Ruotsin kuningas Kustaa III ( hallitsi 1771-92 ) oli kaiken kaikkiaan hyvin ristiriitainen hahmo. Toisaalta hän oli vahva ja päättäväinen hallitsija, joka teki valtakunnassaan tarpeellisia uudistuksia, mutta toisaalta hän oli pienikokoinen, naismainen keikistelijä eikä onnistunut saamaan vaimoaankaan siunattuun tilaan ilman suomalaissyntyisen hovitallimestari Munckin neuvoja.
Joidenkin lähteiden mukaan Munck vei homman päätökseen asti, ja näin kuningatar ( joka muuten oli pitkä, kaunis ja hyvävartaloinen nainen ) olisi tosiasiassa siemennetty Munckin spermalla. Oli asia niin tai näin Kustaa III: ta on pidetty joko impotenttina tai homoseksuaalina, ehkä jopa molempina. Kumpaankin löytyy perusteita.
Impotenssista voisi olla merkkinä tuo vaikeus saattaa kuningatarta tiineeksi, ja homoseksuaalisuudesta kielii se, että Kustaa III suosi pitkiä ja komeita nuoria aatelismiehiä. Yksi näistä suosikeista oli suomalaissyntyinen Gustaf Mauritz Armfelt, jolle Kustaa III jopa lahjoitti palatsistaan kuningattarelle kuuluvan huoneiston. Mitä tästä siis voisi ajatella?
Kustaa III oli kulttuuri-ihminen, ja tieteen ja taiteen suosija, mutta hänen olemuksensa ei kyllä varmaan ensisijaisesti antanut kuvaa erityisen henkevästä hallitsijasta.
Erikoista Kustaassa oli vielä sekin, että vaikka hän oli naismainen eikä yhtään pelottavan oloinen tyyppi niin muutamat aateliset pitivät häntä silti sen verran pahana, että päättivät päästellä kunkun päiviltä. Niinpä sitten naamiaisjuhlissa muuan virkaheitto kapteeni Anckarström painoi liipaisinta tunnetuin seurauksin.
Anckarström oli muuten henkilönä täysi luuseri ja vaimonsa tossun alla elävä vihtori, joka kuvitteli saavansa mainetta murhaamalla " tyrannimaisen " kuninkaan. Mutta kuinkas sitten kävikään. Anckarström melkein epäonnistui. Hänen kuninkaaseen kohdistamansa laukaus ei ollut läheskään tappava. Kuningas oli hengissä ja tajuissaan vielä laukauksen jälkeenkin. No, lopultahan kuningas kuitenkin kuoli haavoihinsa, mutta tämä johtui suurimmaksi osaksi hovilääkärien taitamattomuudesta. Nämä kun ronkkivat likaisilla käsillä kuninkaan haavaa. Tästä lääkärien suorittamasta " viimeistelystä " huolimatta Anckarström pistettiin päätänsä lyhyemmäksi, vaikka tosiasiassa Anckarströmiä ei olisi tarvinnut enää lyhentää, koska hän oli jopa kuningastakin pienempi mies.
Kustaa III:n jälkeen nousi valtaan hänen ( tai hovitallimestari Munckin ) ja kuningattaren poika Kustaa Aadolf, joka hänkin oli aika omalaatuinen tyyppi. Isästään poiketen Kustaa IV Aadolf oli kuitenkin liiankin miehekäs ja luuli kukistavansa Napoleoninkin vaan kuinkas kävi. Kustaa Aadolf ja sitä myötä virallisesti koko Vaasa-suku menetti kruununsa Napoleonin kenraali Bernadottelle, jonka suku hallitsee edelleen länsinaapuriamme.
Kertokaahan toki muutkin mielipiteenne Kustaa III:sta. Mielenkiintoinen tyyppi kaikesta huolimatta.
Kustaa III
5
601
Vastaukset
- puhuu
»Tredje Gustav var hans man. "Vad strider
Höll han ej med Rysslands stolta fru?
Mina vänner, det var andra tider
För soldaten då än nu;
Kungen själv stod med i rök och blod,
Nu är därtill en marskalk för god.»
(J. L. Runeberg)
»Kolmas Kustaa hänest' oli miesi:
"Venään rouvaa vastaan ylpeää
urheasti taistella hän tiesi;
aika toinen se kuin tää;
kuningas ol' altis vaaroihin,
kallis nyt on henki marskinkin."»
(suomennoss: P. Cajander) - oivahärkönen
... on se, että hän teki vallankaappauksen 1772, jossa valta siirtyi valtiopäiviltä kuninkaalle. Tästä seurasi Suomen kannalta se, että runsaan 30 vuotta myöhemmin sen vallan otti Venäjän tsaari tilanteessa, jossa Suomi oli joutunut Venäjän valtaan. Tsaari säilytti Suomessa Ruotsin lait ja hallintojärjestelmän, hän vain itse otti kuninkaan vallan. Suomen itsenäistyttyä tämä samainen Kustaa Kolmannen perua oleva valta siirrettiin presidentille. Vasta v. 2000 voimaan tulleessa Suomen uudessa perustuslaissa uskallettiin luopua tuosta Kustaa Kolmannen parlamentarismin vastaisesta vallasta.
- Kuningasmielinen
Vuoden 1772 lakia ei ole koskaan kumottu laillisella tavalla. Suomessa pitää valtaa JAKOBIININEN VALLANKAAPPAUSHALLITUS.
- Vaka Vanha
Ennenvanhaan nämä kuningas-suvut naivat hyvin pienestä piiristä, yleensä vielä toisiaan.
Tästä seuraa sitten se, että on vain ajankysymys milloin valtaan nousee joku heikkopäinen kekkeruusi perintöoikeuden ja järjestyksen perusteella.
Tämä on sisäänrakennettu ongelma, jota ei voi välttää, mikäli pidetään kiinni vanhimman pojan tai lapsen ensisijaisesta asemasta perillisenä.
Kuninkaan pitäisi itse päättää perillisensä tai ainakin olla valta perillisen syrjäyttämisestä, tosin ei sekään takaa sitä, että paras mies nousee valtaan, kuten oli ennen tätä vaaliruhtinaskunnissa, jossa kuninkaan vaalin suoritti tietty joukko siihen valtuutettuja valitsijamiehiä ja jotka valitsivat yhden henkilön kuningas-suvusta seuraavaksi kuninkaaksi.- Kuningasmielinen
Ainakaan aatelittomien kanssa ei tule avioitua missään nimessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793