luotetaanko meihin

uskaltaakohan kukaan usan/jonkun muun maan edustaja keskustella
suomen edustajan kanssa luottamuksellisesti vai
ajatteleekohan ne et se on seuraavana päivänä iltalehdessä ?
3189
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuo linja johtaa helposti siihen, että muutamat johtavassa asemassa olevat, omin päinsä ja kenenkään tietämättä, tekevät päätöksiä koko Suomen puolesta, vaikka heillä ei ole sellaiseen menettelyyn valtuuksia. Kun sitten asia tulee lopulta tietoon, on virallisten elinten pakko jo hyväksyä muutaman edustajan tekemät henkilökohtaiset ratkaisut koko kansan ratkaisuiksi. Tällaista menettelyä muistelen tapahtuneen ennen II maailmansotaa. Silloinkin todella tapahtui "sooloilua" ilman valtuuksia.
Tässä asiassa on tämä kolikon nurja puoli lähes täysin unohtunut.

Äänestä

varsinkin, jos meikäläisen keskustelijan nimi on Anneli J., Mauri P., Seppo K. tai Matti V.

Kepilaiset venkoilevat aina. Sen tietävät myös vastapuolen edustajat!

Äänestä

Minä en ainakaan luottaisi pääministeriin, ja hänen edustamansa maan politiikkaan jos kahdenvälisissä keskusteluissa ollaan jotakin mieltä ja samaan aikaan kotimaassa presidentti, ulkoministeri, uav:n puheenjohtaja ovat lähes päinvastaista mieltä. Kenen kanssa pidetyt puheet pitävät paikkansa ja kenenkä oppien mukaan menetellään sitten tosipaikan tullen ja kenellä sitten on valta päättää asioista.
Demarivärisuora ulkopolitiikassa yritti tällaista kaksilla korteilla pelaamista Irak-Usa-Suomi-asiassa. En tiedä tuottaako tällainen joskus paremman tuloksen kuin se, että kerrotaan isännille samat jutut kuin kotiväellekin ja niin selkeästi ettei tulkinnan varaa jää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jonkale kirjoitti:

uskaltaakohan kukaan usan/jonkun muun maan edustaja keskustella
suomen edustajan kanssa luottamuksellisesti vai
ajatteleekohan ne et se on seuraavana päivänä iltalehdessä ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu