On juoppoa,egoisteja,omaan napaan tuijottajia,rahalla rehentelijöitä,ruikuttajia,muija ei ymmärrä,mun tekee mieli,plus kaikki muut.Mistä löytyy kunnon rehellinen suomalainen MIES,joka omaa hyvän itsetunnon ja on muutenkin omillaan ilman tukivarsia ja olkapäätä. Osaa keskustella asioista ilman kiihkoa ja näkee asioita eri kulmista. Olisi joskus mukava jutella sellaisenkin ihmetyksen kanssa. Taitaa olla liikaa vaadittu.
mistä johtuu,että kaikki mun tuntemat miehet on
17
1383
Vastaukset
- en löydä
minäkin etsin eli kunnon mies?
- Ak:n lapio
Joka ei oman epäonnistumisensa saavia kaataisi jatkuvalla syötöllä tämän palstan mieslukijoiden niskaan? Löytyisikö sellaista?
- kuten aina
miesten puolustajat on vähissä jos joku joskus uskaltaa,se nostetaan roviolle.
katkeruus ja kauna on käsin kosketeltavia. - hanuria
näillä palstoilla.Kyllä se on tuo uroitten juttu täällä.
- Puidenhalaaja
...ainakin tämän palstan vakkarimiehet. Ja tunnen minä tuolla live-elämässäkin oikein mukavia miehiä. Se vaan on niin, että naisen ja miehen yhteiselämä on vaikeaa. Ollaan niin erilaisia. Ja kaikki eivät sovi kaikkien kanssa. Ja jos ei löydy sitä yhteistä lankaa niin haukuttavaa tulee, puolin ja toisin.
- Tuntuu
hanuria kirjoitti:
näillä palstoilla.Kyllä se on tuo uroitten juttu täällä.
Lukiessa kirjoitteluasi tuntuu sieltä rivien välistä tulevan esiin se, mistä miehiä syytät?
Sieltä jo muutaman rivin perusteella pursuaa katkeruus, huono itsetunto jne.
"Pata kattilaa soimaa"..
- olla'
onnellisesti naimisissa, eivätkä vonkaa.
- mutta !*
löydän itsestänikin piirteitä, joita minussa ei ennen ollut.
Ikä tekee tehtävänsä ja eletty elämä.
Emme ole enää nuorukaisia, vaan monen mankelin läpi vedettyjä.
Näin on käynyt samanikäisille miehillekin.- miehet??
vonkaa,harvemmin naiset ainakaan seksiä vonkaa vaan ihan muuta,meniskö jo perille.
- sininen pylly
miehet?? kirjoitti:
vonkaa,harvemmin naiset ainakaan seksiä vonkaa vaan ihan muuta,meniskö jo perille.
missä sinä liikut kun et ole näihin vonkaajiin törmännyt.
On turha selittää ettei pikku pyhimykset vonkaa.
- Mielekäs
Vaativia egoisteja, omaan napaan tuijottajia, , ruikuttajia, joiden ukot on tai ovat olleet ihan kauheita
Mistä löytyy ne kunnolliset, vilpittömät naiset, jotka eivät juokse rahanperään?
Omillaan toimeentuleva. Joka ei etsi vain elättäjää ja tukipuuta
Haluaisi osallistua yhteisiin harrastuksiin ja keskustella kaikesta ilman alkon viisauksia ja näkee asioita eri kulmista.
Olisi joskus mukava jutella sellaisenkin ihmetyksen kanssa
Taitaa olla liikaa vaadittu. Ehkä heidän elonsa onkin kivempaa ilman , miehen rutaleita - hakevat
tiedostamattaan aina samantyyppistä seuraa. Olet vissiin sellainen joka etsii noita rääpäleitä, niiden seurassa kun on helpompi saada tukea omalle egolle.
- Elänyt
Ihmettelen suuresti asennoitumistasi elämään. Oletko koskaan kuullut sanontaa "niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan". Mistä olet noin katkeran elämänkatsomuksen saanut? Kyllä niitä kunnon miehiä löytyy - kunnon naisille. Meidänkin pitää joskus katsoa peiliin eikä vain odottaa toisilta noita avuja. Olen itsekkin pettynyt monet kerrat, mutta ei ole tullut mieleenkään syyttää toista osapuolta. Joku on aina jollekin oikea. Kunnon ihmisiä löytyy niin naisista kuin miehistä, mutta etsiminen voi joskus olla väsyttävää.
Minä tunnen vain hyviä ja kunnollisia työteliäitä miehiä. Joskus olen nähnyt niitä laitapuolen kulkijoita torin kulmilla ja baarissa humalaisia uhoojia, mutta minä en todellakaan tunne heitä.
Joskus nuorempana jouduin huonoon seuraan, mutta ymmärsin onneksi hakeutua niistä piireistä pois. Sitten oivalsin, että viihdyn miellyttävien ihmisten seurassa ja opin vaistomaisesti hakeutumaan sellaiseen ystävälliseen seuraan. Vaistoan ihmisistä hyvin helposti ne hyväntahtoiset tyypit.
Ja minun on hyvin helppo kääntää selkäni epämiellyttäville ihmisille, mutta ehkä se pitää vain ymmärtää tehdä aina ajoissa, jottei se ikävä käytös jää itseään vaivaamaan.- sekä sinun
olemuksestasi kaikki lähtee.
- Aikuinen mies
Olen itse huomannut tärkeän asian.Kun on itse
avoin ja rehti oma itsensä,se rohkaisee toistakin olemaan vain oma itsensä ja avoimuuteen voi myös
toista kannustaa.Me suomalaiset miehet ollaan aika hankalia siinä,että emme helposti ilmaise asioita
tuntein ja avaudu tuntevina ihmisinä.Tai ainakin siinä vaaditaan pullo kossua! Mutta ainahan nainen
voi kannustaa miestä avautumaan ja rohkaista.
Ja parhaiten se käy omalla käyttäytymisellä.Monastihan miehen alkoholinkäyttöön
liittyy juuri se,että alkoholi laukaisee ne tunne
ym mekanismit ja antaa itseluottamusta,
rohkeutta.Kyllä suomalaisen alkoholismin
taustalla on hyvin vahvasti se rohkaisu ryyppy syndrooma ja tunteilevaa miestä pidetään heikkona.Vaikka todellisuudessa tunteiden avoin ilmaisu on juuri vahvuutta joka suhteessa.
Ihminen joka uskaltaa olla oma itsensä,on vahvimmillaan.Nainen ei kaipaa vierelleen suun pieksiää,vaan miestä joka pystyy edes yhteen
miehekkääseen tekoon päivässä! vaihda harrastuksia (ja ehkä työpaikkakin), jos tilanteesi todella on noin ikävä. ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2614218Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653446Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1541796Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251663Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2971430Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?132928Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235858en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115835Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18804