Kun tein asiallisen kysymyksen, ja avaukesen suomen maatalouspolitiikasta, myöskin vastasin minua ankarasti arvostelleeseen Maalaisliiton Pää Pedakookki mvv-lle, ensin ajattelin onko Sonnimies poiston takana. En kuitenkaan usko, että Sonnimieskään menisi noin alhaista tekoa tekemään. Ei siis ole muuta mahdollisuutta, kuin tämä Bedakoki,(tuliko sonnimies oikei) joka tällätavalla vastasi minun tietoihinperustuvaan aloitteeseeni.
Onhan tämä mvv ennenkin polttanut päreensä minun silloinkin asialliseen kannananottooni Maatalouspolitiikasta. Kun hän ei pystynyt nytkään vastaamaan asilliseen avaukseeni hän vastasi tällä tavalla poistaen koko ketjun saitilta.
Vielä haluan sanoa mvv-lle minun tietoni Suomen maatalouden tilasta tulevat suoraan kentältä, niitä ei lueta Maaseudun Tulevaisuuden sivuilta. Sinun maataloustietämyksesi tulevat täysin tämän lehden sivuilta, missä todellinen totuus on tyystin unohtunut.
Ei kai syynä voinut olla kun kehuin tätä Oululaista laulajaa joka esiintyi täällä Umpimaalaisliittolaisessa pitjässä kuten utajärvi on. Yritin vain keventää niitä tuntoja joita kirjoitukseni aikaansaa umpikierossa kepuluonteessa. Ei sekään auttanut koska aloitukseni poistettiin raakasti Kepubedakokin toimesta, valitettavasti.
Tähänkö on tultu
16
960
Vastaukset
- Uusi-Ukki
Lähden nyt tuonne urheilukeskukseen kuntsalille, en ole pariin tuntiin vastaamassa mahdollisiin vastaväitteisiin. Kun sieltä noi Viiden maissa palaan, vastaan veetuilijoille veetuilemalla ja asialliset kannanotot saavat myöskin asiallisen vastauksen, se on aina ollut johtotähtenäni, tiedoksi myös mvv-lle.
- ihan pieni
Tämä palsta koskee keskustan politiikkaa.
Maatalousasioille on oma erillinen palstansa.- Uusi-Ukki
Nythä sinä uutisen lykkäsit meinaatko erottaa Maanviljelijäkepun Teollisuuskepusta, olisipa siinä kansakunnalla ihmettelemistä. Sanon nyt sinulle tässä ja nyt, ilman maanviljelysväkeä Keskustpuolu
etta eiolisi olemassa jos maalaisliitto Kepulit eroaisivat, puolue hajoaisi kuin tuhka tuuleen vieden Mvv-n mennessään. - yhtä pieni
Uusi-Ukki kirjoitti:
Nythä sinä uutisen lykkäsit meinaatko erottaa Maanviljelijäkepun Teollisuuskepusta, olisipa siinä kansakunnalla ihmettelemistä. Sanon nyt sinulle tässä ja nyt, ilman maanviljelysväkeä Keskustpuolu
etta eiolisi olemassa jos maalaisliitto Kepulit eroaisivat, puolue hajoaisi kuin tuhka tuuleen vieden Mvv-n mennessään.Maatalousasiat ovat kaikkien puolueiden ohjelmissa. Sinäkin kirjoittelit niistä ihan yleisellä tasolla, et mitenkään keskustan näkökulmasta.
Niinpä ei kannata valittaa, jos juttu katoaa, kun et ota asioihin tarpeeksi selvää keskustan politiikan näkökulmaa.
Tarinat siitä, mitä joku neuvoja jollain tilalla tekee ei ole keskustan politiikkaa, se on tarinaa.
- ihan kuin Jomppe
Myös Jomppe tekee tuollaisia typeriä minäkeskeisiä avauksia. Kusipukki on nuollut jormanpersettä paljon kun on tavat oppinut.
Huomautan. VÄÄRÄT TAVAT!- Xanadun hanhi
Uusi-Ukki osaa hieman myös itseironiaa, ei kai oikeasti kukaan ole niin säälittävän typerä ettei osaa kirjoittaa 'pedagogia' vielä eläkeiässäkään. Ukki siis lienee jonkun huumorimiehen varaventtiili, jossa hän tarkoituksella leikkii idioottia demaria.
Korhonen sen sijaan on ihan tosissaan, mikä tekee hänestä verrattomasti paljon laholatvaisemman.
- Sonnimies
enkä itse poistanut viestejä. Minähän eilen ihmettelin myöskin oman avaukseni poistamista.
