Tiitinen tutkii omaa Listaansa !

Lahtari Ari

Tiitinen tuli kaapista muutoinkin kuin ei-heterona paljastaen, ettei Tiitisen-listalta itse Tiitinen löydäkään sieltä mitään vaikutusvaltaisia politiikkoja - tai mitään arkaluonteista salattavaa!

Ulostulo on hyvin ajoitettu kun Seppo Nevala ei ole enään virassa.
Itse itseään tutkien, ylempiensä käskyläinen (..kiristäjä?), ja monin viroin palkittu Seppo Tiitinen huomaakin yllättäen säilyttäneen sellaista listaa, jolla/jossa ei olekaan mitään salattavaa!!! - Koskaan ollutkaan!

Kuka uskoo, että listoja( Rosenholz) pidettiinkin salassa vain huvin vuoksi jo vuodesta 1990?

Onko nyt paljastumassa olevat listat vain tekaistuja ja muunneltuja, vai jokin muu erillinen nimiluettelo, joka koostuu, kuten Tiitinen totesi vähäpätöisistä nimistä, kuten esim. taiteilijoista. Claes Anderssonia ei kai epäiltäne.

Mitä tietää Alpo Rusi? Hänen jo (15) paljastamansako nimet keksittyjä, kuten esim. Mauno Koivisto, Erkki Liikanen, Anders Blom, Ulf Sundqvist, Matti Ahde jne.

Joko alkaa paukkua kunnianloukkaus-, vääräilmianto syytteitä Alpo Rusille?

- Ja sittenhän Tarjammekin on jälleen puhdas pulmunen tai paremminkin -Punatulkku epäilyistä, vaikka toimi aktiivina kommunistisen DDR:n tunnustamista ajavana pääpukarina. Näinkö Stasi tutkinta meneekin. Potentiaaliset syylliset siis tukimassa omia tekemisiään ja julkaisemassa listojaan - mutta mitä listoja!

Tyhmää kansaa ollaan jälleen kusemassa päin näköä, vai uskotteko todella, että korppi alkaisikin kaivaa kolleegansa silmiä?
-
Vain täysin ulkopuolinen ja puolueeton taho voi tulla kysymykseen tutkitaessa Stasi(-osin myös KGB) listoja, sekä ko. asiaan vaikuttaneiden henkilöiden toimia. Tästä (Stasi-kätyrit) on olemassa jo ennakotapaus, nimittäin jo mainitsemani Kylmän sodan instituutin loppuraportti, joka julkaistiin äskettäin Tanskan Odensessa.

6

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se kokoomuslainen ...

      Kuka on se Iltalehdessä mainittu kokoomuslainen, joka vakuutti Sekoomuksen uskollisuutta Neuvostoliitolle ja kyyläsi demaria?

      • Listalla mm. Vanhanen ym ke...

        En ole lukenut, mutta "Iken" tekemiset on yleisessä tiedossa olleet jo kauan. Varmaan niitä on tosin muitakin.


    • Tutkittuja listoja.

      Kyllä se kaikki Stasiaineisto on tutkittu jo moneen kertaan. Ei SUPO ole sitä huvikseen jättänyt lojumaan.
      Nyt laita Ari suu soukemmalle. Pitäisi vähän miettiä, mitä näppikseltään suoltaa. Laitat vastuuttomasti nimiä nettiin. Rusin oikeudenkäynti osoittaa sen. Myös siitä saattaa tulla uusia juttuja oikeuselimille.

    • kehäpäätelmältä

      > Itse itseään tutkien, ylempiensä käskyläinen (..kiristäjä?), ja monin viroin palkittu Seppo Tiitinen huomaakin yllättäen säilyttäneen sellaista listaa, jolla/jossa ei olekaan mitään salattavaa!!! - Koskaan ollutkaan!

      Hmm.. Pidetään salaista listaa ja sitten sanotaan ettei siinä ole mitään salaista. Paitsi että listan ei-salainen sisältö on salainen. Well.. Tuo tarkoittanee, että listan nimet ovat hyvin julkisia eli siis julkkiksia, mutta mitkä nimet, se on salaisuus. Hmm.. Tiitinen on tainnut julkaista kehäpäätelmän kansalaisten ihmeteltäväksi. Miehellä taitaa olla niukasti töitä. :)

    • lahtari, että

      ne listat pidetään salassa juuri sunlaisten vouhottajien takia? et takuulla osaisi erottaa kuka oli mahdollisesti oikea vakooja tai kuka esim. pelkkä seurattu henkilö nimistä. monet henkilöt joutuisivat pahaan asemaan eivätkä välttämättä edes tietäisi miksi.

      • Lahtari Ari

        "minunlaisteni vouhottajien" vuoksihan nämä paljastuukin - ikäväksesi sinulainen punikki..

        'Kyllä' noista kätyreistä ei ollut pulaa, eikä puutetta ilmiantajiksi, tai muutoinkaan vielä pahemmaksi, eli maanpettureiksi.
        Paljonkohan tarvii päättelykykyä, että huomaa esim. Halosen kytkökset DDR:ään tai Stasiin .. ..jospa perehtyisit historian alkeisiin, ja tässä tapauksessa aloitttaisit kohdalta " DDR:n Tunnustamiskomissio ..".

        Suositten myöskin lukemaan/ymmärtämään kirjan nimeltä "Suomettumisen Syndrooma". Alkuperäisteos on ranskalaisen politologi Alain Minc'n "Le Syndrome Finlandaise".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4283
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3487
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1817
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1707
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1443
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      950
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      863
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      852
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      849
    Aihe