Suomalaiset kulttuurinatsit

gegen Fascismus

Hitlerin Saksan ihailijoita oli ainakin Mika Waltari ja V.A. Koskenniemi. Kävivät Saksassa kulttuuripäivillä 1943 natsien saappaita nuolemassa. Vuonna 1942 perustettiin Saksaan Sibelius-seura, ja Sibelius oli erittäin ylpeä uudesta asemastaan Kolmannessa valtakunnassa. Olavi Paavolainen oli natsimielinen ennen sotaa, mutta käänsi myöhemmin takkia ja rupesi salonkikommunistiksi.

2

771

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • menneisyydestä

      O.Paavolainen teki toki Neuvostoliiton matkankin 30-luvulla. Kirjoitti siitä näkemästään melko ihaillen matkakirjan jne..
      Sibelius oli kiistelty hahmo Saksan musiikkipiireissä vielä vuoteen 1934. Lähinnä läheisen kanssakäymisensä vapaamuurarien vuoksi. Sävelsi mm. heille kunniamarssin 1912. Kirjallisuus- ja sanomalehtimiespiireistä Saksaan yritti moni tehdä tuttavuutta, mutta lähes kaikkiin oli natzeilla kylmä suhtautuminen. Sanoman omistajasuku Erkko koettiin juutalaisen vaimonsa vuoksi vastenmielisenä. Samoin teollisuuspiireistä lähenneltiin sinne, mutta samat selluparonit olivat sitoutuneet liikaa Englantiinkin. Teinit eivät vain jaksa lukea ja painaa näitä mieleensä.

      Mitä tulee Saksan kulttuurin ja tieteen asemaan 30-luvulla, niin se oli erinomaista ja edellä kilpailijoitansa. Sillä oli sama asema kuin nyt US-kultturilla.
      Tänä päivänähän meillä on hallitus, joka läähättäen ihailee USA:ta. Sitä nöyristelyä ja bussilaistä persereijän kaivua ei kukaan kauhistele. Samalla vapaamuurarit ja sekasikiöavioliittojen kannattajat ovat eduskunnassa enemmistönä. Mitä vastenmielisimpiä lesbolakeja väännetään ja tuhotaan suomalaiskansallista kulttuuria.

      • Euroopan vapautusrintama

        Jos Saksa olisi voittanut Marnen taistelun, meidän ei tarvitsisi valittaen kestää tätä hirvittävää Euroopan ja myös Suomen alennustilaa.


    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe