Itsesuoritettu pimeänajo!

Miten onnistuu? Älytöntä alkaa maksamaan autokoululle jostain valojen näpsyttelystä pimeällä!
81311
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

en osaa vastata itse kysymykseen, mutta tuntuu että rahaa tälläkin vain revitään. Ja vaikka kuinka osaisi ajaa niin se pitää vielä tulla todistamaan maksun kera.

Äänestä

Täyttä paskaa suoraan sanottuna! Mutta pitäähän autokoulujen pystyä ostamaan tuliteriä autoja joilla hurrata päivät pitkät kylillä.

Äänestä
  • Autokoulujen autoissa on PAKKO olla ohjaustehostimet, abs:t luistonestot esp. "nerokas" kytkin jne. ettei oppilas taatusti osaa sitten ajaa sitä vuoden 86 nissania jossa ainut hienous on jarrutehostin.

    Äänestä

Autokouluthan sen pimeänajon on pakolliseksi määrännyt, voi voi.

Äänestä
  • Laki sen vaatii. Tarkistakaa vaikka.

    Äänestä

...pitää vaan maksaa sitten mutisematta

Äänestä
  • vaikei se minulle ole koskaan ollut pakollinen, mutta siellä oppi muutakin kuin räpsyttelemään valoja. Siellä oppi räpsyttelemään valoja oikeaan aikaan ja tehokkaasti hyödyntäen sekä omia että vastaan tulijan tai ohitettavan valoja. Lisäksi siellä annetaan opetusta miten käyttäyttyä jos auton kanssa joutuu ogelmiin esim. rengaspuhkeaa, poltoaine loppu ym. Miten näkyä ja miten nähdään pimeällä marraskuun iltana.

    Ilmeisesti sitä pimeäajoa tarvitaan myös kertamaan valojen käyttön sääntöja. Ei ajeta seisontavaloilla = auto seisoo, vaan käytetään ajovaloja = autolla ajetaan. Ei ajeta etsumuvaloilla jos ei ole sumua jne.

    Äänestä

Opetin juuri äsken luvalla kaksi lasta.

Ensimmäisen kanssa käytiin radalla tekemässä maksullinen harjoittelu. Se oli mielestäni hyödyllinen. Paljon riippuu kyllä opettajasta, joka sattui olemaan pätevä ja asialleen omistautunut. Myös olosuhteet liukkaankelin harjoitusradalla olivat hyvät.

Toisen kanssa sitten käytimme tervettä järkeä, koemusta ja samoja oppeja, jotka olin saanut radalla. Uskon että lopputulos oli jokseenkin yhtä hyvä.

Muuten selvästi huomaa konttorilla asioidessa että omatoimista pimeäajoharjoittelua ei mitenkään suosita ja epäilenkin että mahdollisuus siihen poistuu tulevaisuudessa.

hannumikael

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietiskelin vain kirjoitti:

Miten onnistuu? Älytöntä alkaa maksamaan autokoululle jostain valojen näpsyttelystä pimeällä!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu