Usko ja

odottaminen

Odottava äiti on vastuussa paitsi omasta kehostaan myös hänen sisällään kehittymässä olevan ihmistaimen hyvinvoinnista.
Tämän vuoksi hänen tulee pidättyä tavoista jotka vaikuttavat kielteisesti, tai suorastaan tuhoavat ihmiselämää.
Näitä ovat hevimusiikin kuunteleminen, alkoholi, tupakka sekä huumeet luonnollisesti.

Sen sijaan esimerkiksi klassisen tai hengellisen musiikin kuuntelemisen on todettu vaikuttavan positiivisesti sikiöön ja hänestä voi kehittyä tasapainoinen lapsi ja aikuinen ihminen. Kenties vielä enemmän vaikuttaa se jos äiti itse laulaa lasta odottaessaan hengellistä – tai muuta kaunista rauhoittavaa musiikkia.

Periaatteessahan ihminen on tarkoitettu olemaan Elävän Jumalan temppeli ja sitä hän on jo ennen syntymistään tähän maailmaan.
Esimerkiksi Johannes Kastajasta kerrotaan Raamatussa:
’Sillä hän on oleva suuri Herran edessä; viiniä ja väkijuomaa hän ei juo, ja hän on oleva täytetty Pyhällä Hengellä hamasta äitinsä kohdusta.’ (Luuk 1:15).

Toki Johannes Kastaja oli tietyllä tavalla poikkeustapaus mutta toisaalta Raamattu toteaa että profeetatkin ovat vain ihmisiä, ja samat lainalaisuudet jotka pätevät heihin, koskevat myös meitä ns. tavallisia ihmisiä.
’Elias oli ihminen, yhtä vajavainen kuin mekin, ja hän rukoili rukoilemalla, ettei sataisi; eikä satanut maan päällä kolmeen vuoteen ja kuuteen kuukauteen.’ (Jaak 5:17).

Esimerkiksi abortti on hirvittävä asia ja verrattavissa murhaan.

Mutta jos olet antanut tehdä itsellesi abortin, ei sinun tarvitse kantaa siitä syyllisyyttä, jos haluat tehdä parannuksen elämässäsi.
Sinä saat uskoa Jeesuksen Kristuksen Nasaretilaisen nimessä ja kalliissa maahan vuotaneessa sovintoveressä tuonkin syntisi anteeksi, ja aloittaa uuden elämän hänen yhteydessään. Jeesuksen kehotus sinulle kuuluu: Mene äläkä tästedes enää syntiä tee.

’Ettekö tiedä, että te olette Jumalan temppeli ja että Jumalan Henki asuu teissä?
Jos joku turmelee Jumalan temppelin, on Jumala turmeleva hänet; sillä Jumalan temppeli on pyhä, ja sellaisia te olette.’ (1 Kor 2:16-17).

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

        Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
        Maailman menoa
        57
        2960
      2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

        Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
        Sinkut
        106
        2741
      3. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

        Nimi esiin.....
        Oulu
        33
        2549
      4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

        Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
        Maailman menoa
        38
        2451
      5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

        Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
        Maailman menoa
        50
        1938
      6. Anteeksipyyntöni

        Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
        Järki ja tunteet
        15
        1569
      7. Miten must tuntuu

        et sä ajattelet mua just nyt
        Ikävä
        32
        1483
      8. Sydämeni valtiaalle

        En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
        Ikävä
        106
        1287
      9. Kun et vain tajua että

        sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
        Ikävä
        177
        1213
      10. En vain unohda

        Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.
        Ikävä
        73
        1070
      Aihe