Ruotsin kuningas Kustaa III ( hallitsi 1771-92 ) oli kaiken kaikkiaan hyvin ristiriitainen hahmo. Toisaalta hän oli vahva ja päättäväinen hallitsija, joka teki valtakunnassaan tarpeellisia uudistuksia, mutta toisaalta hän oli pienikokoinen, naismainen keikistelijä eikä onnistunut saamaan vaimoaankaan siunattuun tilaan ilman suomalaissyntyisen hovitallimestari Munckin neuvoja.
Joidenkin lähteiden mukaan Munck vei homman päätökseen asti, ja näin kuningatar ( joka muuten oli pitkä, kaunis ja hyvävartaloinen nainen ) olisi tosiasiassa siemennetty Munckin spermalla. Oli asia niin tai näin Kustaa III: ta on pidetty joko impotenttina tai homoseksuaalina, ehkä jopa molempina. Kumpaankin löytyy perusteita.
Impotenssista voisi olla merkkinä tuo vaikeus saattaa kuningatarta tiineeksi, ja homoseksuaalisuudesta kielii se, että Kustaa III suosi pitkiä ja komeita nuoria aatelismiehiä. Yksi näistä suosikeista oli suomalaissyntyinen Gustaf Mauritz Armfelt, jolle Kustaa III jopa lahjoitti palatsistaan kuningattarelle kuuluvan huoneiston. Mitä tästä siis voisi ajatella?
Kustaa III oli kulttuuri-ihminen, ja tieteen ja taiteen suosija, mutta hänen olemuksensa ei kyllä varmaan ensisijaisesti antanut kuvaa erityisen henkevästä hallitsijasta.
Erikoista Kustaassa oli vielä sekin, että vaikka hän oli naismainen eikä yhtään pelottavan oloinen tyyppi niin muutamat aateliset pitivät häntä silti sen verran pahana, että päättivät päästellä kunkun päiviltä. Niinpä sitten naamiaisjuhlissa muuan virkaheitto kapteeni Anckarström painoi liipaisinta tunnetuin seurauksin.
Anckarström oli muuten henkilönä täysi luuseri ja vaimonsa tossun alla elävä vihtori, joka kuvitteli saavansa mainetta murhaamalla " tyrannimaisen " kuninkaan. Mutta kuinkas sitten kävikään. Anckarström melkein epäonnistui. Hänen kuninkaaseen kohdistamansa laukaus ei ollut läheskään tappava. Kuningas oli hengissä ja tajuissaan vielä laukauksen jälkeenkin. No, lopultahan kuningas kuitenkin kuoli haavoihinsa, mutta tämä johtui suurimmaksi osaksi hovilääkärien taitamattomuudesta. Nämä kun ronkkivat likaisilla käsillä kuninkaan haavaa. Tästä lääkärien suorittamasta " viimeistelystä " huolimatta Anckarström pistettiin päätänsä lyhyemmäksi, vaikka tosiasiassa Anckarströmiä ei olisi tarvinnut enää lyhentää, koska hän oli jopa kuningastakin pienempi mies.
Kustaa III:n jälkeen nousi valtaan hänen ( tai hovitallimestari Munckin ) ja kuningattaren poika Kustaa Aadolf, joka hänkin oli aika omalaatuinen tyyppi. Isästään poiketen Kustaa IV Aadolf oli kuitenkin liiankin miehekäs ja luuli kukistavansa Napoleoninkin vaan kuinkas kävi. Kustaa Aadolf ja sitä myötä virallisesti koko Vaasa-suku menetti kruununsa Napoleonin kenraali Bernadottelle, jonka suku hallitsee edelleen länsinaapuriamme.
Kertokaahan toki muutkin mielipiteenne Kustaa III:sta. Mielenkiintoinen tyyppi kaikesta huolimatta.
Kustaa III
5
592
Vastaukset
- puhuu
»Tredje Gustav var hans man. "Vad strider
Höll han ej med Rysslands stolta fru?
Mina vänner, det var andra tider
För soldaten då än nu;
Kungen själv stod med i rök och blod,
Nu är därtill en marskalk för god.»
(J. L. Runeberg)
»Kolmas Kustaa hänest' oli miesi:
"Venään rouvaa vastaan ylpeää
urheasti taistella hän tiesi;
aika toinen se kuin tää;
kuningas ol' altis vaaroihin,
kallis nyt on henki marskinkin."»
(suomennoss: P. Cajander) - oivahärkönen
... on se, että hän teki vallankaappauksen 1772, jossa valta siirtyi valtiopäiviltä kuninkaalle. Tästä seurasi Suomen kannalta se, että runsaan 30 vuotta myöhemmin sen vallan otti Venäjän tsaari tilanteessa, jossa Suomi oli joutunut Venäjän valtaan. Tsaari säilytti Suomessa Ruotsin lait ja hallintojärjestelmän, hän vain itse otti kuninkaan vallan. Suomen itsenäistyttyä tämä samainen Kustaa Kolmannen perua oleva valta siirrettiin presidentille. Vasta v. 2000 voimaan tulleessa Suomen uudessa perustuslaissa uskallettiin luopua tuosta Kustaa Kolmannen parlamentarismin vastaisesta vallasta.
- Kuningasmielinen
Vuoden 1772 lakia ei ole koskaan kumottu laillisella tavalla. Suomessa pitää valtaa JAKOBIININEN VALLANKAAPPAUSHALLITUS.
- Vaka Vanha
Ennenvanhaan nämä kuningas-suvut naivat hyvin pienestä piiristä, yleensä vielä toisiaan.
Tästä seuraa sitten se, että on vain ajankysymys milloin valtaan nousee joku heikkopäinen kekkeruusi perintöoikeuden ja järjestyksen perusteella.
Tämä on sisäänrakennettu ongelma, jota ei voi välttää, mikäli pidetään kiinni vanhimman pojan tai lapsen ensisijaisesta asemasta perillisenä.
Kuninkaan pitäisi itse päättää perillisensä tai ainakin olla valta perillisen syrjäyttämisestä, tosin ei sekään takaa sitä, että paras mies nousee valtaan, kuten oli ennen tätä vaaliruhtinaskunnissa, jossa kuninkaan vaalin suoritti tietty joukko siihen valtuutettuja valitsijamiehiä ja jotka valitsivat yhden henkilön kuningas-suvusta seuraavaksi kuninkaaksi.- Kuningasmielinen
Ainakaan aatelittomien kanssa ei tule avioitua missään nimessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006434
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303843törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283230Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701746- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46999Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11900- 42879