diesel autojen kulutus?

Monesti kuulee että minun nokivasara kulkee 4,8 litralla jne. Silloin kulutus on laskettu auton omalta tietokoneelta ja sehän ei ota huomioon lisälämmityslaitteen kulutusta joka voi olla 2-3 litraa tunnissa. Olenko väärässä ja ihan hakoteillä että näin on. Uudet diesel autot on kaikki varustettu sellaisella sillä muuten niihin 20 asteen pakkasella paleltuu? Menikö minun tuumailu kiville?
93453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

- Kaikissa uusissakaan dieseleissä ei ole polttoainetoimista lisälämmitintä.
- Jos sellainen on, ei se pääsääntöisesti ole päällä (tai ainakaan täysillä) jatkuvasti. Varsinkaan kesäisin.
- Oli se päällä eli ei, 20 asteen pakkasessa tarkenee ihan hyvin nykyaikaisella dieselautolla (joskin lämpeneminen kestää ilman lisälämppäriä).
- minun nokivasaraNI. Puuttuvat possessiivisuffiksit ovat ärsyttäviä, ja ainakin muiden Sonera kärsii tuosta nykyään. :)

Minun nokivasarani taas kuluttaa enemmän kuin valmistajan ilmoittaman. Todellisessa ajossa pääsen minimissään 4,7 l/100 lukemiin (200 km reissu tasaisella 80 km/h nopeudella), yleensä kulutus noin 5,5 - 6 l/100. Talvella käytössä sähköt (maksutta).

Äänestä

kulutuksista tiedä,mutta jos litra tolkulla tunnissa ottavat,ovat kyllä melkoisia öljyn polttajia.minun asunto-auton lämmitys toimii naftalla ja vie noin 5-6 desiä tunnissa yö aikaan kun on pakkasta -20

Äänestä

Lisälämmitin kuluttaa n. 0,3-0,4 litraa tunnissa, ja sitähän ei tarvitse pitää päällä kuin kovilla pakkasilla ilman tolppapaikkaa tai lämmintä tallia liikkeelle lähdettäessä ja vain sen aikaa että moottori lämpenee (nopeuttaa silloin koneen lämpiämistä suuresti ja heti alkaa lämmittää startin jälkeen myös sisätiloja). Eli vaikkapa yksi työmatkasiivu, niin päälläoloaika noin 10 minuttia, joten eipä ne lisäkulut niin suuret ole, ja tosiaan pikkupakkasilla ei tarvita. Dieselin etu kaupnkiajossa vain korostuu bensakoneeseen, huomattava ero dieselin eduksi taajamakulutuksessa, etenkin tyhjäkäynnillä valoissa tms, samoin kulutus ei juuri lisäännyt kylmstartin jälkeen ekoilla kilsoilla.

Äänestä

Kaikkiin dieselautojen kulutuslukemiin on lisättävä 13%, koska diesel on tujumpaa tavaraa kuin bensa. Päästöjä nimittäin tulee 13% enemmän litraa kohden.

Äänestä

4 kw eberin kulutus on noin 250g tunnissa, sitä käytetään kovilla pakkasilla ajoon lähdettäessä 10 minuuttia, pikkupakkasilla ja kesällä ei käytetä joten kokonaiskulutukseen sillä ei ole sanottavaa vaikutusta. noista kulutuslukemista puhutaan kaikenlaista. itselläni golf variant, olen ajanut 200000, kulutus on ollut ajotietokoneen mukaan 5.5, 1-2 hengen kuormalla voin kyllä ajaa 80 km. nopeudella 4.3-4.5 satasella.

Äänestä

Saksan Autobild ajoi 100000km kestotestin otsikon autolla. Kulutus oli 9,1 l/100 km (9228,53 l / 101021 km). Nämä Esson baarien jutut "Reilu neljä sitä yleensä menee" ovat sitä tavallista paskanjauhantaa.

Äänestä
  • mutta kannattaako revittää jos itse ostaa auton ja polttoaineen. ei tosin ole minulla olleet tojotatkaan olleet niitä pieniruokaisimpia.

    Äänestä

  • kiville kirjoitti:

    mutta kannattaako revittää jos itse ostaa auton ja polttoaineen. ei tosin ole minulla olleet tojotatkaan olleet niitä pieniruokaisimpia.

    saksassa on vapaat nopeudet, auto kuluttaa vähän eri tavalla ajettaessa moottoritiellä nappi laudassa.

    Äänestä

Edellä mainittujen konsernien dieselit ovat todella pihejä, vw-tdi:t menee maantiellä helposti 4 litralla ja 5-srj bemarikin 5,6 litralla satasella (525 d aut. koeajo HS 11.8.07). Muut merkit vetää paljon enemmän löpöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olenko väärässä kirjoitti:

Monesti kuulee että minun nokivasara kulkee 4,8 litralla jne. Silloin kulutus on laskettu auton omalta tietokoneelta ja sehän ei ota huomioon lisälämmityslaitteen kulutusta joka voi olla 2-3 litraa tunnissa. Olenko väärässä ja ihan hakoteillä että näin on. Uudet diesel autot on kaikki varustettu sellaisella sillä muuten niihin 20 asteen pakkasella paleltuu? Menikö minun tuumailu kiville?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu