhteyden muodostamishetkellä tiettyyn IP-osoitteeseen (joko aina samaan tai vaihtuvaan). Näin ollen on jokseenkin toivotonta kuvitella, että voi surffailla netissä tunnistamattomana.

Nörttihakkerit tosin käyttävät ketjutusta, eli otetaan yhteys yhteen palvelimeen ja sieltä toiseen, jne. ehkä kymmenenkin palvelimen läpi jatkuvasti tunnistetietoja muuttaen. Mutta nekin ketjut pystytään tarvittaessa jäljittämään.

Siis tiivistettynä: Kun osallistut vaikkapa tällaiseen Suomi24 -keskusteluun, niin sinut on mahdollista jäljittää. Mutta nämä jäljitysoikeudet on vain poliisiviranomaisella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


paras tapa kirjoitti:

välttää henkilotietojensa joutumisen ulkopuolisille on:

1. Älä kirjoita näihin keskustelupalstoihin.
2. Tietsikan voi suojata ojelmalla, joka on takuu varma henkilötietojen salassapitoon.
#. Jos kuitenkin kirjoitat, niin kirjoita hölö hölöä tai tiukkaa teologiaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu