postin hukkaama kirje

sangen kyrpiintynyt just nyt

Posti onnistui hukkaamaan päivän ajaksi pikakirjeen, jolloin se ei saapunutkaan seuraavana päivänä kuten normaalisti olisi saapunut. Posti myönsi mokansa, mutta eivät sanoneet mitään vahingonkorvauspuolesta.

Kysymys kuuluukin, olenko oikeutettu saamaan postilta vahingonkorvauksia, sillä pikakirjeessä oli ajokorttini jota olisin tarvinut auton ajamiseen lomamatkaa varten, jolle oli tarkoitus lähteä pikakirjeen alkuperäisenä saapumispäivänä.
Tämän vuoksi jouduin käyttämään junaa matkustamiseen.

Olenko oikeutettu pyytämään junalippujen hintaa korvauksena Postilta? Onko kenelläkään tietoja minkälaista vahingonkorvausta Postilta voi saada?

8

1675

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korvaus

      Posti korvaa myöhästyneestä pikakirjeestä 150€.

      Sinun pitää tehdä korvaushakemus.

      Katso postin sivuilta. Sieltä tämäkin asia olisi selvinnyt nopeammin kuin täältä.

      • kyrpiintynyt

        Ja mistähän muka? En löytänyt sivustolta mitään asiaan liittyvää, ja ei se asiakaspalvelijakaan osannut sanoa muuta kuin että tee korvaushakemus. Ei siis osannut sanoa korvaako posti tällaista vaatimusta.


      • kyrpiintynyt

        No löysin maininnan maksimikorvauksesta, mutta se ei kerro oikeuttaako tällainen tilanne Postia maksamaan sitä.


    • Myyja

      "Olenko oikeutettu pyytämään junalippujen hintaa korvauksena Postilta?"

      Jos nyt oletetaan että Posti on vahingonkorvausvelvollinen, niin millä perusteella olisit oikeutettu pyytämään _junalippujen_ hinnan heiltä? Eikö ennemminkin automatkasta koituvien kustannusten ja junalipun hinnan erotuksen?

      Esimerkiksi yhdensuuntainen matka Helsingistä Rovaniemelle maksaa junalla noin 75 euroa.

      Keskimääräisellä henkilöautolla bensaa kuluu noin 60 litraa 800 kilometrin matkalla, jolloin kustannuksia tulee pelkästä polttoaineesta melkein 80 euroa. Sitten siihen päälle pitäisi laskea vielä muut autolle koituvat kustannukset.

      En tiedä mitään autostasi saatika mihin olit matkustamassa, mutta kyllä juna tulee melkein milloin tahansa halvemmaksi kuin omalla autolla ajaminen.

    • tuntematon"

      Asiakkaani lähetti minulle konserttiliput 3 viikkoa ennen viime joulua. 3 viikkoa joulun jälkeen liput palasivat lähettäjälle, kuoressa oli postin merkintä "osoite tuntematon". Sekä vastaanottajan että lähettäjän osoite (kumpikin pääkaupunkiseudulla) oli pilkuntarkasti oikein.

      Lähettäjä kimpaantui ja soitti postiin. Postista vastattiin, että kumma juttu, ei korvata, ei kannata edes yrittää. Kiitti juu.

      • PerskulesSaakutirallas

        "Postista vastattiin, että kumma juttu, ei korvata, ei kannata edes yrittää. Kiitti juu."

        Ei tuollaista kannta uskoa. Samaa pajunköyttä nykyisin syötetään herkkäuskoisille sinisilmäisille herranpelkoon ja nuhteeseen opetetuille suomalisille ja sillä monesti pääsee pälkähästä kun asiakas ei tee valitusta niin ei tarvitse korvatakkaan.


    • se että

      Kuljetettavaksi jätettyjen lähetysten kadottaminen kuuluu Postin ydinosaamisalueisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      42
      2126
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      889
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      839
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe