Alkuperäisen kristinuskon mukainen seurakunta-käsitys on näin:
* Seurakunta on yhtä kuin Kristuksen ruumis. Se ei ole mitään muuta.
* Kristuksen ruumiin jäsenet kullakin paikkakunnalla ovat sen paikkakunnan seurakunta.
* Jumalan seurakunnan jäseneksi voidaan tulla vain uudestisyntymisen eli uskoon tulemisen kautta. Pyhä Henki synnyttää ihmisen Jumalan perheeseen ”Kristuksen Sanan kautta.
* Tähän srk.aan ei voida liittyä ihmisten toimesta. Eikä tästä srk.sta voi ihminen toistaan erottaa. Yhteydestä tosin voidaan erottaa synnin tielle lähtenyt.
* Seurakunta tulee näkyväksi paikkakunnittain toimintansa kautta. Lähetyskäskyn toteuttaminen on näkyvää toimintaa.
* Siihen tarvitaan mm. kokoontumispaikka.
* Yksikään uskontokunta ei ole seurakunta.
* Uskontokuntiin kuuluminen ei tarkoita seurakuntaan kuulumista.
______________________
* Seurakunta on yhtä kuin Kristuksen ruumis. Se ei ole mitään muuta.
* Kristuksen ruumiin jäsenet kullakin paikkakunnalla ovat sen paikkakunnan seurakunta.
* Jumalan seurakunnan jäseneksi voidaan tulla vain uudestisyntymisen eli uskoon tulemisen kautta. Pyhä Henki synnyttää ihmisen Jumalan perheeseen ”Kristuksen Sanan kautta.
* Tähän srk.aan ei voida liittyä ihmisten toimesta. Eikä tästä srk.sta voi ihminen toistaan erottaa. Yhteydestä tosin voidaan erottaa synnin tielle lähtenyt.
* Seurakunta tulee näkyväksi paikkakunnittain toimintansa kautta. Lähetyskäskyn toteuttaminen on näkyvää toimintaa.
* Siihen tarvitaan mm. kokoontumispaikka.
* Yksikään uskontokunta ei ole seurakunta.
* Uskontokuntiin kuuluminen ei tarkoita seurakuntaan kuulumista.
______________________
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kiinnostaisi:Näkeekö joku toinen lukija tuossa aloituksessa Raamatun ilmoituksesta poikkeavaa.
Taas miksi tämä opetus on näivettynyt lähes kokonaan yhteisöissä.Onko heillä vaikea tunnustaa, miten heidän jäsenistään, vain uudestisyntyneet sisaret ja veljet kuuluvat tähän Kristuksen ruumiiseen.
Se oli ns. "Jumalan seurakunnan" - "jeesus-on-herra.com" ja mitä lie peitenimiä tuolla Weijo lindroosin poppoolla.
Jossain julsiteessa hän sanookin, että kaikki turkulaiset uskovat kuuluvat hänen seurakuntaansa, sillä srk:n nimihän on "Jumalan seurakunta Turussa".
Selvyyden vuoksi sanottakoon, että tuo poppoo on täysin irrallinen ja järjestäytymätön ja epävirallinen. Weijo on heidän näkyvä jumalansa ja itseoikeutettu johtaja.
Vuosikymmeniä sitten oli yhdistyskin, jottei rahan kerääminen tuntuisi niin lainvastaiselta, mutta omatuntohan kovettuu ajan myötä. ei ollut mahdollista päsätä yhteisymmärrykseen edes pienen johtoryhmän kanssa, joten yhdistys raukesi tyhjiin.
Oppikäsitykset muuttuvt aina johtajan omien tilanteiden mukaan. Sisi että mikä on sallittua, mikä ei. Kaikki seurakunant ovat saatanasta, vain he ovat oikeassa. Tervemenoa mukaan adventistit, sillä 7. päivän sapatti on heidän pelastuksensa perusta.
Odottaaville äideille viedään neuvoloihin traktaatteja, joissa kielletään kastamasta pienokaista. Mielenterveysyhdistysten ilmoitustauluihin liimataan julistuksia, joiden mukaan lääkärit ovat saatanasta, eikä mitään mielenterveysongelmia ole olemassakaan.
Kirkon ulkopulolella luki ainakin erääseen aikaan: "Seurakuntatila", sillä kirkko-nimitys on kuulemma saatanasta. Kastetilaisuudessa on kiellettyä mainita nimiä "Isä" tai "Poika" tai "Pyhä Henki".
Lue heidän sivujaan ja esitteitään, ellet tätä usko!
Niinkuin yllä mainitut ulkokohtaiset asiat muka olisivat tärkeämpiä kuin Jeesuksen Kristuksen sisäinen tunteminen. Mutta tunnustusta EKI-50:lle , Weijon oppilaalle siitä, että rohkenee edes epävirallsita - rekisteröimätöntä - nimimerkkiä käyttää. Muut weijolaiset asioivat tällä foorumilla häntäkin salakavalammin.
muut ole puhuneet mitään mistään Weijon seurakunnasta. Tämä kaikki mistä esimerkiksi Nadasja, Hirvas ja Eki puhuivat löytyy ihan suoraan Paavalin kirjeestä. Siellä kielletään myöskin keskenäiset kiistat ja toinen toistensa väheksyminen, Paavali sanoo suoraan, että sanooko silmä korvalle, että minä en tarvitse sinua kun olet erilainen kuin minä ym....Lue tarkoin Paavalin kirjeet Roomalaisille, niin ehkäpä ymmärryksesi lisääntyy?
