Toivon, että kurssilasku jatkuisi vähän pidempään. Olen varannut tällaista notkahdusta varten muutaman kymppitonnin sijoitettavaa.
Tähän mennessä tämä lasku ei riitä. Pitäis laskea vähintään 20%, että viitsisi sijoittaa eniten laskeneihin rahastoihin.
Ikävää, jos nousu alkaa jo tästä, jota en kuitenkaan usko, sillä meitä on paljon, jotka odottavat tilaisuutta.
Uusille sijoittajille tästä laskusta saattaa tulla otollinen rahastosijoittamisen aloitusajankohta. Kuitenkin vielä pitäisi laskea huomattavasti, jotta sitten nousun hedelmät voisi korjata talteen.
Kurssilaskua toivon
6
801
Vastaukset
- weeren
Samaa odotellaan täällä. Kotiutetut voitot odottavat uusia sijoituskohteita.
- uus-sijoituksiin
Samoin täällä on paljon kotiutettuja voittoja, jotka odottavat uudelleen sijoittamista. Itse kotiutan aina voitot, kun paatti alkaa keinua. En kerta kaikkiaan voi sietää tappioita, eikä niitä pariin-kolmeen vuoteen ole tullutkaan kuin nimeksi.
- kuluitta
uus-sijoituksiin kirjoitti:
Samoin täällä on paljon kotiutettuja voittoja, jotka odottavat uudelleen sijoittamista. Itse kotiutan aina voitot, kun paatti alkaa keinua. En kerta kaikkiaan voi sietää tappioita, eikä niitä pariin-kolmeen vuoteen ole tullutkaan kuin nimeksi.
Minulla on myös paljon kotiutettuja voittoja.
Koko rahastosijoittamiseni perustuu aktiiviseen rahastojen muutteluun. Olen valinnut sellaisia rahastoyhtiöitä, missä yhtiön sisäiset vaihdot rahastosta toiseen ovat ilmaisia. Pitäminen laskussa ei todellakaan kannata. Korkorahastot ovat rahojen parkkipaikka laskun yhteydessä, osakerahastot taas nousuvaiheessa. - pikku hoo
kuluitta kirjoitti:
Minulla on myös paljon kotiutettuja voittoja.
Koko rahastosijoittamiseni perustuu aktiiviseen rahastojen muutteluun. Olen valinnut sellaisia rahastoyhtiöitä, missä yhtiön sisäiset vaihdot rahastosta toiseen ovat ilmaisia. Pitäminen laskussa ei todellakaan kannata. Korkorahastot ovat rahojen parkkipaikka laskun yhteydessä, osakerahastot taas nousuvaiheessa.Mitä yhtiötä tai pankkia olette suosineet, jos haluaa hyödyntää ilmaista vaihtoa rahastosta toiseen? Usein vaihto näyttää maksavan lunastuksen verran tai puolet siitä.
- kulut
pikku hoo kirjoitti:
Mitä yhtiötä tai pankkia olette suosineet, jos haluaa hyödyntää ilmaista vaihtoa rahastosta toiseen? Usein vaihto näyttää maksavan lunastuksen verran tai puolet siitä.
Voit itsekin löytää ne käymällä läpi esimerkiksi suomalaisten pankkien hinnastot.
Muutenkin kannattaa vertailla kulurakennetta eri yhtiöissä, niissä on huikeita eroja, jos käy rahastoilla aktiivista kauppaa (esim. kaksi rahastosiirtoa / osakerahasto-korkorahasto-osakerahasto 0-2% kulut yhtiöstä riippuen)
- kyllä se on
tulossa, markkinat ovat numeerisesti enemmän ylikuumentunnet kuin ennen 90-luvun lamaa. Sillion uskottiin nousun jatkuvan... mitenkä kävi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee662231Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."61856Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381380Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?2191016En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711000Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.96993Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki22957- 80813
- 20794
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39760