Helluntailaiset ovat kovin kärkeviä arvostelemaan kirkkoja (etupäässä) ja muita uskonnollisia suuntauksia harhaoppisina pitäen helluntailaisuutta jotenkin muita parempana. Se kuitenkin sentään myönnetään, että muidenkin uskonnollisten liikkeiden sisältä voi löytyä jokunen 'uudestisyntynyt'.
Harhaoppisuuden kitkeminen kannattaisi kuitenkin aloittaa omalta tontilta. Helluntailaisuus oikein sikiää harhaoppisuutta. Sitä ilmenee niin helluntailaisuudessa, kuin sen lähellä olevissa liikkeissä, jotka ovatkin useimmiten erkaantuneet helluntailaisuudesta tai muista vapaista suuntauksista. Helluntailaisuudessa kaikki voidaan perustella PH:n vaikutuksella ja yhteisen opillisen näkemyksen puuttuessa tämä PH ilmeneekin sitten mitä moninaisimmilla tavoilla. Kun katsoo tällaista PH:n toimintaa mieleen tulee huono harrastaja teatteri, jonka näyttelijät ovat unohtaneet roolinsa. Roolinsa olla nöyrä Jumalan palvelija, ei odottaa Jumalan palvelevan ja antavan kerta toisensa jälkeen parempia ja parempia kiksejä.
Oma lukunsa ovat sitten helluntailaisuuden perilliset: uuskarismaattisuus, torontolaisuus ja menestysteologia joiden kaikkien 'koti' löytyy helluntailaisuudesta.
Helluntailaisuutta voitaisiinkin ryhtyä markkinoimaan sloganilla: "Tervetuloa elämysmatkalle taivastielle" sillä sitähän karismaattinen liikehdintä monille on: yhä rajumpien ja rajumpien elämysten hakemista. Mikään ei riitä. Jotenkin en vain usko, että PH haluaisi näin toimia. Ihminen kyllä haluaa. Valitettavasti.
Oma pesä...
3
156
Vastaukset
- laitos!
Siinä puhui taas yksi kirkonpenkinkuluttaja, joka hymistelee sunnuntaiaamuisin Jumalaa tuntemattoman ateistipapin messussa kuunnellen joutavia höpölöpösaarnoja jostain kehitysavusta tai perunanistutuksesta. Kirkko on kuollut ja se on täynnä nimikristittyjä jotka tuuditetaan siihen uskoon, että jokainen pääsee taivaaseen, valehdelkoon, varastakoon, juopotelkoon, huoratkoon ja murhatkoon miten paljon vain. Joka hautajaisissa kehutaan vainajaa ja luvataan tälle taivaspaikka. Oksettavaa!
- voe..
Tervetuloa oksentamaan. !!
Helluntain henki konkreettisesti läsnä !!
Omahyväinen ja tuomitseva.
- valonlapsi75
milloin käynyt helluntaikokousessa, ilmeisesti et kun noita puhut..siellä ei nimittäin kovin karismaattisia olla, ei ainaskaan meilläpäin joka saattaa kylläkin johtua seurakunnan nukkuvasta tilasta:(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026448
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h834933Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1053191Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p303032Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262235Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191616Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961211Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3391192Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311106- 48884