Miksi hämmennät soppaa yhä sekalaisemmaksi?
Palveleeko se Herran asiaa?
"... öytyy ihan suoraan Paavalin kirjeestä ..."
Niin mikä löytyy ja mikset sitten, sinä turha ihminen, opeta SUORAAN Paavalin kirjeestä?
Miksi weijon mutkat ja ellenismin mutkat sun muut?
Mutta kun sapattipakko yhdistää, niin advarioppilaat ja weijon poppoo löytävät toisensa - kalassa kun ollaan.
Yhteiset kalavalheetkin, mutta julkinen salaisuus on se, että eivät mitenkään voisi toistensa oppeja sulattaa - jos saman katon alle joutuisivat.
Hirvas puhuu Raamatun sanaa, se todettakoon kiitoksella. Miksi tahdotte hänet vetää teidän lokaanne?
Jumala antaa kasvun ja Jumalan yhteyteen meidän on uskottava pelastetut - eikä omia poppooseemme.
Ei sillä ole pelastuksen kanssa mitään tekemistä, mihin yhdistykseen tai ei-yhdistykseen kuuluu, vaan sillä että on yhtä Jeesuksen kanssa.
Eivät ole puhuneet weijon seurakunnasta, eivät - silti se paljastui.
Mark. 4:22
Sillä ei mikään ole salattuna muuta varten, kuin että se tulisi ilmi, eikä kätkettynä muuta varten, kuin tullakseen julki.
ja todistelevan aina, että ajattelen samoin. Kyllä täällä jokainen saa sanoa ihan niinkuin lystää!
1. Kor. 10:23
"Kaikki on luvallista", mutta ei kaikki ole hyödyksi; "kaikki on luvallista", mutta ei kaikki rakenna.
Nyt ainakin tiedämme, että ainakin Nadasja-emilia, EKI-50, UnaFortuna, alex-kasi, ML213 - kuuluvat siihen "Jumalan seurakunta", "jeesus-on-herra.com"-poppooseen.
Ja julistavat heidän erikoisoppiaan - eivätkä puolueettomasti Raamattua.
On se kumma, ette voida toimia avoimesti ja rehellisesti ja ennenkaikkea vilpittömästi, kun liikutaan kalastusretkillä. Adventisteilal sentään on jämäkkä kirkkokuntansa, joka siitä syystä joutuu pakostakin ottamaan myös vastuuta.
eikä pelkkiä vapauksia, kuten tuo weijon lafka. Nämä pienet piirrot olivat vain jäävuoren huippu.
Selvennykseksi.Olen Weijon viestejä lukenut n vuoden verran ja en pidä "syntinä", jos miellämme seurakunnan samansuuntaisesti.Kaikista asioista en ajattele samalla tavalla.
Muuten, meille (vaimollenikin) tänä Jumalansrk valkeni jo 90- luvun alussa eli lähes heti kun tulimme uskoon.Tähän asiaan liittyy läheisesti vaimoni näkemä uni, joka oli siinä mielessä ihmeellinen, että siinä unessa tapahtuvat asiat toteutuivat kirjaimellisesti myöhemmin.
Esim. Unessa vaimoni näki, miten kokouksessa srk tilaisuudessa soitettiin Säkkijärven polkka ja Väliaikainen jenkka.Huomioikaapa sävelmien paljous Suomessa.Juuri nämä sävelmät soitettiin srk flyygelillä eräässä juhlassa.Vain nämä kaksi.
Muut, asiat liittyvät vaikeisiin ihmissuhteisiin ja niistä ei sen enempää.
Mutta, herätkää jo ihmeessä näkemään todellisuus Raamatun ilmoituksista (Matt. 25), Tämä Jumalan seurakunta on jo muovautumassa/OLEMASSA ja tämän seurakunnan mieltämiseen liittyy Jumalan johdatus.Ihmiset uskonnollistuvat puolueissa/yhteisöissä.
Niin, tähän Raamatun mukaisesti seurakunnan mieltämiseen liittyy läheisesti puhehäiriöstä paraneminen.Tai paremminkin Jumala ohjasi voimakkaasti näkemään asiat, jotka ovat vaikuttamassa puhehäiriö Änkytykseen.Vaikka itse kirjoitan, niin nyt olen vasta "herännyt" näkemään, mitä asioita olen tiedostanut ja läpikäynyt,- ilman esikuvallista teoriaa.
Melkoinen "saavutus" kouluja ja erikoisesti tämän alan kouluja käymättömältä ihmiseltä.
Jumala on todella ihmeellinen!!!- johdatuksessaan.
Siihen salamyhkäiseen weijon poppooseen.
Että porukalla kalastatte näilläkin vesillä.
Sopii kalastaa - mutta Herralle.
http://religiousmovements.lib.virginia.edu/nrms/loca.html