Yksinkertaisena kysyn, jotta jos myyn toiminimellä olevan yrityksen niin mitä siitä saadut tulot ovat. Ovatko ne henkilökohtaisia tuloja vai yritystuloja. Pitääkö ne vielä kirjata kirjanpitoon? Käytössäni on yksinkertainen kirjanpito.
yrityksen myynti
ja kirjanpito
4771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
toiminimesi, se on käytännössä liiketoiminta joka myydään, ei yritystä. Myyntitulo on siis sun henkilökohtaista tuloa. Käytännössä toiminimen ostosta kukaan ei yleensä ole kiinnostunut, koska juuri siinä ei siirry kokonaisuus vaan liiketoimintapuoli.
"Myyntitulo on siis sun henkilökohtaista tuloa."
Ei vaan nimenomaan yrityksen eli elinkeinotoiminnan tuloa. Yritystä eli Y-tunnustahan ei myydä mihinkään, vaan yritys myy toimintonsa jollekin toiselle yritykselle.
Asia on helpompi ymmärtää jos ajattelee sellaista tapausta, että yritys myisi vain osan liiketoiminnastaan. Ei se silloinkaan ole yrittäjän henkilökohtaista tuloa vaan nimenomaan elinkeinotoiminnan tuloa, joka on kirjattava kirjanpitoon.
Tässä yhteydessä olisi myös parempi puhua asioista oikeilla nimillä. Yritysmuotohan on yksityinen elinkeinonharjoittaja ja toiminimi tarkoittaa nimeä jolla yritys toimii. Käytännössä yksityinen elinkeinonharjoittaja voi myydä kyllä liiketoimintansa lisäksi myös toiminimensä mutta ei yritystään eli Y-tunnustaan.
käytännössä jos joudun merkkaamaan myyntihinnan kirjanpitoon ja alv raja ylittyy niin joudun maksamaan takautuvasti alv:t voitoista? Meniköhän ihan metsään.
Rupesin nyt myös miettimään, kun aloittaessani liiketoimintaa (verkkokauppa) minulle neuvottiin TE-keskuksessa, että voin pitää yksinkertaista kirjanpitoa. Lueskelin noita ohjeita verkosta ja yksityinen elinkeinoharjoittaja jaetaan ammatinharjoittajiin ja liikkeenharjoittajiin. Ammatinharjoittaja ilman kiinteää osto- tai myyntipaikkaa tai vastaavaa toimipaikkaa harjoittaa ammattiaan yrittäjänä. Jos elinkeinonharjoittajalla on pysyvä osto- tai myyntipaikka, hänet katsotaan aina liikkeenharjoittajaksi. Kun ostan myyntituotteita eri tukkureilta niin onko se pysyvää ostopaikkaa ja olisiko minun pitänyt koko ajan pitää kaksinkertaista kirjanpitoa?
sanoi ihan oikein.