Mitä tuoda ranskasta

Aarde

Asustelen täällä Pariisissa kesän loppuun saakka, ja pari reissua vielä olis tässä välissä Suomeen. Oon mietiskelly, että kun ei oo oikein aina mahdollista maistaa kaikkia täällä tarjolla olevia viinejä, niin onko ehdotuksia mitä viinejä kannattais tuoda Suomeen? Oon ajatellu jotain joka kypsyis pullossa ainakin kaksi-kolme vuotta, ehkä enemmäkin.

Oon kattellu että esim. 2005 Alsacen Sancerret vois olla hyviä säilymään. Samaten 2001 Bordeauxit, mutta mikä näiden hintataso on Suomessa? Kannattaako tuoda?

2

579

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • osta!

      Osta nollavitosia. Jos nyt sijoitat kympin, muutamassa
      vuodessa sen arvo parinkertaistuu. Hieno vuosi.

    • Vivianne_x

      Pieni korjaus tuohon viestiisi. Sancerren alue ei sijaitse Alsacessa vaan on Loire-joen rannalla. Alsacen viinejä toki kannattaa tuoda, sieltä tulee maailman parhaat valkoviinit. Parhaita rieslingejä voi toki "säilöäkin", mutta yleisesti ottaen edulliset valkoviinit eivät kestä pitkään varastossa. Jos haluat varastoida, osta siis kalliimmasta päästä. Kysy vinothequesta neuvoja!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      227
      5531
    2. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      132
      5074
    3. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      28
      4878
    4. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      128
      2143
    5. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      404
      1827
    6. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      45
      1710
    7. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      90
      1687
    8. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      14
      1627
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      93
      1343
    10. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      380
      1317
    Aihe