Afganistanko kerjäsi?

Afg khan

Afganistanilla ei ole Suomessa sotilasasiamiestä. Onkin melko kummallista, että juuri Afganistan olisi voinut havaita ja pyytää 100 000 Suomelle "ylimääräistä" rynnäkkökivääriä itselleen.

Mistä Afganistanissa tiedetään, mikä on Suomen todellinen liikekannallepano ja miten montaa rynnäkkökivääriä todella tarvitaan?

Toisin sanoen Suomen puolustusvoimien johto on lörpötellyt amerikkalaisten sotilasasiamiehelle ja Afganistan on amerikkalaiten käskystä pantu kerjäämään aseet Suomelta.

Kun kerran virallinen pyyntö on jo tehty niin silloin sen täytyy tarkoittaa, että Suomen pääesikunta on harhaanjohtanut Afganistania ja Yhdysvaltoja aseiden saamismahdollisuudesta.

Kaskeala on pannut Häkämiehen pelleksi asiaan, ja Helsingin Sanomat tapansa mukaisesti kirjoittaa asioita, joista se ei ole perille.

Afganistanin pyyntö on Suomen sotilasjohdon tarjoama ja Yhdysvaltain järjestämä. On varmaan noloa se, että Halonen on jälleen terästänyt otettaan, koska Kokoomuksella on kaksipäinen kotka: Häkämies ja Kanerva turvallisuuspolitiikan johdossa.

Halonen/Tuomioja - Kokoomus: 4-2.

http://www.mtv3.fi/uutiset/txt/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2007/08/549402

Afganistanin kansallisarmeijalla on vain 30 000 sotilasta eikä enempää saada, koska kaikki koulutuksen jälkeen karkaavat sotalordien palvelukseen "maakuntajoukkoihin".

Näin ollen on selvää, etteivät he tarvitse nykyisen Kalashnikovin ja M-16:n lisäksi vielä KOLMEA lisä-Kalashnikovia per mies.

Ilmeisesti Kalashnikovit olisivat Afganistanin varikoilta kadonneet johonkin CIA:n Yhdysvaltain budjetin ulkopuoliseen toimintaan käsirahaksi: huumeilla ja aseilla voi tehdä paljon juttuja Yhdysvaltain liittovaltion tilintarkastajien ohi. Niin tehtiin Vietnamin sodankin aikana.

Jyri Häkämiehestä tehtiin kupletin kämmääjä ja hyödyllinen idiootti. Suomen puolustusvoimien johto suojelupoliisin lisäksi on valmis pitämään poliitikkoja pilkkanaan.

4

221

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SDP:n uutisia
      • mitään vallan kaappausta

        ajo? Mää olen seurannut teidän juttujanne, että vähän sellainen maku on!


    • propagandistit
    • tuomarille

      vähän lagetetavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe