Pitäkää hyvä

sanoo Raamattu,koskee kaikkia herätysliikeitä.On ollut puhetta uskonnonuhreista esim nokiamissionissa,niin valtaosaa on hyvää,mutta kun vuoden aikana käy tuhansia ihmisiä noissa tilaisuukisissa,niin aina joku pettyy,ja saatana tietysti tekee kaikensa mustamaalaakseen liikettä.On tärkeätä saataa just uskoon tullut seurakuntaa uskovaisten yhteyteen kuunnellen ihmistä.Jumalla ei halua vahingoitaa yhtään ihmistä nokia eikä missään missä annettaan kunnia Jeesukselle.Ja vielä kuten raamatussa Jumalla käytää monia ihmisiä vieläkin kuten Markku Koivistoa.

3

144

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jope.48,

      Tähän kirjoitukseen. Herran sana, Jerimia.23:23 Olenko mimä Jumala vain lyeltä matkalta, sanoo Herra enkö ole Jumala myös kaukaaa...

    • RitariOlevainen

      sokeaa taluttaa?
      -Koivistolla kun on heti peruslähtökohta ihmisen auttamiskesi väärä? Hänen tulisi ensin itse kokea se, mitä toisille opettaa.
      -Hän opettaa, että lapsikasteessa synnytään uudesti, noin niikuin alkuun, joka sitten pikkuhiljaa kehittyy, jos kehittyy?

      -Raamattu vaan ei näin opeta. Jeesus opettaa uskoon tulon alkuperän tydellisesti Joh 3: kertoessaan uudestisyntymisestä Nikodemukselle.
      Koiviston pitäisi opetella aakkoset ensin, puuhun ei mennä latvasta, vaan tyvestä.

      -Ja jos tämä Jeesuksen opeus kieroillaan lapsikasteeksi, se vie vain entistä syvempään Raamatun väärinkäyttöön.

      -Raamattu ei tunne vaihtoehtois- kasteita, on vain yksi raamatullinen uskovien kaste, ja se on kaste upottamalla, kun ihminen on ensin tullut uskoon, RAAMATUN mukaan.
      -Nyt Koivisto saarnaa ikäänkuin jo uskoville, vaikka eivät ole, kuin lapsikasteella harhautetut luulemaan ,että ovat uskossa, ja siinä on Koiviston epätäydellisen evankeliumin voimattomuus.
      -Paavali sanoisi vakavat totuuden sanat väärästä evankeliumista, myös Koiviston liikkeen johtajille.

    • mitä ei tarvi pitää,kuten sanotua pitäkää hyvä kuten markun tapa pitää evankeliumia esillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      159
      1276
    2. Mikä oli suurin

      Ongelma välillämme?
      Ikävä
      112
      1019
    3. Tämä meidän välinen tilanne

      Se on tosi raskas mulle. Ihminen, jota haluan eniten elämääni, ihanin olento, enkä koskaan pääse näkemään häntä. Sydämen
      Ikävä
      35
      768
    4. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      53
      726
    5. Mitä Kärnässä tapahtui?

      Sinnen meni ambulanssi, paloauto, poliisiauto ja poliisimoottoripyörä.
      Lappajärvi
      8
      709
    6. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      70
      678
    7. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      50
      652
    8. Kohtalo antoi

      sinulle vielä mahdollisuuden valita oikein. Et siihen tarttunut.
      Ikävä
      65
      621
    9. Hoikkana olet pysynyt, ja nättinä

      Iloa silmille vähän liikaakin. Ei uskalla aina edes katsoa. Tulee liikaa kaipausta. Yhdelle ihanalle
      Ikävä
      23
      591
    10. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      67
      568
    Aihe