Ei minkäänlaista linjaa ole sheriffillä tässä poistohommassa. Mitäänsaomattomat herjat, jotka eivat sisällä sanaakaan Keskustapolitiikkaa,roikkuvat palstalla päiväkausia. - Keskustaenemmistö vallassa?
Voi taantumuksen taantumus,nuo homo-lesbolakien laatijat.Meneekö uskovaisetkin noin halpaan vaaleissa?
- punahometta
Kaikki mänöö,eikä piisaakkaa.
- mvv
..minä en ainakaan ole koskaan ottanut minkäänlaista yhteyttä poistajiin.
Mitä minuun tulee, en ole tainnut Maalaisliitto-Keskustaa äänestää kuin joskus kunallisvaaleissa. Mutta maataloutta olen aina puolustanut, kuten kaikkia hyviä asioita muitakin.
Maaseudun Tulevaisuus on erinomainen tietolähde maatalousasioissa. Paljon parempi kun eläkkeellä olevat viljelijät, toki heillä on oikeus päivitellä nykypäivää. Mutta siitä ei paljoa aua taida olla. Ja kyllähän ne pitsingit aikoinaan heidänkin työn kovasti arvostelivat. Paljon kovemmin kuin nykyviljelijän SDP:n nykyjohto.
Uusi-Ukki kirjoittelee asioista lähes pelkkien olettamusten varassa, sen hänen tietolähteensä paljastaa.
Maatalous on osa elintarvikeketjua, johon lisäksi kuuluu elintarviketyöntekijät ja monia muita työtään tekeviä ihmisiä. Ei heitä pidä arvostella ammatinvalinnan johdosta. Jos Suomessa ei raaka-ainetta elintarviketeollisuudelle tuoteta, koko teollisuus muuttaa pois halvemman perässä. Ja taas on tehdastyöstä poispotkittuja.
On ihmeellistä kuinka maanviljelijöitä voidaan Uuden-Ukin tapaan arvostella. Eihän muitakaan heidän ammatin takia sorruta haukkumaan. Ja suurempi ihmetys on se, kun arvostelijat ovat useimmiten puolueesta joka pitää tasaarvoa tavoiteltavna. Ei oikein puheet ja ohjelmat vastaa toisiaan.
Mielipidepankki on toinen maatalouden arvostelija. Hän kylläkin on vähän sivistyneempi. Mutta harhoissa elää. Korhonen on kolmikon fiksuin, tunnustaa usein ettei tiedä asiaa tarpeeksi hyvin. Myöskin hänen Valio taustallaan on ehkä ouutta asiaan.
Mutta haukuakkin saa ihan rauhassa minun puolestani, kullä aina yksi Uusi-Ukki kestetään.- olla...
oikeassa. Uusi- ukki on joku kova kepulainen joka leikkii idioottia demaria :))
- tuohon
olla... kirjoitti:
oikeassa. Uusi- ukki on joku kova kepulainen joka leikkii idioottia demaria :))
Ukkeli ei suhtautuisi niin tunteella asioihin, joista kirjoittaa.
- Katkera kenties
olla... kirjoitti:
oikeassa. Uusi- ukki on joku kova kepulainen joka leikkii idioottia demaria :))
Ukki on katkera jostakin,kenties vanha suola janottaa.Maanviljelijäksi halajaa Ukkelin mieli.
- Ukkiseni
Mitä olet tenyt työksesi.Luulen,että jotakin aivan joutavaa hommaa ja yhteikunta on maksanut viulut.
Maatalouden asioihin sinun ei kannata sekaantua,kun siltäosin onko ruuan laatu kelvollista vai ei.Nykyisin on ruuassakin valinnanvaraa Lidl kaupasta saa halvalla ruokaa ja säilyy kauan.Kunhan katsot,että varmasti on tuotettu ulkomailla sellaisessa maassa missä vijelijät joutuvat ajamaan huonolla traktorilla.
Kun niillä ei ole metsää mistä voisi otta traktorin hinnan.Että sillee Ukkiseni.- lie ollut
paperitehtaalla. Katsonut un "työmiehet" menee töihin. Siksi on "sivutkin" säilyneet ehjinä.
- Sonnimies
piiloilevat taas sängyn alla, kun Sonnimies antoi vähän "palautetta".
Mutta nyt alan salaatintekoon ja valmistaudun illallisiin naisvaltaisiin juhliin. Nam, nam. Kerron huomenna, jos sheriffi suo, miten juhlat meni.
Ukkeli, samoin Jorma halkeavat uteliaisuudesta. Niin ja Watipää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624303Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653506Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1551829Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251714Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991447Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18865Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235864en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115855