Jos ajaisi vain ma-pe, klo. 8-16

Mikä liksa

Ajatusleikki, taksikuski ajaisi vain virka-aikaan, maanantaista perjantaihin, klo. 8-16, mikä olisi keskimääräinen kuukausipalkka?

8

1819

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Savolaisisäntä

      Riippuu aika paljon missä päin Suomea ajaa....

    • tienaisi näin

      Joo. Täällä arjen paras aika on 5.30-8.00, jonka jälkeen hiljenee pariksi tunniksi. Sitten 10.30 alkaa päiväkotien ruokakuljetukset ja mammojen kuskaaminen kauppaan ja takaisin. Yhden jälkeen alkaa koulukyydit ja taas vilkkain aika menisi ohi suun, jos lopettaisi neljältä. Vuorosta 5.30-17.00 tienaa auton kassaa 200-250. Tästä yli 100 euroakin voi tulla aamulla ennen kahdeksaa, jos ehtii ajamaan 2 lentokenttäkyytiä. Ja tuo viimeinen tunti on joku 30 euron tunti, joten ehkä 120 euroa jäisi kassaa. Brutoksi tulisi joku 40 euroa. Ei pal naurata. Tai onhan se vitonen tunnissa. Käteenkin jäisi 4 euroa tunnilta.

      • LURU

        Stadissa saa päivävuorossa "invataksissa" HMP aossa n. 250 alv 0% kassa joka päivä, ajoa ehkä viisi tuntia loput luppoaikaa, ei tarvise tolpalla notkua.


    • on tässä

      Helsingissä kassa n. 150€, siitä kuljettajan provikka 35% on 52,50/8 = 6,56/h miinus verot.

      Kova liksa, vai mitä?

      Niinpä taksikuskin työtä ei voi tehdäkkään normaaliin virka-aikaan.

      Perusohje taksikuskina ansioille pääsyyn on:
      "Silloin kun muut bilettää tekee taksari duunia"!
      Ja kun muut nukkuu, taksari bilettää...

      Yövuoroa ja viikonloppua tekemällä pääsee helposti jopa 3000 euron bruttoansioon kuukaudessa. Siis helposti. Helsingissä.

      • helpolla rahaa lompsaan

        mikäli tulet kovaselle töihin niin brutto kuukaudessa on ainakin 3500e .


      • ffffffffffffffffffwwwwwwwwwwwf
        helpolla rahaa lompsaan kirjoitti:

        mikäli tulet kovaselle töihin niin brutto kuukaudessa on ainakin 3500e .

        Kovasella prossat 30 ja ei siellä tunneta aamuvuorosta kuin klo 06-18.00.

        Kesäpäivistä huonoin oli auton kassaan 80 ekeä. Olin pelkästtän firman ulan varassa ja paras päivävuoroista 430 ekeä.


    • Ekku76

      Jos ajaisit minun taksiani, niin palkka olisi 1600 euroa bruttona per kuukausi.

      Eihän se paljon ole, mutta eipä tuossa ole paljon tekemistäkään.

    • tälläisessä duunissa..

      Verot pois siit eli 1000-900 jää handuun riippuen säästääkö vai pistääkö kaik menee. Paskapalkka mutta eipähän ole työtäkään niin paljon, illat vapaat ja samoin suurin osa vuoden viikonlopuistakin. Niin ei tää mikään taksi ole tavallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      278
      2593
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      77
      2443
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      51
      2182
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      67
      1844
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1618
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1544
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1396
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1288
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      87
      1099
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      76
      1089
    Aihe